Kedy je potrebné presadiť izbové rastliny? Napovie vám 6 znakov!

Aby boli naše izbové rastliny dlhodobé krásne a zdravé, je potrebné zabezpečiť im ideálne prostredie. Poradíme vám, ako zistíte, kedy je potrebné vaše rastliny presadiť.

Aby boli naše izbové rastliny dlhodobé krásne a zdravé, je potrebné zabezpečiť im ideálne prostredie. Poradíme vám, ako zistíte, kedy je potrebné vaše rastliny presadiť.

Prečo je potrebné rastlinu presadiť?

Pre rastlinu ej najdôležitejšia pôda, v ktorej je zasadená. Po určitom čase sa však môže stať, že pôda okolo rastlinky je vyčerpaná a neobsahuje potrebné látky, ktoré rastlinka pre svoj život potrebuje. Vtedy je nevyhnuté presadiť ju do nového substrátu.

Kedy treba rastlinu presadiť:

Ak ste rastlinu preliali a snažíte sa ju zachrániť.

Pri nových rastlinách, ktoré sa predávajú v ľahkých rašelinových substrátoch.

Keď rastlina stagnuje, nekvitne a nerastie.

Substrát má svetlú farbu a korene vystupujú na povrch.

Rastlina má prebujnelý koreňový systém – vidíme ho ako kompaktný bal koreňov po obvode.

Transfering potted plants in the garden. The roots of the plant are visable as the gardener changes the pot.

Keď je rastlina vzhľadom k svojej prirodzenej veľkosti v malom kvetináči – vtedy rastlina bude rásť do koreňa a nebude sa rozvíjať nad zeminou – o kvitnutí nehovoriac.

Ako postupovať?

Rastlinu z pôvodného kvetináča opatrne vyberieme a opatrne z koreňového balu otrasieme zvyšky starého substrátu. Suché korene odstrihneme a rezy zasypeme rozdrveným dreveným uhlím.

Pripravíme si kvetináč, ktorý je aspoň o niekoľko centimetrov väčší ako pôvodný kvetináč.

transplanting-houseplants1-520x780

Na dno kvetináča uložíme drenážovú vrstvu – môžeme ju vytvoriť z piesku, drobných kamienkov alebo keramzitu. Drenáž zabezpečí dobrý odtok vody.

Rastlinu uložíme do stredu kvetináča – dávame pozor aby korene neboli deformované. Korene zasypeme substrátom a pritlačíme. Ideálne by mal substrát končiť približne 1- 2 cm pod horným okrajom kvetináča. Napokon rastlinu zalejeme.

Dnes najobľúbenejšie