zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Keď zistíte, čo dokáže táto izbovka, nepotrebujete kvapky do nosa, ani drahé sirupy z lekárne: Funguje mi to roky a odporúčam úplne každému!

Táto obyčajná izbová rastlina neslúži iba na okrasu. Dokáže vám účinne pomôcť pri nádche, prechladnutí a dokáže ešte omnoho viac!

S príchodom chladnejšieho počasia čoraz viac ľudí začína trápiť prechladnutie, nádcha či bolesti hrdla. Väčšina ľudí hneď beží do lekárne, najlepší liek však máte možno doma zasadený v kvetináči a zdobí vašu obývačku. Najčastejšie sa totiž u nás pestuje ako obyčajná izbová rastlina. Málokto však vie, že má skvelé účinky aj pre vaše zdravie a nádchu odoženie raz-dva.

Máte ju doma aj vy?

plectranthus-purpuratus-600

Naši susedia túto rastlinku nazývajú „Rýmovník“ práve pre jej liečivé účinky proti nádche, u nás by sme ho teda mohla volať „Nádchovník“. Možno ho však skôr poznáte pod názvom Plektrant.

Rastlina je často považovaná za dvojníka mäty piepornej a v atlase by ste ju našli pod názvom Plectranthus. Ide o aromatickú rastlinu, ktorá vonia podobne ako zmes mäty a medovky. Ak ju však doma nemáte, mali by ste si ju zaobstarať. Proti nádche a upchatým dutinám kvôli alergii totiž bojuje už aj svojou čírou prítomnosťou. Ak ju umiestnite do spálne, bude sa vám lepšie dýchať aj počas noci. Uvoľní dýchacie cesty, vyčistí vzduch a pomôže aj Ľuďom, ktorí trpia alergiami.

Liečivý sirup z rýmovníku na dva spôsoby

Ja uprednostňujem verziu za studena

Potrebujeme:

Uzatvárateľnú sklenenú nádobu

Aspoň 50 väčších lístkov rýmovníka – čím viac, tým lepšie

Cukor krupicu (podľa veľkosti pohára a množstvo listov cca 759 g až 1 kg)

Citrón, limetka, pomaranč – podľa chuti

citrónovú šťavu

Postup:

Lístky zľahka opláchneme v studenej vode a pokrájame na polovičky, tak dopomôžeme k tomu, aby sa uvoľnilo čo najviac šťavy. Citrón, limetku alebo pomaranč (podľa chuti) dôkladne vyumývame aj so šupkou nakrájame na plátky. Potom už je to veľmi jednoduché, do čistého pohára striedavo vrstvíme lístky, cukor, citrónovú šťavu a citrusy až kým nádoba nie je celkom plná. Len zavrieme a necháme stáť za oknom.

Počas niekoľkých týždňov by ste mali pozorovať, že sa cukor rozpúšťa, podľa potreby prípadne môžete zľahka premiešať a zase utlačiť. Obsah pohára pravidelne kontrolujeme, dávame pozor, aby sa na povrchu nezačala tvoriť pleseň. Keď je obsah nádoby  kompletne tekutý, scedíme cez plátno a dobre vyžmýkame. Uchovávame v komore. Sirup nedráždi žalúdok, pomáha uvoľniť dutiny, je neuveriteľne silný pri zápaloch hrdla, priedušiek a ďalších jesenných a zimných neduhoch. Dávam lyžičku 3 x denne. Pridávam aj do čajíka, jogurtu, ovsených vločiek. Deťom veľmi chutí! :-)

15619-img-3754

Stačí jemne stlačiť listy rastlinky a uvoľnia sa aromatické silice, ktoré priaznivo pôsobia na uvoľnenie dýchacích ciest podobne, ako spreje do nosa proti nádche. Ak máte upchatý nos, môžete si skúsiť požmoliť lístok v rukách a inhalovať jeho arómu. Rastlinka však nezaháľa ani inokedy a silice do vzduchu vypúšťa neustále aspoň v malom množstve. Aj preto sa v miestnosti, v ktorej sa rastlina nachádza, omnoho lepšie dýcha.

Plectranthus purpuratus
Plectranthus purpuratus Foto: Pinterest

Dokáže úžasné veci!

Najlepšie účinky proti nádche má odroda Plectranthus purpuratus. Ak budete potrebovať účinný domáci liek proti nádche, skúste si z tejto rastlinky pripraviť čaj. Odtrhnite niekoľko lístkov, zalejte vodou a nechajte chvíľu lúhovať. Na jednu šálku však stačí jeden lístok. Takýto výluh vám prinesie úľavu od prechladnutia, no pomôže vám aj pri kašli a zápale hrdla. Dokáže tiež tlmiť bolesti hlavy. Tam však jeho účinky nekončia.

Ilustračné foto
Ilustračné foto Foto: Maxpixel

Výluh z tejto nenápadnej rastlinky dokáže pomôcť aj pri liečbe drobných poranení kože, popálenín alebo kožných infekcií, alebo ak chcete, aby sa vám rýchlejšie zahojili jazvy a modriny. Pomáha tiež zmierniť príznaky reumy a blahodárne pôsobí aj na znižovanie krvného tlak či cholesterolu. Prospieva srdcu a dokonca pomáha odstraňovať ľadvinové a žlčové kamene.

Ak túto rastlinku doma nemáte, máme pre vás dobrú správu. Rozmnožuje sa veľmi jednoducho, stačí na to odrezok, ktorý necháte zakoreniť vo vode alebo zasadíte priamo do substrátu.

Najlepšie tipy pre zdravie