Keď len ocot nestačí: Takto vyčistíte aj veľmi znečistenú práčku a odstránite z nej pleseň

Aby bola vaša bielizeň po vypraní vždy dokonale čistá a voňavá, musíte zabezpečiť pravidelné čistenie samotnej práčky, jej bubna a gumového tesnenia, ktoré lemuje dvierka. Čistiť treba aj zásuvky určené na dávkovanie prášku.

Ak sa budete riadiť nasledovnými tipmi, zistíte, ako sa zbaviť zápachu, ktorý sa môže v práčke vytvoriť a preniesť na vaše odevy. Avšak na druhej strane – to, že práčka nezapácha, neznamená, že je čistá!

Pozornosť treba venovať aj plesniam, ktoré môžu vám a vašim blízkym spôsobiť nepríjemné kožné problémy. Aby ste sa ich zbavili, budete potrebovať trochu bieliaceho prostriedku. Skôr, ako s ním začnete pracovať, uistite sa, že máte gumené rukavice a nechajte otvorené dvere a okná.

Ako vyčistiť práčku

Začnite tým, že dôkladne vyčistíte celé gumové tesnenie bielou handrou namočenou v zmesi bielidla a teplej vody (pomer 50:50). Ak pleseň stále odoláva, namočte handru do zmesi a založte ho do tesnenia, kde ho nechajte pôsobiť 30 minút.

Po tejto procedúre vyčistite tesnenie starou zubnou kefkou. Rozdiel uvidíte hneď!

Keď budete hotoví, všetky použité handry na čistenie dajte do práčky a spustite kompletný cyklus prania a plákania na najvyššej možnej teplote.

...

Potom opäť spustite kompletný cyklus prania (opäť na najvyššej teplote), avšak pridajte do prania aj 2 šálky octu (rozhodne ale nemiešajte spolu ocot a bielidlo!). Do práčky môžete dať napríklad niekoľko osušiek, aby neprala naprázdno.

Keď sa proces skončí, vytiahnite dávkovač pracieho prostriedku a dôkladne ho vyčistite zmesou octu a vody (pomer 50:50). Rovnako vyčistite aj priestor, kam sa zakladá dávkovať.

Na záver vyčistite vnútro dverí práčky handrou a zmesou vody a octu (50:50). Venujte zvýšenú pozornosť tej časti dverí, kde sa zdržiava voda a spolu s ňou baktérie a plesne.

Ako udržať práčku čistú?

Po tomto všetkom bude vaša práčka dokonalo čistá. Ale ako ju tak aj udržať? Skúste týchto zopár tipov:

  • Pravidelne čistite a sušte gumené tesnenie. Po ukončení každého prania ho vysušte a dôkladne vytrite suchou handrou, aby v ňom nezostala žiadna voda.
  • Nechávajte otvorené dvierka. Zatvorená práčka, v ktorej necirkuluje vzduch, je ideálnym miestom pre rast plesní. Práčka, ktorá neperie, by preto mala byť pootvorená.
  • Vypraté a mokré odevy vyberte ihneď po skončení prania. Opäť tu totiž ide o to, aby v práčke nebolo vlhké prostredie. Pokiaľ z nejakého dôvodu nemôžete bielizeň vybrať okamžite, nechajte aspoň práčku otvorenú.
  • Čistite práčku aspoň raz mesačne. Tak, ako by ste nejedli z neumytého riadu, nemali by ste ani prať v špinavej práčke. Pamätajte si, že baktérie a plesne sa v nej tvoria stále a aj keď budete dodržiavať tieto tipy, ich rast iba spomalíte, ale nezabránite mu. Preto treba práčku z času na čas vyčistiť.