Keď budete sadiť cibuľu, držte sa týchto rád: Ja to robím každý rok a mám jej na rozdávanie!

Ako prvé je najdôležitejšie odhadnúť to správne obdobie na výsadbu cibule. Ak pestujete aj cesnak, ten vám napovie. Keď majú výhonky cesnaku asi 5 – 7 cm, je pôda dostatočne teplá na výsadbu cibule. Ak by ste cibuľu zasadili príliš neskoro, bude pôda prehriata a môžu sa vám do nej pustiť aj rôzni škodcovia. Vo všeobecnosti platí, že ideálny čas je asi polovica apríla. 

Hriadky si pripravte vo vzdialenosti asi 25 – 30 cm od seba. Cibuľu je najlepšie pestovať v pôde, kde v predchádzajúcich rokoch rástli rastliny ako kapusta, špenát, uhorky, cuketa, tekvica, hrášok, paradajky, šalát a podobne, ktorým ste dodali dostatok hnojiva. Do hriadok pred výsadbou rovnomerne nasypeme kriedu a kompost. Potom prekypríme lopatkou. Teraz je pôda pripravená na výsadbu.

Cibuľky na výsadbu preberte a nechajte iba zdravé kusy. Takto pripravenú cibuľu namočte do tohto roztoku.

Potrebujeme:

1 l vody izbovej teploty

1 PL 10% amoniaku

Postup:

Do vody pridajte amoniak a premiešajte. Nalejte do misky s cibuľou tak, aby bola všetka cibuľa namočená. Zakryte pokrievkou a odložte na pol hodinu na teplé miesto.

...

Pre rovnomerné zvlhčenie občas premiešajte. Po pol hodine je cibuľa pripravená na výsadbu. Avšak ešte predtým použijeme špeciálnu zmes, ktorú si pripravíme z nasledovných surovín.

Potrebujeme:

1 PL soli

1 PL červenej mletej papriky

1 PL preosiateho piesku

Postup:

Všetky tri zložky spolu dôkladne zmiešajte. Cibuľu pred zasadením zospodu namočte do tejto zmesi a ukladajte do hliny.

Potom už len jemne zahrňte hlinou. Sadíme ich asi 8 až 10 cm od seba. Táto metóda pestovania cibule je veľmi efektívna, pretože amoniak pôsobí ako stimulátor rastu a zároveň pôsobí antisepticky. Zmes, do ktorej sme cibuľu namočili jej zas dodá živiny a ochráni ju. Môžete sa tešiť na bohatú úrodu zdravej cibule.

Zdroj: youtube.com