zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Nerobte z nej len čaj, toto by mal na jar vedieť každý: 10 spôsobov, akými vás žihľava vylieči a to úplne zdarma!

Pŕhľava dvojdomá alebo žihľava(latinsky Urtica dioica, anglicky stinging nettle) je trváca bylina, domáca v Európe. Táto burina však rastie po celom svete a je plná vitamínov a minerálov. Vedeli ste, že žihľava je jednou z mála rastlín, ktoré sú bohatým zdrojom vitamínu D? Je bohatá na minerály, vitamín C, vitamín D, železo, a pomáha telu metabolizovať bielkoviny.

Staré porekadlo: Nazbierajte mladé výhonky pŕhľavy tesne po skončení novu, upleťte z nich metlu, a keď ňou pozametáte, odíde z domu všetko zlo.

Žihľava vám môže pomôcť s nasledujúcimi zdravotnými problémami:

  • Nádcha
  • Bolesti kĺbov a svalov
  • Alergie
  • Neurologické poruchy
  • Prekrvenie
  • Obličkové kamene
  • Vnútorné krvácanie
  • Kožné problémy
  • Zápal močového ústrojenstva
  • Ženské problémy
  • Metabolické poruchy
  • Strata váhy
  • Problémy s prostatou
  • Lupus
  • Zápal ďasien
  • Celiakia
  • Pomáha zmierniť kyselinu močovú a je fantastická pre obličky a kĺby
  • je anti-alergénna a môže znížiť príznaky sezónnej alergie
  • Korene žihľavy sú fantastický liek pre zdravie prostaty

Použitie žihľavy

Pŕhlivá časť žihľavy je na spodnej strane listov a stonke. Ak umiestnite svoj palec a ukazovák na hornú stranu listov a pomocou nich uchopíte stonku, nebudete popŕhlení.

Tinktúra

Naplňte sklenenú nádobu čerstvou žihľavou a zalejte až po okraj alkoholom. Nádobu uzavrite a potraste ňou každý deň po dobu 2 týždňov. Listy odstráňte a tinktúru môžete použiť do bylinkových liekov, čajov alebo aj rovno pod jazyk.

Žihľavový ocot

Naplňte sklenenú nádobu čerstvou žihľavou a zalejte až po okraj jablčným octom. Nádobu uzavrite a potraste ňou každý deň po dobu 2 týždňov. Listy odstráňte a ocot môžete použiť do liečivého elixíru s vodou, alebo ako zálievku na šalát.

Varenie

Pripravte si žihľavu s trochou kokosového oleja, citrónu a cesnaku. Keď sa žihľava uvarí, prestane pŕhliť. Môžete ju pridať do polievok alebo omáčok. Dá sa pripravovať podobne ako špenát.

Kúpeľ

Vyskúšajte horúci kúpeľ so žihľavou. Poskytne vám úľavu od bolesti svalov a kĺbov.

Zmierňuje reumu

Obsahuje látky, ktoré zmierňujú nepríjemné bolesti. Vedeli to už v starovekí Rímania, ktorí si zväzkami žihľavy šľahali ubolené kolená. Nechránenú pokožku síce pokryjú páliace vyrážky, no v organizme vtedy prebiehajú ozdravné procesy. Popŕhlené miesto sa navyše prehreje a prekrví. Stavte na liečivý žihľavový kúpeľ. Pripravte si ho z dvesto gramov žihľavy, ktorú namočíte na dvanásť hodín do piatich litrov studenej vody. Studený výluh potom zohrejte, preceďte a prilejte do kúpeľa. Vo vani sa uložte tak, aby ste mali srdce nad vodou a relaxujte dvadsať minút. Po kúpeli sa neutierajte, len sa zabaľte do župana. Ľahnite si na hodinu do postele a čakajte úľavu. Nemáte čas na vylihovanie? Do žihľavovej tinktúry namočte tkaninu a priložte ju na ubolené údy. Aj žihľavové obklady vás môžu oslobodiť od nepríjemných reumatických bolestí.

Zbohom vyrážky

Chcete sa zbaviť  akné a problematickej pleti? Naordinujte si trojtýždňové popíjanie žihľavového čaju. Jednu až dve čajové lyžičky zalejte dva a pol decilitrami vriacej vody a päť až desať minút lúhujte. Pite ho nesladený trikrát denne a onedlho sa rozlúčite nielen s vyrážkami, ale i s anémiou. Žihľava je bohatá na železo, ktoré je potrebné na tvorbu červených krviniek. Našťastie, na rozdiel od špenátu, má veľa vitamínu C, ktorý napomáha vstrebávaniu železa.

Zastaví vypadávanie vlasov

Žihľava odvedie vynikajúcu prácu nielen vnútri organizmu, ale aj pri vonkajšom používaní. Ak vás už dlhšie rozčuľuje vypadávanie vlasov, uvarte si silný žihľavový odvar. Dve polievkové lyžice sušených lístkov a koreňa zalejte tromi decilitrami vriacej vody, nechajte štvrťhodinu lúhovať a odvar každý deň vmasírujte do vlasovej pokožky. Zvyšnú tekutinu nevylievajte, prepláchnite si ňou vlasy. Odvďačia sa vám hebkosťou, silou a rýchlejším rastom.

Je úžasná pre pečeň, obličky, metabolizmus, čistí krv

Žihľavový čaj a tinktúra prelieči obličky, priaznivo pôsobí aj na žlčník a pečeň, pomáha pri alergii, bojuje proti bolestiam hlavy a podporuje metabolizmus. Patrí aj k bojovníkom proti artérioskleróze, chronickým bolestiam kĺbov i osteoporóze. Navyše stimuluje krvný obeh a znižuje hladinu cukru v krvi, preto by ju mali popíjať diabetici. Vďaka obsahu železa žihľava nakopne aj tvorbu červených krviniek. Žihľavový čaj čistí krv, pomáha obličkám a uľavuje všetkým vnútroným orgánom.

Pomoc pri zápaloch močových ciest

Žihľava je močopudná, preto si ju naordinujte aj pri zápaloch močových ciest. Z tela vám rýchlejšie vyplaví škodliviny. Má blahodarný vplyv aj na prostatu, zabráni jej zväčšovaniu, no len v prípade, ak popíjate čaj z korienkov. Zalejte pol až jednu lyžičku sušených korienkov šálkou horúcej vody, desať minút lúhujte a pochlipkávajte v priebehu dňa.

Bonus:

Žihľavová polievka

Vezmite 3 šálky mladých výhonkov žihľavy, umyte ju a sparte horúcou vodou. Výluh môžete neskôr vypiť alebo použiť na umytie vlasov. Na oleji speňte posekaný mladý cesnak (asi tri strúčiky), pridajte jeden pokrájaný kaleráb a krátko opražte. Podlejte vriacou vodou, osoľte a pridajte obarenú žihľavu. Môžete dať aj listy mladého cesnaku, ktorý tiež hojne rastie na jar. Varte dovtedy, kým nie je kaleráb uvarený do polomäkka. Potom ho vyberte z polievky a rozmixujte ponorným mixérom. Kaleráb pridajte do každej porcie polievky priamo na tanier a ozdobte klíčkami. Napríklad hrášku alebo brokolice.

Žihľavový sirup

Natrhajte si asi 100 výhonkov mladej žihľavy, ktorú spolu s 20 kvetmi púpavy a 30 lístkami mäty preberiete a opláchnete vodou. Pridajte na kolieska nakrájané dva biocitróny, 20 gramov kyseliny citrónovej a zalejte dvomi litrami vlažnej vody. Nechajte prikryté asi 20 hodín na slnku, potom sceďte, pridajte cukor a ďalších 30 gramov kyseliny citrónovej. Následne prevarte. Penu z povrchu pozbierajte a sirup naplňte do fliaš.

Najlepšie tipy pre zdravie