Nestojí ma to ani Euro: Túto radu mi dal pred rokmi svokor – každý záhradkár potrebuje len 3 veci z kuchyne!

Môj svokor vždy hovoril, že každú zlú situáciu v záhrade zvládnem vďaka trom veciam z kuchyne .

Skutoční záhradkár si vždy nájde východisko aj z nepríjemnej situácie – napríklad, keď sa objavia škodcovia, pleseň, alebo priesady rastú pomaly či chradnú. Môj svokor vždy hovoril, že každú zlú situáciu v záhrade zvládnem vďaka trom veciam z kuchyne a ak ich budem mať pri ruke, nemôže ma minúť bohatá úroda. Radím ich teda aj vám, vždy majte v záhrade aspoň v malom množstve poruke, horčicový prášok (ja si meliem zo semienok, alebo si kúpim kilovú škatuľu, ktorá mi vydrží roky), jedlú sódu a droždie (môže byť pokojne aj po záruke). A samozrejme, musíte vedieť, ako ich použiť!

Bez sódy – Nikdy

Sóda je univerzálny pomocník a záchrana pre vašu záhradu. Napríklad pre ochranu dozrievaniu hrozna by ste mali vedieť, že sóda zvyšuje obsah cukru v bobuliach, preto sa odporúča pokropiť vinice počas dozrievania slabým roztokom sódy (75 g sódy rozpustíme v 10 litroch vody). Rovnako funguje aj na paradajky – vďaka sóde budú sladšie.

S tým istým riešením môžete postriekať všetky ovocné stromy, aby ste zlikvidovali húsenice na listoch.

Objavila sa na uhorkách pleseň? Rozpustte 1 čajovú lyžičku sódy v 1 litri teplej vody a postriekajte uhorky týmto roztokom – má to aj profilaktický efekt.

Riešenie, ako zastaviť a predchádzať plesni na egrešoch a ríbezliach: 1 polievková lyžica sódy + 1 tableta aspirínu + 1 lyžička tekutého mydla + 1 polievková lyžica slnečnicového oleja – to všetko rozmiešame v 4,5 litra teplej vody a nastriekame na tieto rastliny.

Ak si na vašej kapuste pochutnávajú húsenice, skúste ju posypať suchou sódou. Tak si týchto zelených hladošov udržíte ďaleko od zeleniny.

Nesmie chýbať horčicový prášok

Horčicový prášok je jednou z najlepších náhrad chemických produktov v záhrade. Jeho účinky sú totiž veľmi podobné, no na rozdiel od chémie, na vašu záhradu nemá najmenší negatívny efekt.

Ak je slimák vašim nepriateľom číslo jedna a ničí vaše jahody, kapustu, paradajky, papriky a ďalšiu úrodu, toto je práve pre vás. Nasypte prášok medzi rastlinami, na ktoré slimáky najčastejšie útočia. Horčicový prášok je pre nich toxický a verte, že cez túto bariéru neprejdu.

Horčicový postrek – skvelý nástroj v boji proti pásavke zemiakovej, piliarke, voškám, strapkám, obaľovačovi jablčnému a iným škodcom. Vezmite 100 g horčicového prášku, zalejte 10 litrami vody a nechajte 2 dni odstáť. Takýmto riešením možno postriekať jabloň každých 15-20 dní po kvete až kým nezačnú dozrievať plody.

Zázrak zvaný droždie (a môže byť aj po záruke)

Kvasnice sú výborným rastovým stimulátorom pre rastliny. Sú bohaté na živiny, ktoré sú potrebné pre rastliny, zlepšujú mikroflóru pôdy a inhibujú vývoj patogénov.

Na hnojivo zo sušeného droždia potrebujeme rozpustiť v 10 litroch teplej vody 10 gramov suchého droždia a 2 lyžice cukru. Nechajte tento výluh pár hodín v teple, a potom zrieďte teplou vodou v pomere 1: 5 a zalievajte rastliny priamo pri koreni.

Na paradajky, jahody, baklažán a zemiaky

V 3 litroch teplej vody rozpustte 100 g čerstvého droždia a polovicu lyžice cukru. Nechajte na týždeň stáť na teplom mieste. Potom rozrieďte jednu pohár v 10 litroch vody a týmto životabudičom zalievajte paradajky, baklažá a zemiakmi v množstve 1 liter pre každú rastlinu.

Kvasnicový  roztok je tiež užitočný na sadenice – budú dobre rásť a majú všetku výživu, ktorú potrebujú pre rozvoj silných koreňov.

Jahody nebudú napadnuté sivou hnilobou, ak ich pred kvitnutím zalejte kvasnicovým roztokom (100 g na 10 litrov vody).

Dnes najobľúbenejšie