Každú jar natrhám hrsť brezových listov a dám do pohára s olejom: Poklad do každej rodiny – kto skúsi, nedá ho z ruky!

Listy brezy obsahujú protizápalové, dezinfekčné a analgetické účinky, preto sa používajú na boľavé svaly. Pomáhajú tiež detoxikovať (robí sa z nich výborný čaj) a často sa používajú v komerčných produktoch na pomoc s celulitídou a zápalmi. Tento olej tiež pomáha pri nočných kŕčoch a najrôznejších ochoreniach pohybového aparátu.  Užívajú sa aj pri reumatizme, lebo podporujú vylučovanie solí – či už sa užívajú vnútorne alebo na vonok. Kúpele s brezovým lístím prekrvujú pokožku a zlepšujú jej stav.

Ako si vyrobiť liečivý brezový olej

Listy sa zbierajú mladé – od apríla do začiatku júna

Naplňte čistú sklenenú nádobu do 1/2  čerstvými, umytými a vysušenými listami brezy. Použite najlepšie vyzerajúce listy – nič zvädnuté, hnedé, choré, alebo zamorené hmyzom. Tieto listy zalejte olejom (olivovým, mandľový, alebo hroznový atď.) A odstráňte všetky vzduchové bubliny.

Nádobu prikryte priedušnou tkaninou a upevnite gumičkou – tento priedušný poťah znamená, že akákoľvek vlhkosť v listoch sa môže odpariť, takže nespôsobí pleseň v nádobe na vrchole oleja.

...

Dajte nádobu do slnečného okna a nechajte lúhovať 1 mesiac. Skontrolujte, či sú listy stále ponorené v tekutine  a ak sa náhodou objaví pleseň, urobte olej radšej nanovo.

Na konci mesiaca sceďte listy z oleja a uložte olej do čistej nádoby. Olej udržujte mimo priameho slnečného žiareniav tmavej fľaši alebo v tmavej komore.

Využitie:

Olej sa používa na potieranie boľavých kĺbov, svalov, pokožky, prípadne sa pridáva do kúpeľa.