Každá piata domácnosť na Slovensku bojuje s plesňou. TAKTO sa jej zbavíte lacno a natrvalo!

Pleseň sa môže v domácnosti objaviť na mnohých miestach. Jej najobľúbenejšie lokality sú všade tam, kde sa drží vlhkosť, priaznivá teplota a kde je nedostatočné vetranie. K šíreniu plesne prispieva aj množstvo rastlín v interiéri, zlé vykurovanie, poškodené tesnenia a nedostatok slnečného svetla. Pleseň však nie je len estetickým problém, ale má negatívny vplyv aj na naše zdravie. Spôsobuje respiračné ťažkosti, kožné infekcie, bolesti hlavy, očné ťažkosti a množstvo iných problémov. Prinášame vám 7 tipov, ako proti nej bojovať účinne, lacno a bez agresívnych chemikálií.

Čajovníkový olej (Tea Tree Oil)

Čajovníkový olej je jedným z najpozoruhodnejších darov prírody, ktorý ľudia poznajú a využívajú už stovky rokov. Ide o najsilnejší dezinfekčný prírodný prostriedok. Zabezpečuje dlhodobú ochranu pred baktériami, vírusmi a známe sú aj jeho úžasné účinky v boji proti plesni.

Postup:

Do šálky vody pridáme 1 lyžičku čajovníkového oleja. Zmiešame, nalejme do nádoby s rozprašovačom a postriekame postihnuté miesta  Necháme pôsobiť a potom tieto miesta dôkladne utrieme handričkou. Ako prevenciu môžeme do špár a na miesta, kde sa pleseň zvykne objavovať, nastriekať túto zmes a nechať zaschnúť.

Jedlá sóda

Jednej z najúčinnejších prostriedkov ako odstrániť pleseň a zabrániť jej opakovanému návratu, máme priamo pod nosom. Sóda je ideálna na odstránenie menších ložísk plesne a zabránenie v ich rozširovaní. Okrem toho povrchy účinne dezinfikuje a odstraňuje nepríjemný zápach.

Postup:

Jedlú sódu zmiešame s vodou v pomere 1:1 tak, aby nám vznikla konzistencia pasty. Pastu nanesieme na problematickú plochu a necháme zaschnúť. Potom miesto vydrhneme starou zubnou kefkou a zostávajúcu pastu jednoducho utrieme handrou.

Ako prevenciu pred návratom plesne môžeme použiť ďalší spôsob. Zmiešame 1-2 lyžičky sódy a 2 šálky vody. Zmes poriadne pretrepeme a premiešame skôr, ako ju nalejeme do nádoby s rozprašovačom. Potom nalejeme do nádoby s rozprašovačom, nastriekame na problematické miesta a necháme uschnúť.

Ocot

Ocot môže byť na odstránenie plesní použitý samostatne, bez pridania ďalších surovín, prípadne môžete použiť ocot zmiešaný s trochou vody.

Postup:

Ocot prelejme do nádoby s rozprašovačom a nastriekame na miesta, na ktorých sa vyskytuje pleseň. Ak nemáme poruke nádobu s rozprašovačom, môžeme použiť handru, alebo starší uterák, ktorý namočíme do octu a následne s ním utrieme postihnuté miesta. Ak škvrny od plesne pretrvávajú, použijeme ocot zmiešaný s  trochou jedlej sódy a túto zmes nanesieme na problematické miesta. Dôkladne vyčistíme starou zubnou kefkou, utrieme a necháme uschnúť.

Extrakt z grapefruitových jadierok

Prírodný prostriedok, ktorý má blahodárne účinky nielen na ľudské zdravie, ale aj na prostredie, v ktorom žijeme. Dokáže totiž účinne bojovať  nielen proti baktériám, ale efektívne likviduje aj plesne a vírusy.

Postup:

10 kvapiek extraktu z grapefruitových jadierok zmiešame s 1 šálkou vody. Zmes nalejeme do rozprašovača a nanesieme na problematické povrchy. Utrieme a povrch necháme uschnúť.

Vodka

Možno to znie zvláštne ale vodka má v boji proti plesni poriadne navrch. Dokáže pleseň účinne zničiť a zabrániť tomu, aby sa jej zárodky rozširovali ďalej do priestoru.

Postup:

Vodku jednoducho nanesieme na povrch, necháme pôsobiť a potom zotrieme handrou

Peroxid vodíka

Zabíja plesne, vírusy a pôsobí antibakteriálne. Je vynikajúcou alternatívou k prostriedkom s obsahom chlóru. Jeho používanie nepoškodzuje životné prostredie a nevytvára toxické a zdravie ohrozujúce splodiny, ako bežne používané prostriedky s obsahom chlóru. Je však dôležité pracovať s ním nanajvýš opatrne.

Postup:

Zmiešame 2 diely vody a jeden diel 3% peroxidu vodíka. Zmes nalejeme do nádoby s rozprašovačom a nanesieme na problematické oblasti. Necháme pôsobiť 5-10 minút, vyčistíme kefkou a utrieme handrou. Aby sme zvýšili účinok peroxidu vodíka v boji proti plesniam, môžeme použiť aj jeho kombináciu s octom. Nádobu s čistiacou zmesou peroxidu vodíka uchovávajte na tmavom mieste, svetlo jeho účinnosť znižuje.

Borax

Borax alebo teratraboritan sodný je prírodný čistiaci prostriedok, ktorý má množstvo využití v domácnosti. Od výroby ekologického domáceho prostriedku na pranie až po účinný boj s plesňami. Používanie Boraxu, rovnako ako používanie peroxidu vodíka, nemá toxický vplyv na prostredie a ľudské zdravie. Rovnako však platí, že v kontakte s touto látkou postupujeme opatrne.

Postup:

Borax zmiešame s vodou  (1 šálku Boraxu na 3, 5 l vody). Roztok nanesieme na povrch postihnutý plesňou a vydrhneme kefkou. Potom povrch utrieme handrou a necháme celkom uschnúť. Povrch nie je potrebné oplachovať.

Ako bojovať proti návratu plesne?

Pravidelné a dôkladné vetranie všetkých priestorov v byte

Sušenie bielizne vonku

Udržiavanie hygienickej čistoty 

Dostatočné tesnenie – najmä v kúpeľni

Odvetrávanie kúpeľne

Používanie digestoru pri varení

 

 

 

 

Picture of Janka

Janka

Rada pripravujem chutné a zdravé recepty. Najlepšie prísady sú tie,, ktoré si vypestujete vo svojej záhradke.

Dnes najobľúbenejšie