Po obyčajnej káve rastú UHORKY ako divé: Žiadne slizniaky, choroby a úrody máme 5x toľko!

Výhody kávy v záhradke

Káva má veľa výhod a nie je to len najznámejší životobudič. Vďaka jej živinami nabitému zloženiu môžeme mletú kávu využiť aj ako hnojivo v záhradke. Vždy však používame čistú kávovú usadeninu bez pridaného cukru, umelých sladidiel či iného ochucovadla. Látky obsiahnuté v káve rastliny ochránia pred škodcami a dodajú im výživu.

Vysoký obsah draslíka a dusíka

Najväčšou prednosťou kávy je vysoký obsah draslíka, ktorý reguluje obsah a transport vody v rastline.Draslík je súčasťou aj mnohých bežne predávaných hnojív. Pri domácom hnojive sa však nemusíte báť, že to s jeho dávkou preženiete. Kávová usadenina ho obsahuje tak akurát.

Ďalšou dôležitou a prospešnou látkou je dusík. Jeho pomalé uvoľňovanie do pôdy má podobný efekt, ako keby ste zeminu pohnojili dlhotrvajúcim hnojivom. Pôda bude vďaka nemu kyprejšia, vzdušnejšia a vašim rastlinkám sa bude dariť oveľa viac.

Zvyšky kávy obsahujú aj veľa iných minerálov (napr. horčík a fosfor), ktoré sú takisto nevyhnutné pre zdravý rast.

Výživa pre uhorky z kávy

Ak chceme kávovú usadeninu použiť ako hnojivo, stačí, ak väčšie množstvo necháme dobre vyschnúť a posypeme okolo rastliniek. Nikdy však nesypeme tesne k rastline, ale nechávame dostatočný odstup. Mletú kávu môžeme zakopať aj do pôdy pri vysádzaní nových sadeničiek, vždy však aspoň 10 cm od koreňov.

...

Pre ktoré rastliny je káva vhodná?

Káva ako hnojivo nie je vhodná pre všetky rastliny. Využijeme ju najmä pri tých, ktoré obľubujú kyslejšiu a humusovitú pôdu. Z kvetov sú to najmä magnólie, begónie, azalky, hortenzie či rododendrony. Zo zeleniny a ovocia zase čučoriedky, jahody, mrkva, paradajky, uhorka a zemiaky.

Zatočte so škodcami

Káva v záhrade nemusí slúžiť len ako výživa, ale aj ako účinná ochrana pred škodcami. Trápia vás neželaní návštevníci ako slimáky a mravce? Vôňa kávy ich zaručene odoženie!

Slimáky

Slimáky v záhonoch či medzi kvetmi dokážu narobiť veľa škody, aj tu však môže pomôcť obyčajná káva. Aby sme sa ich čo najrýchlejšie zbavili, uvaríme silnú kávu, necháme vychladnúť a nastriekame na listy a pôdu okolo rastlinky. Takýto postrek bude pre slimáky silno odpudzujúci. Alternatívou môže byť aj rozsypanie mletej kávy či celých kávových zŕn na miesta, kde sa objavujú najčastejšie.

Mravce

Na odohnanie mravcov stačí, ak na všetky ich cestičky a mravenisko nasypeme kávový grunt. Vďaka pre nich nepríjemnej vôni sa rýchlo poberú kadeľahšie.

Komáre ju nenávidia

Leto je jedným z najobľúbenejších ročných období a to najmä preto, že trávime väčšinu času vonku a dlhé slnečné dni doslova volajú po letných grilovačkách, guláš párty či posedení s priateľmi.

Bohužiaľ, všetky tieto príležitosti milujú aj komáre a ich bzučanie a štípanie nám dokáže pokaziť každú radosť. Ak nechcete používať drahé, chemické a často aj málko účinné repelenty z obchodu, tento tip od Majky sa vám bude určite páčiť.

Foto: tjn

Odskúšaná rada proti komárom

Foto: pixabay

O tomto nápade mi mama hovorila už 2 roky dozadu a keďže nás v lete išli komáre doslova zožrať, rozhodla som sa, že to vyskúšam.

Celú zimu som starostlivo odkladala kávovú usadeninu a sušila, aby som v lete mohla na našej terase vyskúšať tento tip.

 

Foto: tjn

Komáre majú veľa olfaktorických receptorov, vďaka ktorým hľadajú („čuchajú“) zdroje krvi. To ich robí citlivejšími na určité pachy. Napríklad na dym a špecifické vôňe.

Preto je najlepší spôsob, ako chrániť pred nepríjemným hmyzom, zapáliť vysušenú kávovú usadeninu, ktorú sme zmiešali s usušeným a rozdrveným bobkovým listom.

Po prvé, vydáva silnú arómu. Po druhé, produkuje dym.

Ak sa rozhodnete sedieť vonku, na otvorenej terase alebo na balkóne, jednoducho položte suchú kávovú usadeninu s bobkovým listom na hliníkovú fóliu alebo tanier a zapáľte.

Takýto repelent a je úplne neškodný pre ľudí. Mimochodom, aróma pomáha zbaviť sa nielen komárov, ale aj múch.

Foto: tjn

Výživa pre rýchlejší rast a plnšie kvety

Tá je plná dusíkatých živín, ktoré rastliny potrebujú pre lepší rast i plnšie kvety. Je pritom len na samotnom záhradkárovi, aký spôsob umiestňovania kávovej usadeniny do záhrady zvolí.

Kávovú usadeninu možno dávať do kompostu a takto ju neskôr spolu s ním zapracovať do pôdy. Ďalším spôsobom je vysýpať ju priamo k rastline. Pre ľudí, ktorí majú veľa času a radi plánujú, je však vhodné už teraz si pripravovať biologicky rozložiteľné kvetináče z kávovej usadeniny na jar a v nich vysádzať priesady.

Foto: pixabay

Na čo je ešte kávová usadenina dobrá?

Zázrak pre hortenzie

Primiešajte vysušenú usasedinu do pôdy, v ktorej sú hortenzie. Káva je bohatá na viaceré živiny, obsahuje napríklad draslík, dusík či fosfor, ale aj antioxidanty. Využiť kávovú usadeninu preto môžeme ako hnojivo či už pre záhradné ale aj črepníkové kyslomilné rastliny rastliny.

Odstráni blchy zo srsti domácich miláčikov

Foto: pixabay

Káva je skvelou pomôckou aj pre psíkov. Stačí votrieť malé množstvo do srsti počas kúpania vašich domácich miláčikov. Blchy a ďalší škodcovia prebývajúci v srsti vôňu kávy neznášajú a poberú sa kade-ľahšie. Dávajte pozor, aby sa káva nedostala  do úst a očí zvieraťa.

Môžete ju použiť aj ako hnojivo

Káva má efekt ako hnojivo z obchodu – stimuluje rast a dodáva do pôdy živiny. pre rastlinky je vo všeobecnosti veľmi dobrá.

Odstránite s ňou nepríjemné zápachy

Vložte usušenú kávovú usadeninu do misky a nechajte v chladničke. Neutralizuje nepríjemné pachy.

Účinná proti škodcom

Posypte kávovou usadeninou vrchnú časť pôdy v okolí vašich záhonov. Odplašíte tak nepríjemných príživníkov.

Foto: tjn
Foto: tjn