Káva ako hnojivo? Týmto jednoduchým trikom posilníte vaše rastlinky a zbavíte sa škodcov!

Kávová usadenina nemusí putovať len do koša či do kompostu. Široké využitie pre ňu nájdeme aj v záhrade. Skvelo poslúži ako hnojivo a jej vôňa odoženie škodcov.

Výhody kávy v záhradke

Káva má veľa výhod a nie je to len najznámejší životobudič. Vďaka jej živinami nabitému zloženiu môžeme mletú kávu využiť aj ako hnojivo v záhradke. Vždy však používame čistú kávovú usadeninu bez pridaného cukru, umelých sladidiel či iného ochucovadla. Látky obsiahnuté v káve rastliny ochránia pred škodcami a dodajú im výživu.

Vysoký obsah draslíka a dusíka

Najväčšou prednosťou kávy je vysoký obsah draslíka, ktorý reguluje obsah a transport vody v rastline.Draslík je súčasťou aj mnohých bežne predávaných hnojív. Pri domácom hnojive sa však nemusíte báť, že to s jeho dávkou preženiete. Kávová usadenina ho obsahuje tak akurát.

Ďalšou dôležitou a prospešnou látkou je dusík. Jeho pomalé uvoľňovanie do pôdy má podobný efekt, ako keby ste zeminu pohnojili dlhotrvajúcim hnojivom. Pôda bude vďaka nemu kyprejšia, vzdušnejšia a vašim rastlinkám sa bude dariť oveľa viac.

Zvyšky kávy obsahujú aj veľa iných minerálov (napr. horčík a fosfor), ktoré sú takisto nevyhnutné pre zdravý rast.

Ako na hnojivo z kávy

Ak chceme kávovú usadeninu použiť ako hnojivo, stačí, ak väčšie množstvo necháme dobre vyschnúť a posypeme okolo rastliniek. Nikdy však nesypeme tesne k rastline, ale nechávame dostatočný odstup. Mletú kávu môžeme zakopať aj do pôdy pri vysádzaní nových sadeničiek, vždy však aspoň 10 cm od koreňov.

Pre ktoré rastliny je káva vhodná?

Káva ako hnojivo nie je vhodná pre všetky rastliny. Využijeme ju najmä pri tých, ktoré obľubujú kyslejšiu a humusovitú pôdu. Z kvetov sú to najmä magnólie, begónie, azalky, hortenzie či rododendrony. Zo zeleniny a ovocia zase čučoriedky, jahody, mrkva, paradajky a zemiaky.

Zatočte vďaka káve so škodcami

Káva v záhrade nemusí slúžiť len ako výživa, ale aj ako účinná ochrana pred škodcami. Trápia vás neželaní návštevníci ako slimáky a mravce? Vôňa kávy ich zaručene odoženie!

Slimáky

Slimáky v záhonoch či medzi kvetmi dokážu narobiť veľa škody, aj tu však môže pomôcť obyčajná káva. Aby sme sa ich čo najrýchlejšie zbavili, uvaríme silnú kávu, necháme vychladnúť a nastriekame na listy a pôdu okolo rastlinky. Takýto postrek bude pre slimáky silno odpudzujúci. Alternatívou môže byť aj rozsypanie mletej kávy či celých kávových zŕn na miesta, kde sa objavujú najčastejšie.

Mravce

Na odohnanie mravcov stačí, ak na všetky ich cestičky a mravenisko nasypeme kávový grunt. Vďaka pre nich nepríjemnej vôni sa rýchlo poberú kadeľahšie.