Keď sa chrbtica začne ozývať, urobte hneď tento pohyb a bolesť sa zastaví. Zapamätajte si to, keď vás najbližšie rozbolí hlava, ramená alebo krk!

Nie je to nič náročné, a čo je najdôležitejšie - je to neuveriteľne užitočné. Môžete urobiť celá konkrétny súbor pohybov, alebo len jeden, podľa toho, v ktorej časti chrbtice vás chytí bolesť!

Poznáte neznesiteľnú bolesť krčnej chrbtice alebo spodnej časti chrbta? Samozrejme, sem-tam prepadne nejaká tá bolesť hádam každého, ale pokiaľ máte sedavé zamestnanie a málo pohybu, skôr či neskôr sa stane každodenným zdravotným problémom. Bolesť chrbtice patrí k najhorším, toto je jednoduchá a celkom bezbolestná metóda, ako sa bolesti vyhnúť a ako bolesť spevniť kritické svalové partie. Toto je komplex cvičení, ktoré liečia krčnú chrbticu, spodnú časť chrbtice a aj kritickú oblasť lopatiek a ramien.

Jóga na krk , hlavu a ramená je najlepším doplnkom k tradičnej terapii osteochondrózy. Nie je to nič náročné, a čo je najdôležitejšie – je to neuveriteľne užitočné. Môžete urobiť celá konkrétny súbor pohybov, alebo len jeden, podľa toho, v ktorej časti chrbtice vás chytí bolesť!

Jóga pre chrbát a chrbticu

Táto jednoduchá sada cvičení pomôže odstrániť napätie v oblasti hlavy, krku a ramien. A mimochodom, celé to trvá len 10 minút!

  1. Najprv si zvolte pohodlnú pozíciu: zvoľte napríklad turecký sed, alebo inú pozíciu, v ktorej máte čo najviac vystretý chrbát a krk – pokojne aj na stoličke u vás v práci. Natáčajte hlavu smerom doprava a doľava. Nakláňajte hlavu tak, bol váš krk vystretý. Mali by ste cítiť, ako sa uvoľňuje napätie v krčných svaloch.
  2. Spojte si dlane a dajte si ich  na temeno hlavy. Pomaly tlačte bradu smerom k hrudi s tým, že krk jemne natáčate na pravú alebo ľavú stranu. Rukami však netlačte silou, ale nechajte pôsobiť len prirodzenú váhu rúk. To je veľmi dôležité – žiaden tlak na hlavu a krk, ktorý by vám bol nepríjemný. Mali by ste cítiť, ako sa krčné svaly uvoľňujú.
  3.  Ruky si pomaly položte na kolená a pomaly nakláňajte hlavu smerom dopredu k hrudi a dozadu. Sústreďte sa na plynulý pohyb krku a so záklonmi a predklonmi to rozhodne preháňajte. Počas záklonu sa nadýchnite a počas predklonu vydýchnite.
  4. Položte si dlaň do stredu čela, medzi obočie. Jemne tlačre hlavu smerom dozadu tak, proti tlaku krčnej chrbtice. Počas tohto cvičenia sú svaly krčnej chrbtice posilňované. Pozor – tlak nesmie byť bolestivý, nepríjemný ani príliš silný. Všetko by malo ostať v rovine príjemného, uvoľňujúceho tlaku.
  5. Opakujte to isté pre bočnú stranu krku a dlaň umiestnite najskôr na jedno a potom na druhé ucho.
  6. Nasledujúce cvičenie má veľmi priaznivý vplyv na zdravie krčných svalov. Brada sa pomaly tiahne smerom k hrudníku a chrbtica robí vlnivý pohyb v smere dopredu.
  7. Toto cvičenie sa obzvlášť odporúča všetkým, ktorí trávia väčšinu dňa pri počítači. S pravou rukou uchopte ľavé rameno a zostaňte v tejto polohe 10 sekúnd. Opakujte to isté pre opačné rameno. Toto jednoduché cvičenie ľahko uvoľní svalové napätie v krku.
  8. Spojte si obe dlane tak, že si prepletiete prsty a vystrite takto spojené ruky nad hlavou. Ramená smerujú za uši a brada klesá smerom k hrudníku. Relaxujte, zostaňte v tejto pozícii 1-2 minúty, nezabudnite vytiahnuť ramená čo najvyššie.
  9. Čupnite sa na nohy, položte si hrudník medzi kolená a ruky spojené dlaňami si dajte za hlavu a snažte sa čo najviac si uvoľniť hlavu a krk. Mali by ste cítiť zvláštny, no veľmi príjemný pocit, ako sa zároveň naťahuje a uvľňuje celá chrbtica!

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.