Jesenná výsadba cesnaku od A po Z: Všetko, čo potrebujete vedieť pre bohatú úrodu!

November je ideálnym obdobím na výsadbu cesnaku. Preto dnes máme pre vás kompletný manuál od záhradkára z youtube, s ktorým sa o sadení cesnaku dozviete všetko od A po Z!

Správne miesto a čas

Základná rada znie, nikdy nevysádzať cesnak 2-krát po sebe na to isté miesto. Pôda sa totiž vyčerpá a pripravili by ste sa o úrodu. Mali by ste počkať 3 – 5 rokov, kým vysadíte cesnak na to isté miesto.

Ideálne miesto pre cesnak je po takej plodine, ktorej úroda sa zberala začiatkom leta a najvhodnejší termín výsadby je asi 5 týždňov pred prvým mrazom.  

Príprava pôdy

Cesnaku sa bude lepšie dariť, ak zmiešate zeminu s humusom. Pridávajte asi 50 – 60 kg humusu na 10 m2. Môžete pridať tiež drevný popol.

Výber správneho materiálu na výsadbu

Na sadenie vyberajte predovšetkým zdravé kusy, bez akýchkoľvek známok poškodenia. Ideálne strúčiky na výsadbu sú s hmotnosťou približne 4 – 6 g – z takých bude najlepšia úroda.

Hlavičku si rozdeľte na jednotlivé strúčiky asi 2 – 3 dni pred výsadbou. Väčší strúčik vyklíči aj o 5 – 6 dní skôr, ako malý.

Morenie cesnaku

Pred výsadbou nezabudnite na morenie cesnaku. Najlepším na morenie je roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme oddelené strúčiky moriť asi 8-12 hodín. Strúčiky získajú modrozelený odtieň, na 1 kg cesnaku použijeme 1 l moridla. Morením cesnak chránite pred parazitmi, plesňou a aj pred extrémnymi výkyvmi počasia.

Stará ráda záhradkárov, použite jedlú sódu

Ide o starú eko receptúru, ktorú mnohí záhradkári používajú ešte dnes. Cesnak chráni pred hnilobou a škodcami, dodáva strúčikom väčšiu silu pre rast a prečanie chladných mesiacov.

Ako na to?

V 3 litroch vody rozpustite 1 PL sódy bikarbóny. Strúčiky nechajte v tomto roztoku vymáčať počas noci. Pred sadbou strúčiky namočte ešte na 3 minúty do vodky, alebo riedeného čistého alkoholu.

Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Jednotlivé strúčiky by mali byť vzdialené 7-8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Cesnak je dobré na zimu prikryť opadaným lístím. Alebo rašelinou či humusom. Ak nehrozí extrémna zima, cesnak prežije aj bez prikrývaniu.

Na jar uvidíte prvé plody svojej jesennej práce, stačí odhrnúť zimnú prikrývku pôdy a uvidíte zelené výhonky mladého cesnaku. :-)

 

Ako sadiť cesnak?

Cesnak vysádzame do dvojradu. Medzi jednotlivými strúčikmi by mala byť vzdialenosť asi 10 cm a medzi riadkami približne 25 cm. Pôda by mala byť prekyprená, ľahká a mierne vlhká. Sadíme do hĺbky 8 – 10 cm. Po výsadbe cesnak mulčujeme približne 2 cm vrstvou humusu. Ak použijete slamu, dajte hrubšiu vrstvu, aspoň 5 – 7 cm.

Prajeme veľa šťastia!

 

 

 

 

 

Foto: pixabay
Foto: tjn

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie