Jednoduchý trik, ako zistiť, či vašim rastlinkám chýba svetlo alebo ho majú nadbytok

Medzi ľuďmi je veľmi rozšírený názor, že rastliny sú vo všeobecnosti veľmi inteligentné. Je to čiastočne pravda: majú až o 15 zmyslov viac ako ľudia a dokážu aj komunikovať svojím vlastným „jazykom“. Dokážu napríklad detekovať živiny vo svojej blízkosti, pripraviť sa vopred na nepriaznivé poveternostné podmienky alebo dokonca odradiť predátora.

Vo voľnej prírode dokážu žiť rastliny a živočíchy v symbióze a každý sa dokáže o seba postarať. Keď sú však rastliny pestované u vás doma, sú doslova závislé od ľudí, ktorí im musia zabezpečiť dostatok vody, svetla a živín, ktoré tak veľmi pre svoj život potrebujú.

Často sa napriek našej veľkej snahe stáva, že rastlinkám sa v našich príbytkoch veľmi dobre nedarí. Vtedy je dobré rozumieť „reči“ rastlín a zabezpečiť im to, čo im chýba. Dnes vám ukážeme, ako spoľahlivo zistiť, či vašej rastlinke nechýba svetlo alebo ho naopak nemá nadbytok a verte či nie, sama vám to povie!

Nedostatok svetla

Ak chcete zistiť, či vašej rastline nechýba slnko, prvá vec, ktorú je treba urobiť, je sledovať, na ktorú stranu rastie. Rastliny sú skutočne veľmi inteligentné a ak im chýba slnko, doslova si ho vyhľadávajú a „naťahujú“ sa za ním.

To, samozrejme, platí, ak je k dispozícii zdroj svetla, za ktorým by sa rastliny mohli ťahať. Iné je to v prípade, že taký zdroj nablízku nie je. Vtedy môžete badať na rastlinke typické prejavy nedostatku svetla: slabé a tenké stonky, žlté listy a skoré opadávanie listov. V prípade rastlín, ktoré rodia plody, sa nedostastok svetla prejaví práve absenciou plodenia.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Keď rastlina nemá dostatok svetla, je potrebné zmeniť miesto jej pobytu. Môžete ju presťahovať na balkón alebo iné voľné priestranstvo, kde priamo prenikajú slnečné lúče.

Ak rastlinku pestujete v záhrade, uistite sa, že rastlinka nie je v tieni iných rastlín. To je pomerne častý dôvod, prečo sa im nedarí.

Okrem toho je dobré si ešte pred vysadením o rastlinke veľa vecí naštudovať a predovšetkým to, koľko hodín slnečného svetla denne potrebuje. Podľa toho sa môžete rozhodnúť, na akú svetovú stranu budete orientovať miesto jej pobytu.

Nadbytok svetla

Hoci väčšina rastlín potrebuje množstvo slnka, sú aj také, ktoré naopak neznesú, ak na ich listy dopadajú slnečné lúče priamo. Často ide o také rastliny, ktoré rastú v nižších častiach lesov a sú chránené korunami stromov.

To, že na rastlinu dopadá priveľa svetla, spoznáte rovnako jednoducho, ako keď rastline svetlo chýba, ibaže opačne. Rastlina, ktorá je svetlom doslova „presýtená“ sa ťahá za tieňom.

Okrem toho možno prebytok svetla na listoch pozorovať tak, že strácajú svoju zelenú farbu a začínajú blednúť, majú hnedé hrany alebo sú posiate hnedými škvrnami. To je neklamným znakom toho, že sú rastliny spálené od slnka.

Mali by ste preto rastlinu presťahovať na miesto, kde na ňa nebudú dopadať slnečné lúče priamo a už vôbec nie na poludnie, kedy je slnko najsilnejšie. Na druhej strane však neslobodno rastliny prenášať na úplne tmavé miesto, pretože každá rastlina na svete potrebuje proces fotosyntézy, pre ktorý je slnečné svetlo nevyhnutné.

Preštudujte si o svojej rastline, koľko hodín denne by mala byť vystavená slnečnému svetlu a na akých miestach je vhodné ju pestovať, či na akú svetovú stranu by mala byť orientovaná.