Jednoduchý trik, vďaka ktorému vyklíčia semienka rastlín až 3x rýchlejšie!

Vyklíčenie semienka sa nám javí ako jeden z najjednoduchších biologických procesov. Zrodenie novej rastlinky je však omnoho viacej, ide o malý prírodný zázrak. Poznáme jednoduchý trik, ako mu dopomôcť a zrodenie novej rastlinky urýchliť.

Vyklíčenie semienka sa nám javí ako jeden z najjednoduchších biologických procesov. Zrodenie novej rastlinky je však omnoho viacej, ide o malý prírodný zázrak. Poznáme jednoduchý trik, ako mu dopomôcť a zrodenie novej rastlinky urýchliť.

Ak pred zasadením do pôdy vo vašej záhrade alebo do substrátu v črepníku, necháme semienka predklíčiť touto metódou, zvýšite úspešnosť ich budúceho vývoja dvojnásobneskrátite dobu klíčenia až o 70%.

Túto jednoduchú metódu môžete praktizovať aj s deťmi a môžete spolu s nimi sledovať zrodenie novej rastlinky v zrýchlenom móde.

57adc9d8f0069_crop

Najrýchlejšie (už na druhý deň) vyklíčia odrody kapustovitej zeleniny (šalát, karfiol, kel, brokolica). Baklažán, zeler, fenikel, paradajky aj papriky potrebujú viac času – klíčenie im potrvá asi 3 dni.

Ako postupovať?

Pripravíme si papierové utierkypriehľadnú plastovú alebo sklenenú nádobu ideálne s plochým dnom.

...

Na dno misky nalejeme trochu vody a uložíme papierový obrúsok tak, aby bol celkom vlhký – s vodou to ale netreba preháňať – papierový obrúsok nemá v tekutine plávať.

57adc9d94ba65_crop

Potom na servítok jednoducho uložíme semienka a nádobu zatvoríme. Na vrch si pre istotu poznačte o aký druh semienok ide.

Niektoré semienka vyklíčia už na druhý deň. Potom ich opatrne vezmite z obrúska a presaďte do kvetináča a neskôr napríklad do pôdy v záhrade. Vyklíčené semienka treba z obrúska vziať čo najskôr, neskôr sa totiž môžu prilepiť na jeho povrch a pri vyberaní sa môžu jemné klíčky poškodiť.

57adc9d9a741e_crop

Nezabúdajte, že semienka potrebujú dostatočný prísun svetla a vlahu. O krátky čas sa z pôdy začnú vykúkať prvé zelené lístky.

zdroj: apieceofrainbow