Jednoduchý trik, ako prebudiť orchideu k životu prerastenú orchideu: TU je návod!

Naša čitateľka, pani Viera Vlková nám poslala vynikajúci typ, ako prebudiť k životu orchideu, ktorá už dlho nekvitla. Radi sa oň s vami podelíme a veríme, že vám tieto rady pomôžu.

1. V prvom rade skontrolujte, či nemá orchidea príliš malý kvetináč. To je pravdepodobne dôvod, prečo sa jej nedarí. Treba ju presadiť do väčšieho.

2. Stonky, na ktorých boli kvety a už nie sú zelené, odstráňte až po niekoľkých týždňoch.

3. Aby sa vám podarilo čo najšetrnejšie vybrať orchideu z kvetináča, ponorte kvetináč na chvíľu do vody a po nasiaknutí vyklopte. Uschnuté, či inak poškodené korene pred presadením odstrihnite a ako dezinfekciu rezu použite mletú škoricu. Mám to odskúšané aj pri iných rastlinách, škorica ranu vydezinfikuje a rýchlejšie sa zacelí.

4. Nezabúdajte, že fotosyntéza prebieha aj v koreňoch, vyberajte priehľadný kvetináč, ktorý bude väčší ako ten pôvodný.

5. Dno kvetináča zasypte substrátom, ktorý je určený špeciálne pre orchidey, potom doňho vložte rastlinu (pokiaľ je to možné, všetky korene by mali byť vložené v kvetináči), dôkladne zasypte a jemne pritlačte. Ak vám náhodou nejaký koreň ostal trčať, odstrihnite ho a rez ošetrite škoricou.

6. Orchidey neznášajú priame slnečné žiarenie. Umiestnite ich na okná, ktoré smerujú na východ alebo na západ.

7. Optimálny harmonogram zavlažovania je raz týždenne metódou ponorenia do vody. Ďalším spôsobom „polievania“ orchidey je sprchovanie, teda polievanie pomocou sprchovej hlavice. Kvetináč môžete jednoducho umiestniť pod vodovodný kohútik s vodou izbovej teploty (v žiadnom prípade nie studenou). Po nasiaknutí substrátu nechajte prebytočnú vodu odtiecť. Voda by nemala ostať okolo spodnej časti koreňov, ani na listoch.

8. Orchida by sa mali hnojiť raz alebo dvakrát mesačne. Hnoja sa iba v období aktívneho vývoja. Ako alternatívu k týmto hnojivám používam lyžičku cukru rozpustenú vo vode, v ktorej orchideu namáčam.

9. Ideálnym miestom pre orchidey sú chladnejšie miestnosti, v ktorých nočná teplota nepresahuje hodnoty 15 – 18 °C. Obdobie prechodu do pokojového štádia je pre každý druh rastliny odlišné.

Rozdiely medzi dennými a nočnými teplotami sú rozhodujúce pre kvitnutie. V noci musí teplota okolia klesnúť najmenej o 4 až 5 °C. 

10. Nové stonky sa budú vyvíjať tak od hlavnej stonky, ako aj od skrytých očiek na už existujúcej stonke. Suché stonky treba odstrániť vždy iba do polovice nad druhým očkom.

Prajeme veľa šťatia!

 

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Picture of Miroslava

Miroslava

Redaktorka magazínu To je nápad!

Dnes najobľúbenejšie