JEDNODUCHÝ TEST: Nachádza sa v substráte izbových rastlín obávaný škodca? Takto ho odhalíte!

Jednoduchý domáci test pomôže škodcu včas odhaliť.

Izbové rastliny sú krásnym prírodným doplnkom do našich domácností. Okrem okrasnej funkcie tiež pomáhajú vyčistiť vzduch v interiéri a niektoré druhy dokonca bojujú proti nespavosti. Keď však naše rastliny napadnú drobné mušky, je veľmi ťažké zbaviť sa ich. Niekedy, keď máme pocit, že máme s malými potvorkami konečne pokoj, zvyknú sa opäť objaviť v plnej sile. Čo na ne skutočne funguje?

Prečo napadajú izbové rastliny?

9ZGL1ZQLPZ8LEZ5HVHKLAH2HAH2HBHMHYHXLAZILUZEH1H5HZR4LZR2H3HUHHRNHJH6HWZ6HZR5LRR

Najčastejšie sa v prípade izbových rastlín potýkame s drobnými čiernymi muškami, ktoré tiež môžeme poznať pod názvom „smutnice“. Objavujú sa vtedy, keď je vlhkosť zeminy v kvetináči vysoká – larvy týchto mušiek potrebujú vlhkú pôdu. Niekedy si larvy dokonca prinesieme domov priamo v substráte z obchodu. Larvy v pôde sa živia koreňovým systémom rastliny a predstavujú nebezpečenstvo najmä pre mladé sadenice. Dospelé mušky sa zdržiavajú v tesnej blízkosti rastliny, ktorá slúži ako ich potrava a miesto pre Ďalšie kladenie vajec.

Jednoduchý test

dscf2507

Larvy mušiek si môžete priniesť domov v substráte z obchodu a určitý čas ich vôbec nemusíte zaznamenať. Aby ste odhalili ich prítomnosť v pôde, použite jednoduchý test. Rozkrojte surový zemiak a jednotlivé kúsky zapichnite do pôdy v črepníku a nechajte pôsobiť 48 hodín. Škrob v zemiaku pritiahne larvy mušiek a ho z pôdy vyberiete, môžete ho vidieť na jeho povrchu. Táto metóda vám pomôže problém odhaliť a včas zakročiť proti nezvaným príživníkom.

Tipy, ako mušky zlikvidovať nájdete TU.

...