Jednoduchý spôsob, ako zo svojho štvornohého miláčika vychovať poslušného psa

Máte doma psa? Potom sa vám určite zíde tento šikovný tip, ako ho vycvičiť a vychovať.

Tak, ako si každý rodič praje, aby z jeho potomka vyrástol slušný a vychovaný človek, tak každý majiteľ psíka verí, že sa z jeho štvornohého kamaráta stane vychovaný pes, ktorý sa bude vedieť dobre správať. Bez výchovy a výcviku by to však nešlo a bolo by naivné veriť, že sa tento efekt dostaví sám od seba. Vyžaduje to veľa snahy a aj ten najučenlivejší psík potrebuje najmä človeka, ktorý sa mu bude venovať. Šikovný a vychovaný pes je dobrou vizitkou svojho majiteľa a zároveň mu nerobí problémy v akýchkoľvek situáciách.

Aby nezakrpatel intelekt a talent človeka, musí pre to niečo urobiť. Talenty potrebujete rozvíjať a mozog cvičiť, aby nezlenivel. U psíka je to podobné. Na to, aby sa správal ako inteligentný pes, ktorý niečo dokáže, musí byť cvičený. Nie je pritom reč o ničom prelomovom, jednoducho treba psíka naučiť aspoň základné veci, aby poslúchal a primerane reagoval na povely a pokyny svojho „pána“. Vyžaduje to čas, nemalé úsilie a hlavne veľa trpezlivosti, no výsledok rozhodne stojí za to.

Pokiaľ chcete, aby ste mali doma disciplinovaného psa, najlepše bude, ak s výcvikom začnete čo najskôr. Ako hovorí jedno staré múdre príslovie: Starého psa novým kúskom nenaučíš. Preto je najefektívnejšie, ak s výcvikom začnete ešte kým je psík mladý. Skúsení kynológovia a mnohí psíčkari pritom používajú výcvikový obojok, ktorý im počas výcviku pomáha. Pokiaľ sa však v tejto probematike neorientujete, mohli by ste sa domnievať, že ide o príliš drsný spôsob výchovy. Elektronický obojok však neslúži na trestanie. Naproti tomu pomáha aj ťažšie vychovateľným psíkom a neskúseným majiteľom naučiť psíka požadovanému správaniu. Funguje pritom na celkom jednoduchom princípe.

Výcvikový obojok vám uľahčí výchovu psa, no prácu za vás neodvedie. Využiť sa dá napríklad aj vtedy, keď vám psík odbehne na prechádzke ďaleko od vás a nereaguje na vaše volanie. To môže byť nebezpečné aj pre neho samého, preto by sa mal naučiť, že vás má poslúchnuť a držať sa pri vás. Takto mu dokážete vyslať signál aj na diaľku pomocou ovládača a on už bude vedieť, že sa niečo deje. Vy teda držíte v ruke ovládač, ktorý je v podstate vysielačom týchto signálov, a psík má na obojku prijímač. Netreba sa pritom ničoho obávať, jeho ovládanie je vyslovene vo vašich rukách. Zároveň vám umožňuje pružne reagovať aj pri výchove psa a pri jeho výcviku. Signály, ktoré pritom psíkovi vysielate, majú tri stupne. Najskôr mu môžete vysielať zvukový signál, potom vibráciu a nakoniec elektrostatický signál. Zaručujú vám úspech pri výcviku psa, ktorý sa vždy dočká vašej reakcie na svoje konanie veľmi promptne, preto bude chápať súvislosti medzi svojím správaním a reakciou.

Súčasnou výchovy sú vždy nevyhnutne isté výchovné prostriedky, je však najlepšie, ak sú šetrné a pritom plnia svoj účel. Výcvikový obojok Reedog je spoľahlivým nástrojom, ktorý má jednoduché ovládanie a odporučili by vám ho aj mnohí skúsení „psíčkari“ a cvičitelia psov, preto je rovnako vhodný pre základný, ako aj pre profesionálny výcvik psov.

Majitelia psíkov si tiež často zabezpečujú elektronický ohradník Reedog, ktorý slúži ako neviditeľný plot pre psa. Vďaka nemu už sa nebudete musieť báť, že vám psík ujde, keď dostane chuť túlať sa. Ten ho bude držať v rámci vášej záhrady a vy ho budete môcť bez obáv pustiť von a nebudete ho musieť držať iba vo vnútri. Za výbeh, ktorý mu doprajete, vám bude istotne vďačný.

Obojok vám pomôže psíka vychovávať, ohradník sa postará o to, aby sa nezatúlal. Netreba však zabúdať ani na to najpodstatnejšie. Že je to živé stvorenie, ktoré potrebuje najmä vašu pozornosť a lásku. Keď sa mu budete starostlivo venovať, prinesie to želané výsledky a budete mať doma spokojného a šťastného psíka, ktorý vás zahrnie ešte väčšou láskou, než ste mu schopní venovať vy.

(PR)

Picture of Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie