Nezohnali ste v obchode Alpu? Recept na domácu francovku, z ktorej si vyrobíte najlepšiu dezinfekciu na ruky!

Bylinkovú alpu si vyrábam doma už roky a je to výborný pomocník pri dezinfekcií a príprave rôznych domácich obkladov a zábalov – ja mám reumu a manžel tenisový lakeť, takže ju hojne využívame. Môžete na prípravu požiť čerstvé alebo sušené bylinky – ja vyrábam zo sušených byliniek a dávam všetko, čo som si zozbierala zo záhradky – nechtík lekársky, mätu, šalviu, materinu dúšku, medovku a kostihoj – na reumu je vynikajúci. Ale môžete pokojne použiť aj jeden druh, alebo rôzne zmesi byliniek.

Potrebujeme:

Alkohol – ja používam domácu jablkovicu, ale ak budete používať len na obklady, stačí vám lieh.

Zmes byliniek alebo jeden druh bylinky (nechtík lekársky, mätu, šalviu, materinu dúšku, medovku a kostihoj) alebo jeden druh byliniek.

Najlepšie bylinky na dezinfekciu: levanduľa, rozmarín, mäta, benedikt lekársky, medovka, kapucínka.

Postup:

Bylinky si čerstvé alebo sušené natlačíme do sklenenej uzatvárateľnej nádoby a zalejeme alkoholom tak, aby boli bylinky celkom ponorené. Zavrieme a dáme na tmavé miesto lúhovať minimálne na 7 dní. Ideálne 10 dní.

...

Potom scedíme a používame ako klasickú francovku.

Jednoduchá s.o.s. dezinfekcia na ruky

Na dezinfekciu na ruky potrebujete francovku a prevarenú vodu (ak pridáte esenciálny olej, účinok bude o to silnejší).  Olej treba voliť vždy taký, ktorý má antiseptické účinky. Vhodné oleje napríklad tea tree, citrón, levanduľa alebo rozmarín. Stačí pár kvapiek do francovky a máte výbornú ochranu. Nezabudnite však, že dezinfekcia nie je náhradou za pravideľné a dôkaldné umývanie rúk!