Jednoduché zásady, ako polievať orchideu: Zapamätajte si ich a tie vaše budú najkrajšie široko-ďaleko!

Väčšina orchideí žije v kvetináčoch, ktoré sú naplnené kôrou, nie pôdou. Preto je potrebné ich zavlažovať inak ako ostatné izbové rastliny. Naučte sa, ako ich zalievať a odvďačia sa vám prekrásnymi kvetmi.  Toto sú rady priamo od záhradníka.

Ako polievať orchideu v kvetináči s kôrou

Orchideu je potrebné zavlažovať tak, aby bola zvlhčená kôra, nie korene. Voda by mala byť izbovej teploty, ani príliš studená, ani príliš teplá. Ideálna je dažďová voda, pretože obsahuje živiny, ktoré orchidea potrebuje. Voda z vodovodu by mala byť prevarená. Orchideu nesmiete prelievať tak, aby sa voda držala pod kôrou a tiež nesmie byť mokrá na miestach, kde vyrastá stonka, alebo listy. Inak vám začne hniť. Preto mokré miesta vždy osušte papierovou utierkou.

Najlepší spôsob, ako zavlažovať orchideu, je umiestniť kvetináč do väčšej nádoby s vodou izbovej teploty. Rastlinu v nej nechajte stáť asi 15-20 minút. Potom vodu opatrne vylejte. Prebytočnú vodu z kvetináča nechajte odkvapkať. Nikdy ich nezalievajte do črepníka!

Polievanie orchideí pestovaných v rašeline

Pri pestovaní orchideí v rašeline si treba dať pozor na to, že hoci sa niekedy môže zdať povrch suchý, vo vnútri môže byť rašelina ešte vlhká. Ak chcete zistiť, či je nutné rastlinu poliať, urobte test prstom, pričom ho zasuňte do hĺbky asi 5 cm. Ak necítite vlhkosť, je potrebné orchideu poliať. Poliať ju treba takým istým spôsobom ako pri pestovaní v kôre.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Ako často ich treba polievať?

Zavlažovanie orchideí je tak trochu umením. Frekvencia zavlažovania závisí od niekoľkých faktorov. Treba brať do úvahy napríklad to, ako je v byte teplo, koľko má svetla, aký druh ste si kúpili a aký substrát (kôra alebo rašelina) používate. V zásade platia tieto pravidlá:

  • zalievame vždy dopoludnia, ideálne ráno
  • raz týždenne zavlažujeme počas zimy, dvakrát týždenne počas veľmi suchého leta
  • po zalievaní vylejte vodu z misky pod črepníkom, po zavlažení korene už nemôžu byť vo vode

Pridajte do vody hnojivo

Orchidea vám bude kvitnúť aj bez hnojiva. Ak si ale vyberiete napríklad tekuté hnojivo, použite ho zmiešané s vodou v pomere 1: 1. Rastliny je vhodné hnojiť v lete a na jar, nie na jeseň alebo v zime. Zapamätajte si tieto jednoduché tipy a vaše orchidey budú bohaté a krásne.

Ak máte orchideu, ktorú ste zabudli zalievať dlhší čas a myslíte si, že jej niet pomoci, skúste tento životabudič od Evky z Ilavy.

V litri vody som rozpustila 1 lyžičku cukru a do tohoto kúpeľa som ponorila orchideu a nechala máčať asi 8-9 hodín (uvádza sa, že sa môže nechať aj celý deň). Potom som ju ešte na hodinu namočila do odstátej vody. To je všetko, keď som ju vybrala z vody, uložila som ju na obvyklé stanovisko a hneď som si všimla, že listy má plnšie a aj kvety sa zdvihli. Na druhý deň už vyzerala ako pred odchodom na dovolenku. Neverila by som, keby som to neskúsila sama, ale skutočne to pomohlo. Neváhajte pridať lyžičku cukru sem-tam do vody aj inokedy, hlavne pred a počas kvitnutia. Ide o perfektný životabudič!

Zdroj: retete-usoare.info