Jednoduché triky, ako sa zbaviť statickej elektriny

Lepí sa na vás oblečenie a máte pocit, že všade kam sa v kancelárií či v byte pohnete, dostávate nepríjemné rany? Môže za to statická energia. Naučte sa jednoduché triky, ako sa jej zbaviť.

Statická elektriny je výsledkom nahromadenia elektrického náboja na povrchu rôznych predmetov. a vzniká vtedy, keď dva materiály prichádzajú do do vzájomného kontaktu a opäť sa oddeľujú, alebo vzniká aj ich vzájomným trením.

Je dôsledok pociťujeme ako nepríjemné „kopanie“ objektov v priestore, lepiace sa oblečenie na telo alebo nepoddajné vlasy. Najčastejšie pociťujeme problém so statickou elektrinou počas zimných mesiacov.

Ak máte aj vy problém so statickou elektrinou a chcete ho čím skôr odstrániť, máme pre vás účinné triky, ako sa jej zbaviť rýchlo a jednoducho.

Zvlhčite vzduch

Nie je náhoda, že so statickou elektrinou máme najväčší problém počas zimných mesiacov. Vykurovanie spôsobuje, že vzduch v interiéri sa vysušuje, pričom statická elektrina je aktívna práve v prostredí suchého vzduchu. Stačí, ak na pracovisku alebo v dome budete používať zvlhčovač vzduchu, alebo použijete obyčajnú fľašu s rozprašovačom a minimálne raz denne rozprášte vodu (rozprašovač nastavíme na jemnú hmlu) po priestore.

Ošetrite koberec

aid33584-728px-Remove-Static-Electricity-Step-2-Version-2

Za statickú energiu môžu často aj koberce. Problém odstránite jednoducho tak, že koberce ošetríte antistacickým prípravkov – sprejom alebo tepom. Dnes sa väčšina kobercov už s anti-statickým komponentom vyrába, problém sa však týka najmä starších kobercov. Antistatický sprej si môžete vyrobiť aj doma. Stačí, ak zmiešate jednu odmerku (vrchnák) aviváže s vodou a prelejte do nádoby s rozprašovačom. Nádobu uzatvorte, pretrepte a zľahka naneste na koberec. Nechajte uschnúť.

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Oblečenie a telo

Ak máme pocit, že všetko naokolo vám dáva nepríjemné rany, môže byť problémom aj naše telo – predovšetkým suchá pokožka. Problém môžete odstrániť jednoducho tak, že si budete na pokožku pravidelne nanášať hydratačný krém predtým, ako sa oblečiete. Cez deň nezabúdajte na opakované hydratovanie rúk bežným krémom. Ruky si nakrémujte aj predtým, ako vyberiete prádlo z práčky alebo sušičky. Zabránite tak tomu, aby sa impulz preniesol z vášho tela na oblečenie.

Pranie

aid33584-728px-Remove-Static-Electricity-Step-8

Jedlá sóda

Statickú elektrinu môže účinne odstrániť už počas prania. Stačí, ak do práčky priamo na prádlo nasypete trochu jedlej sódy. Sóda vytvorí účinnú bariéru, cez ktorú sa elektrické impulzy nedostanú. Okrem toho neutralizuje nepríjemné pachy a prádlo tak bude po vypratí nielen bez statickej elektriny, ale aj úžasne svieže.

Ocot

Okrem jedlej sódy je skvelým pomocníkom aj biely destilovaný ocot. Ocot zjemňuje látku a zabraňuje tomu aby sa v nej hromadila statická energia. Stačí, ak do dávkovača na aviváž nalejete ocot (60 ml bieleho octu).

Alobal

Vytvorte z alobalu guľôčku veľkú ako tenisová loptička a vhoďte ju do práčky. Alobal naruší všetky elektrické výboje, ktoré sa počas prania vytvoria.

Sušenie

Ako sme už spomínali, statická energia je najaktívnejšia v prostredí suchého vzduchu a ten sa samozrejme nachádza aj v sušičke v ktorej sušíme naše prádlo. Aby sme zabránili nahromadeniu statickej elektriny, vhoďte do sušičky spolu s prádlom vlhkú žinku. Žinka vzduch vo vnútri sušičky zvlhčí a zabráni tak tvoreniu statickej elektriny.

Slnko

Najlepším spôsobom sušenia pokiaľ ide o odstránenie statickej elektriny je jednoducho nechať prádlo vysušiť prirodzene – ideálne na slnku. Pozor však na extrémne presušené prádlo.

Čo funguje na oblečenie?

aid33584-728px-Remove-Static-Electricity-Step-11

So statickou elektrinou v oblečení vám pomôže aj lak na vlasy – nastriekajte ho na vnútornú stranu oblečenia z vzdialenosti minimálne 30 cm, aby lak na oblečení nezanechal stopy.

Vynikajúco funguje aj obyčajné kovové ramienko, alebo jednoducho iný kúsok kovu, ktorým si prejde po oblečení predtým, ako si ho oblečiete. Kov preruší elektrický náboj a odstráni tak statickú elektrinu. Tento spôsob skvele funguje najmä na jemné materiály ako napríklad hodváb.

Aby sa vám oblečenie nelepilo na pokožku počas celého dňa, pomôže tiež trik s kovovým zatváracím špendlíkom. Dajte si ho za šev vášho oblečenia, alebo jednoducho tam,  kde ho nebude vidieť. Kov predchádza nahromadeniu elektriny vo vláknách oblečenia.

zdroj: wikihow