Jednoduché triky, ako odstrániť z vody chlór

V poslednom období trápi mnohé zdravotnícke organizácie kvalita pitnej vody, ktorú ľudia v mnohých kútoch sveta pijú každý deň. Chlórovanie vody je najlacnejšou formou dezinfekcie pitnej vody. Ukazujú sa však aj isté negatívne dopady chlóru na naše zdravie a niektoré štúdie dokonca naznačili súvislosť medzi chlórom a vznikom nádorových ochorení.

V poslednom období trápi mnohé zdravotnícke organizácie kvalita pitnej vody, ktorú ľudia v mnohých kútoch sveta pijú každý deň. Chlórovanie vody je najlacnejšou a tiež účinnou formou dezinfekcie pitnej vody. Je potrebné povedať, že chlórovanie nás ako ľudstvo nás zbavil obáv z rozšírenia týfusu, cholery či iných nákaz ktoré sa v minulosti dokázali nekontrolovateľne šíriť práve prostredníctvom zdrojov vody. Na druhe strane sa však

Voda, ktorú pijeme je samozrejme pod prísnym dohľadom hygienikov a hladina chlóru je dôsledne sledovaná a nesmie prekročiť povolenú hranicu. Výskum, ktorý realizoval Dr Robert Morris z Medical College vo Wisconsine však zistila, že dlhodobé pite vody s čo i len mizivým obsahom chlóru môže zvýšiť riziko vzniku nádorových ochorení mechúra, mozgu, prsníka či pľúc.

Pozor: Nemyslite si, že biela voda znamená, že obsahuje nadbytok chlóru – ide o nadbytok kyslíka, ktorý vzniká prevzdušňovaním vody a pre zdravie nie je nijako škodlivý. Chlór vo vode nie je viditeľný.

Ako zbaviť vodu chlóru? 4 účinné spôsoby

464397637_XS

Najjednoduchšou metódou je nechať vodu z vodovodu chvíľu odstáť – stačí 10 -15 minút. Chlór je plynného skupenstva a z vody sa vyparí. Potom je dobré vodu krátko povariť.

Chlóru sa zbavíte aj tak, že vodu v sklenenej nádobe vložíte na niekoľko minút do chladničky.

...

Pomôžu aj špeciálne filtre.  Filter z aktívneho uhlia odstráni chlór ako aj prípadné ďalšie zdraviu škodlivé prímesy, ktoré voda môže obsahovať. Filtre však môžu vodu ochudobniť aj o cenné minerály, prospešné pre naše telo. Filtre je potrebné tiež pravidelne čistiť. Inak sa voda mikrobiologicky znečistí.

Chlór dokáže veľmi účinne odstrániť aj vitamín C. Stačí do vody z vodovodu pridať niekoľko kvapiek citrónovej šťavy. Je to veľmi obľúbená a účinná metóda ako sa rýchlo a účinne zbaviť chlóru vo vode, ktorú pijeme. Na 1 liter vody sa odporúča 1 miligram vitamínu  C.