zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Jednoduché triky aby vám kyslá kapusta vydržala dlho čerstvá.

Ak milujete jedlá z kyslej kapusty a patríte medzi jej pravidelných konzumentov, pravdepodobne máte kyslú kapustu doma aj v zásobe. Možno si ju dokonca pripravujete sami. My vám teraz poradíme, ako si ju pripraviť tak, aby vám ostala dlho čerstvá. Takto si ju budete môcť vychutnávať až do jari!

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt квашена капуста

Potrebujeme:

Hlávkovú kapustu (množstvo záleží na vás)

soľ

rasca

voliteľné: cibuľa, bobkový list, kôpor, mrkva

Postup:

Ak patríte medzi začiatočníkov a kapustu idete kvasiť prvýkrát, tento návod si určite uložte! Základom je hlávková kapusta jesennej odrody. Letná odroda by nám totiž mohla zmäknúť. Ako prvé si kapustu umyjeme a odstránime poškodené vrchné listy. Pracujeme len so zdravými časťami. Rozrežeme na polovicu a vyrežeme hlúb. Nastrúhame na špeciálnom strúhadle, alebo narežeme. Kapustu spracujeme ihneď po nastrúhaní. Ak nemáte k dispozícii keramický, alebo kameninový súdok, postačia vám aj sklenené poháre.

 

Narezanú (postrúhanú) kapustu si môžeme zmiešať s cibuľou. Dodá kapuste ešte lepšiu chuť. Na 1 – 2 kapusty použite jednu väčšiu cibuľu. Potom treba kapustu dobre nasoliť. V zásade platí, že na 1 kg kapusty treba pridať asi 20 – 30 g soli. Soliť treba rovnomerne a dobre premiešať. Vďaka soli ostane kapusta chrumkavá. Nasolenú kapustu nechajte odstáť asi hodinu.

Na dno pohárov (súdka) položíme pár listov kapusty. Kapustu začneme tlačiť do pohár po vrstvách a každú dobre pritlačíme, aby sme z nej vypudili všetok vzduch. Na každú vrstvu môžeme pridať rascu, nové korenie, bobkový list, prípadne nastrúhanú mrkvu, či iné prísady podľa chuti. Vďaka cvikle bude napríklad kapusta krásne ružová. Prísady pridávajte rovnomerne. Dostatočné utlačenie kapusty je dôležité aj z toho dôvodu, aby sa z nej uvolnila šťava, ktorá obsahuje kyselinu mliečnu. Tá zabezpečí správne kvasenie kapusty a chutný výsledný produkt.

Nádobu nenaplníme až po okraj. Necháme asi 3 cm voľného priestoru, pretože kapusta počas kvasenia zväčší svoj objem. Potom kapustu zaťažíme. Odporúča sa použiť doštička, na ktorú položíme plochý ťažký kameň, prípadne iný ťažký predmet. Dbajte na to, aby bola kapusta zaťažená po celej ploche a zabránilo sa tak vniknutiu vzduchu. Prikryte potravinárskou fóliou a zagumičkujte. Skladujte v tmavej miestnosti poukladané na plechu (prípadne zakryté utierkami) pri izbovej teplote cca 15 °C po dobu 1 mesiaca. Potom môžete kapustu preložiť na chladnejšie miesto.

Zásady ktoré treba dodržať, aby dlho vydržala

  • Základom je dostatočná hygiena.
  • Natlačená kapusta musí byť posolená aj pri okrajoch nádoby a dôležité je najmä vytlačiť všetok vzduch. Inak kapusta zmäkne. Pri tlačení kapusty si pomôžte tvrdším hrubším predmetom (napríklad úzkou sklenenou fľašou, ktorá vojde do zaváraninového pohára).
  • Kapusta musí byť dobre nasolená. Treba dodržať zásadu, že na 1 kg kapusty treba pridať aspoň 20 – 30 g soli.
  • Po natlačení musíte vidieť na povrchu šťavu. Bez nej by sa pokazila.
  • Ak je kapusta suchá, prilejeme primerané množstvo prevarenej vody.
  • Kapusta musí byť počas kvasenia stále zaťažená. Platí to aj pre hotovú kapustu. Vždy keď z nej odoberieme, treba ju znovu zaťažiť, aby bola vždy ponorená v šťave.
  • Ak by ste mali pocit, že napriek tomu, že ste dodržali všetky zásady, vám kapusta mäkne, odporúča sa pridať do nej trochu minerálky.
  • Pozor najmä na to, aby sa ku kapuste nedostal vzduch. Začala by vám plesnivieť a hniť. Môžete tomu predísť tak, že vykvasenú kapustu naplníte do pohárov až povrch, uzavriete viečkom a vo vodnom kúpeli 45 minút sterilizujete pri teplote 65 °C. Nechajte vychladnúť a bude ako čerstvá. Takto pripravená kapusta si zachová aj potrebné vitamíny.

Výsledok vyhľadávania obrázkov pre dopyt квашена капуста

Zdroj: pluska.sk

Nakladaná kapusta aj v paneláku – netreba sud

Mnohých ľudí výroba domácej kvasenej kapusty odrádza, pretože je pomerne náročná a spája sa so spracovaním veľkého množstva hlávkovej kapusty a špeciálnom uskladnení v nádobách – sudoch. Ak patríte k ľuďom, ktorých práve tieto skutočnosti od výroby domácej kvasenej kapusty odrádzajú, máme pre vás skvelú správu. Bezkonkurenčnú kvasenú kapustu si môžete pripraviť v pohodlí domova a nepotrebujete k tomu veľké množstvo kapusty a dokonca ani spomínaný sud. Ukážeme vám ako na to! :-)

Potrebujeme:

1 kg kapusty

Celé čierne korenie (cca 5 guličiek)

Nové celé korenie (cca 5 guličiek)

½ lyžičky celej rasce

Bobkový list (2-3 listy)

20 g soli

Postup:

Pripravíme si klasické sklenené poháre na zaváranie.

Kapustu nakrájame na tenko, uložíme ju do misky, posypeme soľou a pridáme aj ostatné koreniny. Potom umytými rukami kapustu dôkladne premiešame, aby soľ a korenie dostali rovnomerne na krájanú kapustu.

Kapustu necháme cca dve hodiny odpočívať. Zo zeleniny sa bude vplyvom soli uvoľňovať voda.

Teraz prichádza na rad vrstvenie kapusty do pohárov. Najskôr z kapusty zlejeme tekutinu, potom vezmeme do rúk za hrsť kapusty a vytlačíme z nej tekutinu – snažíme sa z kapusty dostať čo možno najviac tekutiny. Kapustu vrstvíme do pohára tak aby siahala do výšky cca 2 cm od okraja.

Keď sú poháre naplnené, pevne ich uzavrieme a preložíme do lavóra. Poháre by mali byť umiestnené na mieste v byte, kde je stabilná teplota – ideálna je bežná izbová teplota. Kapusta totiž nemá rada príliš vysoké teploty ani chlad. Tiež by nemala byť vystavená priamemu slnečnému svetlu. V prípade, že omylom uložíte kapustu blízko radiátora, bude mať slizkú – kašovitú konzistenciu a hrozí aj riziko vzniku plesní.

Po uplynutí 24 hodín začína proces fermentácie – kvasenia. Naplno sa prejaví približne po 3-4 dňoch, kedy začne z pod uzatvorených viečok vytekať šťava – to je celkom normálny prejav procesu kvasenia. Proces kvasenia variuje, ale bežne sa pohybuje od 10 – 14 dní (odporúčame nechať kvasiť 14 dní).

Poháre od šťavy dobre poumývame a skladujeme v pivnici alebo v komore – na chladnejšom mieste. Môžeme okamžite používať.

Najlepšie tipy pre zdravie