Jednoduché tipy, ako vyčistiť zaschnuté kvapky vody a škvrny od mydla

Odstránenie odolnej vrstvy zaschnutých kvapiek vody a mydla z vašej sprchy nie je vôbec také náročné, ako sa môže zdať. Prezradíme vám, ako na to!

Keď je sprchový kút nový, jeho sklá sú celkom priehľadné a lesklé. To sa však každodenným používaním veľmi rýchlo mení. Na skle sa usádzajú vodné kvapky, ktoré postupom času vytvárajú nepriehľadný povlak. Odstránenie tohto problému z vašej kúpeľne nie je vôbec náročné. Postačia vám nato celkom bežné suroviny.

Pomôže ocot

Ak máte zaschnuté kvapky po celom povrchu sprchového kúta a už teraz sa vám robí mdlo pri pomyslení na to, ako to všetko vydrhnete, máme pre vás tip. Vyskúšajte biely destilovaný ocot a kuchynské utierky. Utierky namočte do ocot a priložte na sklený povrch. Nechajte pôsobiť 15 minút, potom jednoducho opláchnite vodou a utrite dosucha.

Vynikajúci je aj domáci čistiaci prostriedok, ktorý vyrobíte z 1 dielu bieleho octu, 1 lyžičky saponátu a dvoch dielov vody. Jednoducho nastriekajte na povrch, nechajte chvíľu pôsobiť a zotrite.

Ocot a citrónová šťava

Tieto dve suroviny sa často používajú na domáce odstraňovanie škvŕn a vynikajúce sú aj na odstraňovanie zaschnutých kvapiek a mydlových škvŕn zo sprchového kútu. Zmiešajte biely ocot s citrónovou šťavou v pomere 1:1, nastriekajte na sklenený povrch, nechajte pôsobiť 15 minút a dôkladne opláchnite. Stačí utrieť dosucha a máte hotovo.

Či už ocot alebo citrónová šťava – obe tieto suroviny pôsobia ako zmäkčovadlá, ktoré zaschnuté kvapky vody aj stopy od mydla rozpustia. Môžete ich použiť samostatne, alebo v kombinácii.

Jedlá sóda

Na silnú vrstvu zaschnutých kvapiek vody a škvŕn od mydla môžete použiť kombináciu jedlej sódy  octu. Najskôr nastriekajte na povrch biely ocot a nechajte pôsobiť 30 minút. Potom na povrch naneste sódu – vznikne vám jemne abrazívna hmota, ktorá odstráni odolnú nečistotu a rozpustí vodný kameň. Po čistení povrch dôkladne opláchnite a utrite dosucha.

...

Coca Cola a vodka

Možno ste už aj vy počuli o čistiacich schopnostiach obľúbeného sladeného nápoja, ktorý pomôže napríklad účinne uvoľniť odtok v kúpeľni. V kombinácii s alkoholom však z neho môžete vyrobiť aj účinný čistič zaschnutých kvapiek v sprche. Stačí, ako nalejete do fľaše s rozprašovačom zmes Coca Coly a vodky v pomere 1:1. Nastriekajte a nechajte pôsobiť 10 minút. Zmes začne rozpúšťať vodný kameň a ten potom jednoducho zotriete. Ak je vrstva zaschnutých kvapiek hrubšia, bude potrebné viacnásobné opakovanie tejto procedúry.

Prevencia proti zaschnutým kvapkám:

Prostriedky na zmäkčenie vody alebo špeciálne filtre, ktoré z vody odbúravajú nadbytok minerálnych látok, ktoré sa na našej sprche po zaschnutí prejavia ako nepekné stopy kvapiek.

Či už máte alebo nemáte tvrdú vodu, 100% prevencia ich vzniku je len jedna – po každom sprchovaní zotrieť povrch stierkou, alebo vytrieť dosucha handričkou.

foto: reprofoto customaccentsbr