zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Jednoduchá metóda, ktorá dá do poriadku vysoký krvný tlak: Toto robte každý deň – stojí to len pár minút času a výsledok úžasný!

Švajčiarsky vedci tvrdia, že počet ľudí trpiacich vysokým krvným tlakom na svete je teraz viac ako miliardu. Optimalizovať krvný tlak je komplexný proces. Nie je to len o vylúčení niektorých potravín, alebo zavedení iných do jedálnička. Dokonca to nie je len o strave, ale je potrebné urobiť niekoľko krokov, ktoré budú viesť k trvale udržateľnému tlaku v optimálnych hodnotách. Mnohým ľuďom na tejto ceste pomôže len jedna vec – napríklad cvičenie, alebo doplnenie vitamínu D. U iných prináša najlepšie výsledky kombinácia viacerých krokov. Rozhodne však skúste aspoň prvú metódu – cvičenie na zníženie krvného tlaku. 

Ak máte vysoký krvný tlak, odporúčam vám urobiť týchto 7 krokov, vďaka ktorým by ste mali v priebehu niekoľkých týždňov až mesiacov optimalizovať váš krvný tlak. Okrem nich by ste mali obmedziť príjem alkoholu  a prestať fajčiť (ak ste fajčiar).

Najúčinnejšie cvičenie na zníženie vysokého krvného tlaku

Cvičenie obnovuje a zvyšuje citlivosť na inzulín a zvyšuje tzv. metabolickú flexibilitu, ktorá úzko súvisí s celkovým zdravím. Pravidelné cvičenie znižuje krvný tlak a podporuje zdravé srdce a cievy.

V dôsledku nedostatku pohybu sa vyskytujú kŕčové žily, tromboflebitída, bolesti chrbta, opuchy a iné nepríjemné ochorenia. Ešte nebezpečnejšie je však práve narastanie tlaku v krvných cievach.

Samozrejme, v kritických prípadoch nie je možné vysoký krvný tlak zvládať bez konvenčnej liečby. Existuje však veľmi účinné cvičenie, ktoré zlepšuje celkové prekrvenie organizmu, priechodnosť ciev, posilňuje srdce a pomáha bojovať s hypertenziou.

ako normalizovať krvný tlak pri hypertenzii

© DepositPhotos

Každé ráno a každý večer zaberie len 15 minút. Najskôr sa trochu zahrejte, aby sa svaly zahriali. Potom zdvihnite ruky čo najvyššie nad hlavu – ruky sú vytiahnuté tak, aby boli nad hlavou vystreté. Držte túto pozíciu a zhlboka sa nadýchnite. Potom, keď vydychujete, pomaly sa s rukami skláňajte k podlahe až tak, že ruky sa dotknú vašich členkov, ak môžete tak až podlahy. Nohy sú pritom vystreté tak, ako sa vám to najviac dá. Počkajte v tejto pozícii niekoľko sekúnd.

Pomaly sa postavte a odpočívajte pričom dýchate pokojne a zhlboka. Vykonajte 5-6 opakovaní. Ak sa vyskytne závrat, okamžite zastavte cvičenie. Opakujte cvičenie aj večer. Je dôležité, aby ste neboli nedočkaví a rýchli a robili všetko postupne.

dopredu

© DepositPhotos

Je tiež užitočné urobiť pomalé ohyby. Pri výdychu sa nakláňajte dopredu, ohnuté ramená tlačte na žalúdok, akoby ste nimi chceli vytlačiť vzduch. Také pohyby majú dobrý účinok na chrbticu a uvoľňujú krvné cievy.

ako nakloniť

Správna strava

Tento krok vám pomôže obnoviť citlivosť na inzulín a upraviť množstvo telesného tuku. Zároveň dodá do vášho tela potrebné živiny, ktoré podporia zníženie krvného tlaku. Váš príjem sacharidov (vláknina sa nepočíta) udržujte pod hranicou 150 g denne. V niektorých prípadoch je potrebné znížiť ich príjem pod 50 g denne. Zároveňsa odporúča vyhýbať sa pšenici. V niektorých prípadoch je vhodné sa celkovo vyhýbať lepku, ale ten je najnebezpečnejší práve zo pšenice. Zo sacharidov je vhodná najmä zelenina, ktorú vám odporúčam konzumovať čerstvú alebo v podobe rôznych štiav a smoothie, kde si môžete pridať aj ovocie. Vhodné je avokádo a bobuľovité ovocie. Smoothie doplňte aj o orechy a semená.

Konzumujte približne 1 – 1,5 g bielkovín na každý kg vašej čistej telesnej hmoty (hmotnosť – telesný tuk), čo bude niekde medzi 50 – 100 g denne.

Hlavný príjem by mali predstavovať tuky, z ktorých približne polovicu môžu predstavovať nasýtené tuky. Avšak pozor, každý odpovedá trochu inak na rôzne druhy tukov. Niekomu môžu viac vyhovovať tuky obsiahnuté v mäse, mliečnych výrobkoch či vajciach, a inému skôr tuky v kokosovom oleji, avokáde, olivách, kakau, orechoch a semenách. Mnohé z týchto tukov (mastné kyseliny) sa síce nachádzajú v oboch kategóriách, ale v iných pomeroch. Preto sledujte svoje telo a jeho reakcie na príjem rôznych druhov tukov.

Zvýšte príjem omega-3 tukov 

Omega-3 tuky obnovujú citlivosť receptorov na inzulín a znižujú zápaly a triglyceridy v krvi. Všetky tieto účinky majú pozitívny vplyv na krvný tlak. Aj keď je veľmi dôležitý aj pomer medzi omega-3 a -6 tukmi vo výžive, ktorý sa premietne do ich obsahu v membránach buniek, dôležitejší je dostatočný príjem omega-3 tukov.

Ten má väčšina populácie nedostatočný. odporúča sa konzumovať 2 – 4 krát do týždňa morské ryby (sardinky, losos, makrela, sleď, treska), alebo užívať rybí olej z treščej pečene. Jeho výhoda je aj obsah vitamínov A a D, ktoré tiež priamo ovplyvňujú krvný tlak.

Zároveň obmedzte príjem a používanie rastlinných olejov s vysokým obsahom omega-6 tukov (sójový, slnečnicový, repkový, kukuričný).

Dôležitý je pre vás vitamín D

Nedostatok vitamínu D je prepojený so zvýšenými hodnotami krvného tlaku. Ideálny spôsob pre získanie vitamínu D je prostredníctvom správneho opaľovania. Vystavenie sa UV lúčom môže dokonca spôsobiť uvoľňovanie endorfínov v mozgu, čo sú chemikálie, ktoré spôsobujú pocity eufórie a úľavy od bolesti. Endorfíny prirodzene uvoľňujú stres a to je tiež dôležitý krok pre zníženie krvného tlaku.

Dostaňte svoj črevný trakt do rovnováhy

Existuje úzke spojenie medzi stavom črevnej mikroflóry a celkovým zdravím. Nerovnováha črevných baktérií zvyšuje riziko srdcovo-cievnych ochorení. Črevná mikroflóra je najviac ovplyvnená prijatou stravou, preto je potrebné konzumovať výživné potraviny a potraviny bohaté na prospešné baktérie.

Medzi ne patria najmä fermentované mliečne výrobky ako kefír, probiotický jogurt, acidofilné mlieko, niektoré syry a bryndza. Ďalej sem patrí kvasená zelenina, najmä kyslá kapusta a šťava z nej.

ako normalizovať tlak bez piluliek

Pomôže aj príroda

Existuje viacero živín a látok, ktoré majú priaznivý účinok na srdce a cievy a pomáhajú znižovať krvný tlak. Našťastie je možné prakticky všetky získať zo stravy, pretože sa jedná o minerály, vitamíny a antioxidanty, ktoré sa nachádzajú predovšetkým v potravinách a bylinách.

Medzi kritické minerály pre ľudí s hypertenziou patrí draslík, horčík a vápnik. Z vitamínov je okrem Déčka dôležitý vitamín C, E, B5, B6 a kyselina listová. Prospešné antioxidanty pre zníženie krvného tlaku sa nachádzajú v kakau a čokoláde, cesnaku, cibuli, škorici, oregane, olivách, bobuľovitom ovocí, kardamóne či kayenskom korení.

Okrem nich existujú rôzne byliny so schopnosťou znižovať krvný tlak, z ktorých je možné urobiť čaj, alebo sa ich výťažky predávajú vo forme kapsúl či v inej forme. Sem patrí hloh, ibištek, ginkgo biloba, púpava lekárska, mučenka pleťová alebo kalina obyčajná. Pri používaní byliniek je vhodné sa poradiť sa s lekárom alebo iným odborníkom.

Ďalší prírodný produkt, ktorý sa používa pre liečbu hypertenzie, je jablčný ocot. Ten by mal byť nepasterizovaný a nefiltrovaný, aby si zachoval potrebné enzýmy a všetky dôležité živiny. Takýto ocot obsahuje vitamíny C, A, E, B1, B2 a B6, a k tomu draslík, horčík, meď a iné živiny.

Starý liek na vysoký krvný tlak (neslúži ako náhrada konvenčnej liečby)

Potrebujeme:

1 väčší koreň chrenu, nastrúhaný
4 cibule, nakrájané nadrobno
1 citrón, nakrájaný na plátky
1 hlávku cesnaku, rozdelená na strúčiky
2 l vody
400 g kr. cukru
5 lyžíc medu

Postup:


Cibuľu a citrón nasypeme pohára. Strúčiky cesnaku ošúpeme, nakrájame na tenké plátky a spolu s chrenom pridáme do pohára. Vodu prevaríme s cukrom a medom tak, aby sme získali konzistenciu riedkeho sirupu. Týmto sirupom zalejeme  zmes v pohári a necháme 14 dní odpočívať.
Sirup neslúži ako náhrada prepísanej liečby.

ako normalizovať vysoký tlak

© DepositPhotos

Najlepšie tipy pre zdravie