Aj orchidea zo supermarketu môže mať 30 kvetov: Vyskúšajte tajnú fintu dlhoročnej pestovateľky!

Prvú orchideu som dostala pred 35 rokmi a odvtedy sú tieto úžasné kvety mojou veľkou záľubou.

Prvú orchideu som dostala pred 35 rokmi a odvtedy sú tieto úžasné kvety mojou veľkou záľubou. Najskôr som si myslela, že čím viac sa o orchideu starám, tým bude krajšia, no potvrdil sa mi pravý opak. Čím menej som si jej všímala, tým bola krajšia. Poradím vám však jednu moju fintu, vďaka ktorej moje orchidei vyprovokujem k maximálnemu výkonu. Jedna rastlina môže mať až neuveriteľných 30 kvetov a to je už iná nádhera. Vyskúšajte, je to úplne jednoduché (level obsypanej orchidey na titulka vpravo som ešte nedosiahla, ale je mojou inšpiráciou :-)).

Táto je moja!

Moja skúsenosť – nie substrát!

Namiesto substrátu mám odskúšané „kokosové chipsy“ (kúpite ich normálne v terarijnych potrebách). Musíte to ale urobiť správne, inak to nebude fungovať. Poradím, ako na to.

Urobte to takto

Koskové chipsy dajte na sitko a poriadne prepláchnite pod vodou – aby sa odplavili drobné čiastočky kokosu. Potom ich dáme nasiaknuť do dažďovej alebo odstátej vody, v ktorej nabobtnajú. Namočené som nechala celú noc.

Na druhý deň si pripravíme črepník s dostatočnými drenážnymi otvormi, aby orchidea nestála vo vode a dostal sa k nej vzduch. Drenážnych otvorov by malo byť aj viac a dosť veľké.

...

Na spodok kvetináča dáme trochu mokrých chipsov, a uložíme na ne orchideu očistenú od starého substrátu. Ak sa pri transplantácii natrhne koreň alebo stonka, nasypte na toto miesto mletú škoricu alebo čierne uhlie. Celý bal uložíme na chipsy a obsypeme ďalšími chipsami. Zhora ich nezatláčame, len veľmi jemne. Aby sa chipsy dostali medzi korienky, ja som jemne otáčala a potriasala črepníkom. Chipsy by mali rastlinku pekne držať v kvetináči, ale netreba ich utláčať ako klasickú zeminu. Ak nejaké vzdušné korene ostanú na vrchu a trčia z kvetináča, ja odporúčam nechať ich tak a nesnažiť sa ich nasilu vtesnať dnu. Ja som raz poslúchla dobrú radu zastrihnúť korene a do pár dní bolo po rastlinke.

Takto presadenú orchideu minimálne 5 dní vôbec nezalievame. Odkedy používam chipsy, nedávam ani hnojivo, orchidea kvitne ako na baterky a omnoho dlhšie a bujnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Nezalievajte do čprepníka – toto je najlepší spôsob!

Orchideu si skutočne všímam len raz za dva týždne, avšak nezalievam. Orchideu jednoducho celú namočím do odstátej vody a nechám 30 minút v tomto kúpeli. Potom vyberieme, nechám dobre odkvapkať a papierovou utierkou osuším vodu v „srdiečku“ (medzi zelenými listami pri stonke, aby miesto nezačalo hniť). Potom dám na miesto a opakujem každé 2 týždne. Keď vidím, že orchidea sa prebúdza a nahadzuje nové púčiky, pridám do tohoto kúpeľa aj trochu cukru (kocku alebo lyžičku).  Táto metóda funguje aj vtedy, keď orchidea chradne a dlhšie sa jej nedarí.

Ľubka Vavrincová