Také zázraky dokáže lacná sóda v záhrade: Len ju nasypte na pôdu, alebo pridajte ku kvetom – neuveríte, čo dokáže!

Hlavným snom každého záhradkára je získať dobrú úrodu, ktorá sa bude dať dlho skladovať. Nesnažte sa chrániť svoje plodiny len umelými prostriedkami. Chemikálie z obchodov často nie sú bezpečné, pretože niektoré škodlivé látky sa dostanú do zeleniny a tiež do pôdy. Existuje alternatíva – použiť ľudové prostriedky. Napríklad jedlú sódu. Budete milo prekvapení, s čím všetkým vám pomôže.

čo zvládnuť kapusta© DepositPhotos

Jedlá sóda v záhrade

Sóda sa dá ľahko kúpiť v každom obchode s potravinami. Rozsah jej uplatňovania je veľmi široký: môže pomôcť v takmer každej situácii.

Začnime s hroznom.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Častým problémom pestovateľov je šedá hniloba. Tu pomôže sóda. Počas dozrievania bobúľ postriekajte vinič týmto roztokom: rozpustite 75 g sódy v 10 litroch vody. Rastlina sa nielen uzdraví, ale zvýši sa aj obsah cukru v bobuliach. S podobným riešením môžete sprejovať aj ovocné stromy a bojovať tak proti listovým húseniciam.

čo zvládnuť kapusta© DepositPhotos

Egrešu a ríbezli pomôžete od chorôb a plesní týmto riešením:  1 polievková lyžica sódy, 1 tableta aspirínu, 1 lyžička akéhokoľvek nastrúhaného tuhého alebo tekutého mydla, 1 polievková lyžica rastlinného oleja, 4,5 litra vody.

čo zvládnuť kapusta© DepositPhotos

Uhorky vám tiež poďakujú za pomoc jedlej sódy. Často listy aj mladých uhoriek žltnú a plody sa prestanú správne rozvíjať. Toto nie je predčasné vädnutie, ale znak choroby. Pripravte roztok: 1 polievková lyžica sódy zriedenej v 10 litroch vody. Nastriekajte na uhorky a zabránite tomuto javu.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Sóda je tiež súperom proti múčnatke, ktorá často útočí na kapustu. Jednu lyžičku sódy rozpusťte v litri teplej vody a postriekajte roztokom rastliny. Môžete to urobiť každé tri týždne na prevenciu, zelenine to neuškodí, práve naopak.

Ak húsenice napadnúť kapustu, posypeme kapustové listy suchým práškom sódy. Larvy okamžite odstráni.

čo zvládnuť kapusta© DepositPhotos

Existuje ešte jeden osvedčený spôsob, ktorým sa kapusta môže zlepšiť – valeriana. V 3 litroch vody  naložte valeriánu lekársku a 1 polievkovú lyžicu tekuté mydlo. Tento roztok by sa mal nastriekať na plody, na ktoré si robia zálusk škodcovia.

čo zvládnuť kapusta© DepositPhotos

Mesiac pred zberom hlávok na skladovanie je výbornou radou postriekať hlávky roztokom amoniaku –  (40 ml) zriedená v 5 litrovom vedre s vodou a pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla. Takto postriekaná kapusta sa bude menej kaziť, budete ju môcť skladovať omnoho dlhšie.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Pre krásne muškáty

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom a mravcom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi a mravcami, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.

Zbaví rastliny plesní