Jedlá sóda neprestáva prekvapovať svojimi účinkami na zdravie. Toto však rozhodne neskúšajte!

Sóda bola už v minulosti známa svojím úžasným vplyvom na ľudské zdravie. Sú však prípady, kedy sa jej silu rozhodne neoplatí pokúšať!

Už v minulosti patrila jedlá sóda medzi obľúbené metódy domácej liečby. Hoci je v mnohých ohľadoch veľmi prospešná a má značne pozitívny vplyv na naše zdravie, v niektorých prípadoch môže viac ublížiť ako pomôcť. V čom je jedlá sóda nápomocná a kedy je dobré nepokúšať jej silu?

V čom skutočne môže pomôcť?

Pálenie záhy

Bikarbonát, ktorý jedlá sóda obsahuje, sa prirodzene vytvára aj v ľudskom tele a je veľmi dôležitý najmä pre odbúravanie prebytočných kyselín a udržiavanie optimálneho pH. Ak vás trápi pálenie záhy, môžete si vyrobiť domáce antacidum zmiešaním ½ lyžičky jedlej sódy a ½ šálky vody. Tento nápoj vypite približne hodinu po jedle. Jedlá sóda pomáha vytvárať rovnováhu kyselín a zabráni tak návratu do pažeráka.

Popraskané päty a boľavé nohy

Ak ste v zamestnaní celý deň na nohách, chodíte vo vysokých opätkoch alebo vás trápia popraskané päty, jedlá sóda vám opäť účinne pomôže. Nasypte do vandlíka 3-4 lyžice jedlej sódy a zalejte teplou vodou. Tento roztok pôsobí na chodidlá blahodárne, zmierni bolesti a nepríjemné kŕče a ako skvelý peeling pomôže odstrániť zhrubnuté a odumreté časti kože na pätách.

Uvoľnenie svalov a prírodný detox

Z času na čas si môžete dopriať uvoľňujúci kúpeľ. Pridajte do teplej vody 1 šálku jedlej sódy a ½ šálky jablčného octu. Tento kúpeľ je skvelý na stuhnuté svaly a uvoľnenie organizmu.

Urýchľuje hojenie rán a herpesov

Jedlá sóda dokáže pomôcť aj s ranami, štípancami od hmyzu a urýchľuje hojenie herpesov. Vytvorte si z vody a jedlej sódy pastu, ktorú aplikujete priamo na tieto miesta a nechajte pôsobiť niekoľko minút.

Predchádza bolesti svalov a podporuje výdrž

Jedlá sóda je známa aj medzi športovcami. Trocha sódy rozpustenej vo vode, ktorú vypijete pred intenzívnym fyzickým výkonom (napríklad maratónom), koriguje hladinu kyseliny mliečnej hromadiacej sa vo svaloch a odďaľuje tak svalovú únavu a zmierňuje nepríjemné následky svalového preťaženia.

Pomáha pri psoriáze

Výskum vedcov na Univerzite v Londýne priniesol zistenie, že po pridaní ½ šálky jedlej sódy do kúpeľa u pacientov s psoriázou, sa výrazne zmiernili nepríjemné príznaky ochorenia, ako svrbenie či podráždenie pokožky.

Domáca masť proti bolesti kĺbov

Sóda je vynikajúca aj v kombinácií s inými surovinami. Vyrobte si domácu masť, ktorú môžete použiť ako podpornú liečbu pri dne, artritíde či iných ochoreniach pohybového aparátu. Zmiešajte 1 lyžicu medu, 1 lyžicu horčice, 1 lyžicu soli a 1 lyžicu sódy. Všetky ingrediencie zmiešajte a naneste na bolestivé miesta pred spaním. Prekryte fóliou a vlnenou šatkou. Nechajte pôsobiť počas noci.

Pozitívny vplyv na obličky a močový mechúr

Niektoré výskumné zistenia potvrdili, že podávanie hydrogénuhlyčitanu sodného – teda jedlej sódy, pomáha pacientom trpiacim ochorením obličiek a dokonca dokáže spomaliť pokles funkcie obličiek.

Odstráni lupiny

Ak trpíte nadmernou tvorbou lupín a nezaberajú ani drahé prípravky z obchodu, vyskúšajte si do vlhkých vlasov namiesto klasického šampónu votrieť trochu jedlej sódy. Táto metóda dokáže odstrániť lupiny a prospeje aj vlasom.

Na toto si dávajte pozor!

Je dobrá na bielenie zubov?

Jedlá sóda sa často skloňuje ako prírodný prostriedok na získanie dokonale bielych zubov. Na jednej strane je pravda, že pri opakovanom používaní sóda skutočne zabezpečí belší odtieň zubov. Ide však o abrazívny materiál, ktorý môže sklovinu poškriabať a nenávratne poškodiť. Navyše, ak trpíte citlivosťou zubov, sóda môže tento stav výrazne zhoršiť. Podľa odborníka na dentálnu hygienu doktora Mattisona je tu ďalšie riziko jej používania. Jedlá sóda narušením skloviny zjednodušuje prístup baktérií do vnútra zubov a podporuje tak rýchlejšie rozširovanie zubných kazov.

Lieči rakovinu?

Viaceré weby, dokonca aj na slovensku prišli s informáciu o liečbe rakoviny jedlou sódou. Tieto tvrdenia sa však v dnešnej dobe nedajú overiť a nie sú podložené relevantnými výskumníkmi zisteniami. Navyše, zatiaľ táto liečba nebola výskumne testovaná na ľuďoch a ide preto len o dohady a nepodložené tvrdenia. Rozhodne v súčasnosti nie je odporúčané nahradiť liečbu akejkoľvek formy rakoviny touto surovinou. Na podobné „zaručené recepty“ si preto dávajte veľký pozor.

Pozor:

Jedlú sódu nikdy nekonzumujte v práškovej forme – vždy ju rozpustite vo väčšom množstve vody.

Ak užívate lieky, o ich interakciách s jedlou sódou sa poraďte s lekárom. Jedlá sóda môže totiž účinok niektorých liekov znížiť.

Orálne prijímanie jedlej sódy nie je vhodné pre deti, tehotné a dojčiace ženy.

Nikdy sa nesnažte jedlou sódou nahradiť lekársku liečbu a vždy sa poraďte s vašim lekárom o možných účinok na vaše zdravie.

Nezabúdajte, že všetkého veľa škodí a ani s jednou sódou to netreba preháňať, najmä pokiaľ ide o jej prijímanie orálne – formou roztokov.

zdroj: health.com

Dnes najobľúbenejšie