Jediný správny spôsob, ako sa zbavíte kliešťa

Prisatého kliešťa možno z tela najjednoduchšie odstrániť pinzetou čo najbližšie pri koži. Odborníci ho odporúčajú vykývať, nie vytočiť. „V druhom prípade hrozí, že nedôjde k vybratiu hlavičky,“ upozorňuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Pri odstraňovaní kliešťa treba byť opatrný, dôležité je nerozpučiť a neudusiť ho. „Preto si nemožno pomáhať vatou, nanášať na neho tekuté mydlo a olejové prípravky. Môže dôjsť k vyprázdneniu obsahu čriev kliešťa do rany, čím sa zvyšuje riziko nákazy ochoreniami, ktoré prenáša,“ informovala Mária Avdičová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici.

Po vytiahnutí kliešťa treba kožu v mieste jeho prisatia vydezinfikovať prostriedkom s obsahom alkoholu alebo jódovou tinktúrou. „Ak rana po niekoľkých dňoch neustúpi, treba vyhľadať odbornú lekársku pomoc,“ uviedla Avdičová.

Pri kontrole oblečenia a tela by sa mali ľudia sústrediť na oblasť hlavy, krku, podpazušia, pupku, slabín a nôh. U detí sa kliešť často nachádza na hlave vo vlasovej čiare a za ušami, počas prehliadky je vhodné použiť aj lupu.

Kliešte začínajú byť aktívne pri teplote od ôsmich do desiatich stupňov, ich výskyt je typický pre obdobie od apríla do októbra. Nachádzajú sa na celom Slovensku, nie všetky sú však nosičom vírusu, nakazené sú predovšetkým pozdĺž brehov rieky Váh. V dôsledku oteplenia sa rozširujú do vyšších horských oblastí.

Hygienici upozorňujú, že ľudia by si mali do prírody obliecť dlhé nohavice zapravené do ponožiek či tričká s dlhými rukávmi. Vhodné je aj použitie repelentov. Najistejšia ochrana je očkovanie, to však nie je hradené z verejného zdravotného poistenia.

Dnes najobľúbenejšie