Je čas pozrieť sa vysievanie rajčín: Rady profíka s ktorými budete žať extra veľkú úrodu každý rok – najsilnejšie priesady zaručené!

Skoré druhy vysievame už v druhej polovici januára. Február je ideálny čas na paradajky, papriky a uhorky (paradajky môžete pokojne vysievať až v prvej polovici marca). Tieto druhy zeleniny si môžete rovnako jednoducho predpestovať na okennom parapete ako ktorúkoľvek inú, menej citlivú zeleninu, napríklad šalát.

Vysievanie vo všeobecnosti

Semená opatrne poukladajte po jednom napríklad aj do plastových téglikov od jogurtov. Jemne ich zatlačte do substrátu a zasypte minimálne centimeter hrubou vrstvou substrátu. Opäť zľahka utlačte, ale opatrne. Nakoniec tégliky hromadne prikryte plastovou fóliou. Tento postup sa týka väčších semien, ako sú tie od papriky či uhorky. 

Hlavné zásady

  • Kupujte iba výsevný substrát, v žiadnom prípade nepoužívajte na vysievanie zeminu zo záhrady.
  • Aj kupovaný substrát preparte vriacou vodou alebo horúcou vodnou parou.
  • Ideálne je vysievať jednotlivo do téglikov. Takto totiž nehrozí, že sa koreňové systémy mladých rastliniek navzájom nainfikujú hubovou chorobou.
  • Po niekoľkých dňoch, keď sa ukážu prvé lístky, odstráňte fóliu z nádob, rastlinky budú potrebovať vzduch.

Silné priesady paradajok

Aby ste mohli priesady paradajok vysádzať do záhonov asi v polovičke mája, je polovička koniec februára až polovica marca optimálnym časom pre výsev.

Správny substrát je kľúčom k úspechu – vyberte si tento a vyhnete aj chorobám

Mnohí záhradkári robia chybu, že vysievajú semená do univerzálneho alebo záhradníckeho substrátu alebo do zeminy, ktorú nakopú v záhrade. Dokonca niekto odporúča pozbierať zem z krtincov. Výživný substrát je však pre výsev nevhodný. Používa sa výhradne výsadbový substrát, ktorý obsahuje menej živín. Na jednej strane tak mladé rastlinky nerastú príliš bujne, na druhej strane si rastlina dôsledne buduje koreňový systém, aby sa k nejakým živinám dostala. Pre budúcu výsadbu je kvalitný systém korienkov veľmi dôležitý.

Ak kupujete výsevný substrát v obchodoch, pýtajte si ten so supresívnym účinkom. Mladé klíčiace rastliny ohrozuje hubové ochorenie, ktoré spôsobuje „padanie“ rastlín. Tesne nad zemou sú rastlinky poškodené hubou, doslova padajú a vysýchajú.

Vhodné nádoby

Na výsev paradajok stačia plytké nádoby, ale neodporúčame používať jednu nádobu na výsev viacerých rastliniek. Pri rozsádzaní do záhonov by hrozilo poškodenie jemných korienkov a tým aj vyschnutie rastlín.

Ako siať?

Substrát v nádobkách ľahko pritlačte, drevenou paličkou urobte malú jamku niekoľko milimetrov hlbokú a do každej vložte jedno semeno rajčiny. Potom zasypte substrátom a jemne navlhčite. Nepoužívajte na polievanie nádobu s vodou, mohli by ste prúdom vody vyplaviť semená. Ideálne je práve zasadené semená rosiť pomocou rozprašovača.

Aby sa sadenice nevyťahovali

Ideálne je udržiavať ju medzi 15 a 17 stupňami. Súčasne s teplotou treba prispôsobovať aj množstvo svetla. Ak je v miestnosti menej svetla, je potrebné udržiavať nižšiu teplotu. Ak doprajete rastlinám málo svetla, ale v miestnosti je teplo, začnú sa rastlinky vyťahovať za svetlom. Ich stonky sú svetlé, tenké a pokrútené, neudržia rastlinku vzpriamenú.

V domácich podmienkach je vhodným miestom na pestovanie vlastných priesad zo semien južne orientované okno v izbe, ktorá nie je vykurovaná, len temperovaná. A kde žalúzie nebránia vstupu prístupu slnečného svetla k pestovaným priesadám.

Ak sa vám začnú malé priesady vyťahovať za slnkom a ešte nie je čas ich sadenia do záhona, môžete si pomôcť drevenými špajdľami, ktoré poskytnú slabým rastlinkám potrebnú oporu, než zosilnejú.

Keď po klíčnych lístkoch nasadia vaše paradajkové priesady aj pravé lístky, môžete ich pozorovať, ako každý deň silnejú a sú krajšie. Zhruba po dvoch mesiacoch od výsevu budú pripravené opustiť sadbovač a nájsť si svoje miesto v záhone. Len dajte pozor, aby ich neskolil mráz, ktorý sa môže v polovičke mája u nás vyskytnúť na jednu či dve noci. Ak je predpoveď počasia nepriaznivá, radšej nechajte priesady ešte pár dní v malých kvetináčoch, opatrne ich polievajte a zasaďte ich vonku až keď už nehrozí zlé počasie.

Sadenice do plastových fliaš

Plastové fľaše s objemom 5 litrov prerežeme na polovicu.
Nevytvárame otvory na odvodnenie – a tak je vždy zrejmé, koľko vody majú aktuálne sadenici k dispozícií.

Na dno nádoby dáme 2-centimetrovú vrstvu drvených vaječných škrupiniek, potom 2 cm piesku a 10-12 cm zeminy. Starí záhradkári odporúčajú spariť zeminu vriacou vodou (mierne, nie celkom ju preliať) nechajte ochladnúť a pinzetou rovnomerne rozložte 20 semien v päť-centimetrových rozpstupoch. Ak je kapacita väčšia, potom uložte semien viac.

Dnes najobľúbenejšie