Je čas pozrieť sa na zimný cesnak: Rady s ktorými budete žať extra veľkú úrodu každý rok!

Podelím sa s vami o veci, ktoré mňa naučila moja rodina ohľadom pestovania cesnaku. Keď sa držím tohoto bohatú úrodu mám vždy postarané. Aj keď sú zlé roky!

Čo treba vedieť?

Úrodná piesčitá pôda je na pestovanie najvhodnejšia – celkovo na cibuľové plodiny. Cesnak má rád svetlo, takže ho nesaďte do tieňa stromov, alebo vedľa vysokých plotov či múrov. Darí sa mu okolo jahôd, malín, paradajok, uhoriek, čiernych ríbezlí, egrešov. Môže ho vysádzať na miestach, kde sa pestovali kapusta a strukoviny, ale neodporúča sa ich vysádzať do rovnakého záhonu s týmito plodinami.

Skúsení záhradkári radia, že najväčšie plody získate vtedy, keď cesnak na jeseň zasadíte tam, kde predtým boli paradajky, baklažán, tekvica a uhorky či fazuľa. Tieto plodiny dodávajú do pôdy dusík, ktorý cesnak potrebuje. práve vďaka dusíku – tomu prírodnému, bude cesnak extra veľký a zdravý. Nikdy nevysádzajte tam, kde bol predtým cesnak či cibuľa, tie logicky z pôdy dusík odčerpajú a vašej novej úrode sa tak vôbec nemusí dariť, prípadne bude úroda malá. Neodporúča sa ani záhony, kde bola vysadená iná koreňová zelenina. Rovnako dobrým indikátorom je, že rajčiny, tekvica či uhorky obľubujú slnečné stanoviská v záhrade – tie sú ideálne aj pre zimný cesnak.

Začiatočníci-pestovatelia často nevedia, vypestovať zimný cesnak tak, aby bol veľký a hlavne zdravý. K tomuto potrebujete samozrejme zdravý materiál pre výsadbu – všetky choré a príliš malé kusy odstráňte, nájdu sa v každom balení. Z času na čas stojí za to obmieňať odrody, pretože môžu časom chradnúť a degenerovať. Ak chcete, aby cesnak rástol rýchlejšie, použite tento starý urýchľovať klíčenia. Strúčiky dajte na vlhkú handrinču a na pár dní vložte do plastového vrecka. Nie je to však nutné a pokojne môžete tento krok vynechať. Ak chcete cesnak posilniť a ochrániť pred chorobami odporúčam morenie. Najlepším na morenie je roztok Sulky-K (5%), v ktorom necháme oddelené strúčiky moriť asi 8-12 hodín. Strúčiky získajú modrozelený odtieň, na 1 kg cesnaku použijeme 1 l moridla. Morením cesnak chránite pred parazitmi, plesňou a aj pred extrémnymi výkyvmi počasia.

Výsadzanie zimného cesnaku – pravidlo hĺbky a teploty

Cesnak sa v našich zemepisných šírkach vysádza približne v októbri. Platí pravidlo, že čím neskôr, tým lepšie. Inak hrozí, že cesnak môže do zimy až príliš vyrásť a potom zmrzne. Správny čas na výsadbu je vtedy, keď teplota klesne pod 8 stupňov.

Cesnak vkladáme do pôdy do hĺbky 7-10 cm. Tak máme istotu, že ľahšie prežije zimné mrazy. Pred vysadením pôdu prekypríme a pridáme humus. Po zasadení pôdu zatlačíme.

Chcete väčšie  a zdravšie plody? Vysaďte ich sem

Na miesto, kam dáte cesnak vysaďte najskôr Viku – vyrastie rýchlo a pôde vráti dusík!

Ak nemáte inú možnosť a musíte cesnak vysadiť na lôžka, kde predtým bola koreňová zelenina, po zbere úrody vysaďte na tieto miesta Viku Siatu. Dobre rastie aj počas krátkych dní a je odolná aj proti chladnejšiemu počasiu. Má schopnosť obnovovať kvalitu pôdy a čo je najdôležitejšie, navráti do nej dusík.

Strúčiky sa musia sadiť koreňovou časťou dolu. Keď sa sadí opačne, znižujú sa úrody a kvalita sa zhoršuje. Jednotlivé strúčiky by mali byť vzdialené 7-8 cm a medzi riadkami necháme vzdialenosť 20 cm.

Cesnak je dobré na zimu prikryť opadaným lístím (spomínaná vrstva mulču). Alebo rašelinou či humusom. Ak nehrozí extrémna zima, cesnak prežije aj bez prikrývaniu.

Na jar uvidíte prvé plody svojej jesennej práce, stačí odhrnúť zimnú prikrývku pôdy a uvidíte zelené výhonky mladého cesnaku. :-)

Starostlivosť o plodiny

Mnohí sa pýtajú, ako pestovať veľký cesnak, najmä ak je zima tuhá.  V tomto prípade je potrebné mulčovať pôdu – mulčovanie pôdy zabezpečí ochranu pred mrazom aj ostrým jarným slnkom, škodcami a je výborný aj pre udržanie vlhkosti.

Dnes najobľúbenejšie