Je čas pozrieť sa na uhorky: Už teraz chystajte poháre, s týmito radami budete mať úrody na rozdávanie!

Toto je pár zásad pestovania kvalitných, silných a najmä chutných uhoriek nakladačiek, ktoré nie sú horké.

Priesady vysádzajte múdro

Nie je jedno, kam priesady uhoriek vysadíte. Najlepšie im bude tam, kde bol minulú sezónu pór, zeler, cibuľa, zemiaky. Nikdy nepestujeme na miestach, kde bola minulý rok tekvicovitá zelenina. Nepestujeme ich ani po  hlúbovinách, ktoré napádajú podobné choroby, škodcovia a najmä odoberajú z pôdy rovnaké živiny. Uhorky tiež nesadíme tam, kde sme pestovali uhorky. To môže spôsobiť malé plody a nízku úrodu. Odporúča sa počkať niekoľko rokov, kým uhorky opäť vysadíme na to isté miesto (4-5 rokov).

Závlaha ku koreňom

Pozor na zmáčanie listov. Uhorka je veľmi náchylná na výskyt plesní, ktoré sú najčastejšie spôsobené premočením listov. Zalievame preto vždy ku koreňom, nie na celú rastlinu. Zavlažujeme odstátou vodou vždy ráno a tiež vždy po zbere plodov. Dostatočnou závlahou sa tiež vyhnete horknutiu uhoriek.

Žihľava proti voškám aj ako hnojivo plné dusíka

Na uhorky sa používa výluh zo žihľavy. Žihľavu namočíme na 24 hodín do studenej vody a používame ju ako ochranu proti voškám a drobným muškám. Keď zostane namočená vo vode dlhšie, poslúži ako hnojivo – výborná je nielen na uhorky, ale na papriky a paradajky.

Pleseň porazíte aj bez chémie!

Ako poraziť pleseň? Ak chcete siahnuť po domácom riešení, záhradkári radia staré overené mlieko. Práve mlieko má protiplesňové účinky. Najčastejšie sa používanú dve varianty postreku. 1. Včera podojené mlieko necháme odstáť 24 hodín a takýmto trocha „zakysnutým“ mliekom prevádzame postrek. Striekame na na listy a celú rastlinu. 2. spôsob – 1 liter čerstvého mlieka zmiešame s 1 čajovou lyžičkou jódu (jodid draselný), dobre rozmiešame a výslednú emulziu rozpustíme do 10 litrov vody. Striekame na rastlinky.

Motyku nechajte radšej bokom

Radšej neokopávať a keď, tak veľmi opatrne. Uhorky majú totiž plytké korene a najmä jemné koreňové vlásky, ktoré sa ľahko poškodia, no ťažko regenerujú. Práve oni sú zodpovedné za príjem živín a vlahy. Preto je potrebná veľká opatrnosť pri okopávaní.

 

Dnes najobľúbenejšie