Toto zlikviduje vošky, roztoče aj molice na celú sezónu: Overené finty slovenských pestovateľov proti obávanej záhradnej hávedi!

Zozbierali sme vás 21 najlepších domácich receptov od pestovateľov, ktoré používajú v boji proti voškám. Uložte si to a nestraťte, určite sa vám to bude hodiť!

Na inváziu vošiek v našich záhradách je síce ešte pomerne skoro, no lepšie je pripraviť sa skôr, ako ostať nemilo prekvapený. Zozbierali sme pre vás 21 najlepších domácich receptov od slovenských pestovateľov, ktoré používajú v boji proti voškám, moliciam a roztočom. Uložte si to a nestraťte, určite sa vám to bude hodiť!

1. Vodka: Najlacnejší spôsob je naliať do rozprašovača vodku a postriekať napadnuté miesta.

2. Coca-Cola: Funguje rovnako ako vodka, stačí naliať a rozprášiť.

3. Jadrové mydlo: 200 g rozpustíme v 10 litroch vody a používame ako postrek.

4. Amoniak: 1 lyžicu rozpustíme v 10 litroch vody, používame ako postrek.

5. Jedlá sóda: 1 lyžicu rozpustíme v 1 litri vody a pridáme 40 g nastrúhaného jadrového mydla. Používame ako postrek.

6. Drevený popol: Asi 200-300 g zalejeme 5 litrami vriacej vody, necháme vychladiť, pridáme 20 g strúhaného mydla a používame ako postrek.

7. Výluh z chrenu: Listami a koreňmi chrenu naplníme vedro do polovice, doplníme vodou a necháme stáť 2-3 hodiny. Tekutinu nanášame na postihnuté miesta v podobe roztoku.

8. Horký odvar zo zelených fazuľových strukov: 1 kg zelených fazuľových strukov nakrájame a varíme 1 hodinu v 10 litroch vody pod pokrievkou. Odvar necháme 2 dni odstáť, scedíme, prelejeme do fliaš, uzavrieme korkovou zátkou a môžeme v natmavom mieste skladovať celé roky. Na liečbu menších rastlín a kríkov použijeme ½ šálky rozpustenú v 10 l vody. Na liečbu stromov dávku zdvojnásobíme. Do odvaru je vhodné pridať aj 40 g nastrúhaného mydla.

9. Lastovičník: 3-4 kg čerstvej alebo 1 kg sušenej bylinky zalejeme 10 l vody a necháme 1-2 dni lúhovať. Potom scedíme a používame ako postrek.

10. Borovicový výluh: 2 kg mladých výhonkov vložíme do vedra, dolejeme vodou až po okraj a necháme stáť týždeň. Denne miešame. Používame ako postrek

11. Výluh zo žihľavy: Najúčinnejšie pôsobí na rastliny, ktoré sú mladé a dosiaľ nevytvorili kvety. Výluh vyrobíme z 1 kg natrhanej čerstvej žihľavy a 10 l vody – najlepšie dažďovej. Necháme vylúhovať 1 deň a potom scedíme (nezabudnite žihľavu poriadne vyžmýkať, práve v nej je najviac účinných látok). Aplikujeme na postihnuté rastliny.

12. Výluh z vratiča obyčajného: Najlepší je na ochranu jahôd, malín, ostružín a okrem vošiek sa popasuje aj s obaľovačom. Na výluh potrebujeme 40 g sušených kvetov vratiča a 1 l vriacej vody. Kvety zalejeme a necháme lúhovať 15-20 minút. Scedíme, kvety opäť vyžmýkame a keď tekutina vychladne, aplikujeme na rastliny ako postrek.

13. Výluh z púpavy: 400-500 g listov zalejeme 10 l vody a necháme lúhovať 2-3 hodiny. Scedíme a používame ako postrek.

14. Výluh z cesnaku: Na získanie 1 l výluhu potrebujeme 25 strúčikov a 1 liter vriacej vody. Strúčiky cesnaku nasekáme alebo nastrúhame a zalejeme vodou. Necháme lúhovať 10-15 minút, scedíme a aplikujeme na postihnuté rastliny.

15. Výluh zo zemiakových listov: 300 g zelených listov zalejeme 5 litrami vriacej vody, necháme stáť deň a používame s pridaním 20 g nastrúhaného a rozpusteného mydla.

16. Horčicový postrek: 200 g horčicového prášku rozpustíme vo vedre s vodou.

17. Tabakový prášok: 1 kg tabakového prachu zalejeme 10 l vody (60 stupňov Celzia). Necháme lúhovať deň, potom scedíme. 2 litre roztoku rozriedime vo vedre vody a používame na psotihnuté rastliny.

18. Pomarančová kôra: 1 kg kôry zalejeme 10 l vody a necháme lúhovať aspoň 3 dni.

19. Šťaveľ: 300 g najemno nasekaných koreňov šťaveľa zalejeme 10 l vody a necháme 3 hodiny lúhovať.

20. Harmanček: 1 kg usušeného harmančeka (aj kvety aj listy a stonka) zalejeme 10 l teplej vody, Necháme lúhovať 12 hodín.

21. Výluh z lopúchu: 1 vedro lopúchových listov rozdrvíme (pomocou palice, aby uvoľnili šťavu) a zalejeme 5 litrami teplej vody. Necháme 2 dni lúhovať.

Dnes najobľúbenejšie