Jarný rez stromčekov: S týmito radami od skúseného záhradkára to zvládne aj začiatočník!

Ovocné stromčeky potrebujú správnu starostlivosť, inak môžete na veľkú a zdravú úrodu zabudnúť. K tomu patrí aj pravidelné strihanie a ošetrovanie. Skúsený záhradkár poradil pre portál napadovy.blog, ako si poradiť s jarným rezom.

Vďaka týmto radám to zvládne aj začiatočník a všetky užitočné tipy sa dozviete v tomto článku!

Podmienky jarného rezu

Dôležitá otázka v oblasti ovocinárstva je, kedy presne by sa mali stromy strihať. Ak vykonáte tento postup veľmi skoro, teploty sú príliš nízke a strom nemusí odolať mrazom.

Ak zase odložíte strihanie kým nezačne cirkulácia miazgy, bude rana dlho „plakať“.

...

Ideálny čas na strihanie ovocných stromov je za jasného počasia, s teplotou vzduchu najmenej -5 °C. Termín strihania je preto zvyčajne obmedzený na obdobie od polovice marca do polovice apríla.

Dôležité aspekty jarného rezu

Mnoho začínajúcich ovocinárov, ktorí prvýkrát vezmú do rúk záhradnícke nožnice, robí rovnaké chyby – a nedodržiavanie termínov je len jednou z nich.

Čo je dôležité mať na pamäti, keď začnete s jarným rezom ovocného sadu?

1. Príprava

 

Nástroje, ktoré používate na orezávanie stromov, musia byť naostrené a dezinfikované. V opačnom prípade riskujete nielen nadmernú traumu stromov, ale aj infikovanie poškodených častí.

RADA: Aby ste dosiahli kvalitnejšie ošetrenie, môžete nástroj namočiť na 30 minút do slanej vody (lyžicu soli nasypte do pohára vody).

2. Orezávanie mladých stromov

 

Podstatou postupu je odstránenie chorých alebo poranených výhonkov, ktoré zahusťujú korunu alebo hlavné vetvy a tiež skrátenie jednoročných výhonov.

3. Technika rezania

 

Výhonky, ktoré chcete úplne odstrániť, je potrebné v prstenci zastrihnúť, aby nezostali pne. Aby ste pri odrezávaní hrubého konára nepolámali kôru, najskôr urobte rez dole a až potom konár úplne zhora odrežte.

4. Pozor na púčiky

 

Orez urobte presne, aby ste náhodou nezavadili o púčiky ostrou čepeľou. Keď je vetva skrátená v blízkosti púčika, nožnice sú blízko strednej vetvy a sú orientované v uhle 45 ° od základne po hornú časť výhonku.

Ostrá čepeľ by mala byť 1-2 mm pod základňou púčika a druhá 1-2 mm nad.

 

Prajeme veľa šťastia!