Idú po vás každý rok komáre ako divé? Toto je dôležitá vec, ktorú by ste mali vedieť!

Možno sa vám zdá, že hovoriť o komároch je teraz ešte predčasne, ale pravdou je, že niektoré druhy týchto krvilačných potvôr dokážu robiť šarapatu aj počas chladnejších mesiacov.

Možno sa vám zdá, že hovoriť o komároch je teraz ešte predčasne, ale pravdou je, že niektoré druhy týchto krvilačných potvôr dokážu robiť šarapatu aj počas chladnejších mesiacov. Ak ste sa teda uprostred zimy zobudili so známym štípancom nedivte sa, pochutnal si na vás komár!

Komárov je približne 3000 rôznych druhov, z toho len niečo vyše 200 obľubuje ľudskú krv. Práve oni v niektorých krajinách prenášajú nebezpečné ochorenia a sú príčinou nepekných alergických reakcií, svrbenia a podráždenia. Čím teplejšie bude, tým viac sa budú komáre rozširovať aj v našich zemepisných šírkach.

Prečo vás milujú viac, ako iných?

Komáre majú úžasne vyvinutý čuch a vo vzduchu sú rovnako zdatní ako žraloci vo vode. Existuje niekoľko vecí, ktoré dokážu zaznamenať na obrovskú vzdialenosť – oxid uhličitý, baktérie, oblečenie, telesný pach a pivo!

Oxid uhličitý

Niektorí ľudia vydychujú vyššie množstvo oxidu uhličitého, ako iní. Z vášho dychu ho zacítia na viac ako 50 metrov a okamžite k vám zamieria. Viac ho vydychujú napríklad tehotné ženy, ľudia, ktorí cvičia, tí, ktorí si dali pohár piva alebo ľudia s rýchlejším metabolizmom. Pivoa telesná aktivita najrýchlejšie, že vaše pľúca vydávajú viac oxidu uhličitého a to pôsobí ako spoľahlivá navigácia pre komáre.

Póry

Teplota tela a pach sú tiež zásadnou informáciou. Váš prirodzený telesný pach môže komáre priťahovať alebo odpudzovať aj v závislosti od génov. Komáre milujú konkrétne telesné pachy – kyselina mliečna, kyselina močová, zápach spôsobený baktériami a pot sú ich najobľúbenejšie. Vaša individuálna chémia však samozrejme zohráva rolu tiež.

...

Takže – ak chodíte v spotenom tričku, v očiach komárov ste veľmi atraktívnou obeťou a budú vás prenasledovať. Vedci tiež dokázali, že niektorí ľudia majú prirodzený „pach“, ktorý na komáre pôsobí rovnako, ako odpudzovač.

Oblečenie a jeho farba

Oblečenie ktoré splýva so svetlom – svetlejšie, jasné farby – je pre komáre mätúce a je najjednoduchšou cestou, ako si ich držať od tela. Naopak výrazné – najmä tmavé a červené farby pôsobia ako terče. V červenej vás budú najlepšie vidieť vtedy, ak sa pohybujete.

Ako si ich držať od tela?

Existuje celý rad spôsobov ako na to. Okrem vyhýbania sa stojatým vodám si dávajte pozor aj na vysokú trávu – komáre vo vysokom poraste útočia predovšetkým na nohy a vedia byť riadne otravné.

Čím viac sa sprchujte a čím viac voniate, tým menej dokážu komáre detekovať váš prirodzený pach a teda vás rozpiznať. Neznášajú tiež citrusové vône, eukalyptus a mätu. Krémy a pleťové vody tiež zvyšujú ochranu pred komármi. Dobrou radou je dať si na náramok alebo oblečenie pár kvapiek esenciálneho oleja (čajovníkového, lemongrass, mätového či eukalyptového).

Komáre sú najaktívnejšie v určitých denných a nočných hodinách. Čím častejšie sa zdržiavate v interiéri s klimatizáciou alebo ventilátorom, tým menší problém s nimi budete mať.

Ako rýchlo upokojiť poštípané miesto?

Proti nepríjemným štípancom je skvelým tipom potrieť podráždené miesto čajovníkovým olejom, alebo organickým jablčným octom čo najskôr po uhryznutí. Ovsené vločky vo vani tiež neutralizujú svrbenie.. Skvele účinkuje aj potretie miesta medom, gélom aloe vera alebo pastou z jedlej sódy.