zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

AKO SPAŤ, aby vás nebolel chrbát, krk a ramená: Táto poloha dokáže zázraky a mal by ju poznať každý!

Pýtate sa, ako zistíte, že spíte v nesprávnej polohe? Bohužiaľ, veľmi ľahko. Človek sa prebudí dolámaný, bolí ho chrbát, za krkom, má preležanú hornú končatinu (tzv. mravenčenie), bolí ho hlava, ramená a celkovo sa po nčnom odpočinku necíti oddýchnutý. Viete, v akej polohe by ste mali spať, aby ste sa vyhli problémom? Pripravili sme pre vás prehľadný manuál podľa youtube.

Poloha, ktorá pomáha chrbtici a najviac si v nej odpočiniete

Spanie na chrbte s rukami po stranách je považované za najlepšiu polohu pre spánok. Táto pozícia je podobná pozícii Savasana v jóge. Táto pozícia má mnoho zdravotných výhod a najdôležitejšie je, že telo si v nej najviac odpočinie.

Výhody:

Perfektná poloha na uvoľnenie chrbtice, krku a ramien.

Pomáha zlepšovať celkové držanie tela.

Proti páleniu záhy – znižuje reflux žalúdočných kyselín.

Znižuje tlak na kĺby

Pomáha ženám udržať pekný tvar poprsia.

Lieči nespavosť.

Znižuje riziko bolesti hlavy počas dňa.

Zabraňuje vzniku vrások na tvári.

Ako nevýhody zmierniť:

Skúste spať na chrbte bez vankúša. To udrží vaše telo v neutrálnej polohe a môže pomôcť zmierniť chrápanie.
Podložte si väčší vankúš pod kolená a vyhnete sa bolesti spodnej časti chrbtice.

Na boku

Hoci sa poloha na boku nepovažuje za rovnako ideálnu ako na chrbte, je druhým odporúčaným variantom, zvlášť pre tých, čo nevydržia spať na chrbte. Aj v tejto polohe zostáva chrbtica v optimálnej polohe, takže podporuje zdravie chrbta a krčnej chrbtice. Avšak pozor! Aby tomu tak naozaj bolo, potrebujete vhodný anatomický vankúš, ktorý vám bude tou správnou oporou. Spánok na ľavom boku sa odporúča najmä pri pálení záhy alebo pri zažívacích problémoch. Táto poloha je tiež veľmi vhodná pre tehotné ženy.

Poloha hviezdice – ideálna ak vás bolí krk

V tejto pozícii leží človek na chrbte s rukami po oboch stranách hlavy.

Výhody:

Dokonalá poloha na uvoľnenie chrbtice a krku.

Prospieva dosiahnuť hlbšie hladiny spánku.

Znižuje riziko bolesti hlavy.

Pomáha zmierňovať reflux, pretože hlava je vyššie a látky zo žalúdka nemôžu tak jednoducho vstúpiť do pažeráka.

Zabraňuje vzniku vrások a poškodeniam pokožky.

Poloha na bruchu

Je prekvapivo obľúbená a to hlavne preto, že sa v nej dobre zaspáva. Všeobecne sa však táto poloha príliš neodporúča, pretože chrbtica nezostáva v optimálnej polohe a dochádza k zvýšenému tlaku na kĺby, rôzne skupiny svalov a na krk. Spanie na bruchu tiež prispieva k tvorbe vrások a u žien sa znižuje pevnosť poprsia, ktoré navyše môže byť aj boľavé, pretože na neho pôsobí celá váha tela.

Túto polohu uprednostňujú najmä ľudia bojujúci s chrápaním, pretože im poskytuje veľmi efektívnu úľavu. Niektorí odborníci považujú spánok na bruchu prospešný tiež pri bolestiach bedrovej chrbtice, pretože pri ňom dochádza k vyrovnaniu tlakov v medzistavcových platničkách chrbtice. O priaznivom vplyve tejto polohy sa hovorí aj v súvislosti s vysokým krvným tlakom, ktorý spánok na bruchu dokáže znížiť.

Poloha plodu

Fetálna pozícia zahŕňa ležanie na jednej strane tela s kolenami ohnutými smerom k hrudi a sklonenou bradou. Je to najpopulárnejšia pozícia medzi ženami – viac ako 41% respondentov tvrdí, že preferujú túto pozíciu. Podľa odborníkov na zdravie chrbtice ide  najmenej vhodnú polohu.

Pri tejto polohe sa schúlite do klbka s kolenami hore a bradou dole, čím dostáva zabrať váš chrbát a krk. Dôsledkom sú zvyčajne bolestivé problémy s chrbticou, zvýšená tvorba vrások, boľavé a menej pevné prsia. Hoci táto poloha často veľmi vyhovuje tehotným ženám a ľuďom náchylným k chrápaniu, radšej zvoľte spánok na ľavom boku.

Aký matrac zvoliť podľa polohy, v ktorej radi spíte?

Pri spaní na chrbte si kúpte vyšší, stredne mäkký vankúš anatomického tvaru.

Pri spánku na boku siahnite po vyššom, pevnejšom a anatomicky tvarovanom vankúši.

Pri spánku na bruchu zvoľte mäkký, nízky vankúš.

Čo sa matraca týka, rozhodujúcim faktorom je najmä jeho tvrdosť. Tú by ste mali prispôsobiť práve polohe vášho spánku. Ako vybrať ten správny matrac?

Pri spaní na chrbte uprednostnite mäkký až veľmi mäkký matrac.

Pri spaní na boku zvoľte veľmi tvrdý matrac.

Pri spaní na bruchu si vyberte tvrdý matrac.

A čo robiť v prípade, ak polohy striedate? Potom voľte zlatú strednú cestu. Vankúš zvoľte stredne mäkký a stredne vysoký s pevnou a pružnou náplňou. Matrac vyberajte podľa vašej hmotnosti – mäkký (70-100 kg), tvrdý (do 120 kg).

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie