Husacia masť na kašeľ, pleť aj na kĺby: Neoceniteľný liek našich prababičiek so 100% účinkom!

Husacia masť sa v minulosti používala predovšetkým na vyprážanie, avšak už naše prababičky vedeli aj o jej liečivých účinkoch. Ako uvádza portál napadovy.blog, jej zdravotné prínosy boli nevyčísliteľné a bola považovaná za najzdravší živočíšny tuk, pretože obsahuje viac ako 65% nenasýtených mastných kyselín.

Aj v dnešnej dobe sa oplatí poznať jej priaznivé účinky a vyťažiť benefity, ktoré ponúka.

Husacia masť je zdravý živočíšny tuk získaný z topenia husacieho tuku. Vďaka svojim vlastnostiam je používaný nielen v kuchyni, ale aj pri liečbe rôznych zdravotných ťažkostí. 

Napriek všeobecnému presvedčeniu, že masť je vysokokalorický a nezdravý produkt, pri husacej masti je to trochu iné – tento tuk je totiž veľmi zdravý. Obsahuje veľa vitamínov, mikro a makro prvkov.

Je bohatý na vitamíny A, B, E a tiež na zinok, horčík, železo, fosfor a draslík. Obsahuje mononenasýtenú kyselinu olejovú, ako aj exogénne aminokyseliny, ktoré potrebujeme, pretože ich telo nedokáže vyprodukovať samo.

Foto: napadovy.blog

Tuk sa používa na prípravu jedál hlavne z hydiny. Je ideálny na vyprážanie a pečenie, pretože si zachová svoje chemické zloženie aj pri vysokých teplotách do 200 °C.

Okrem využitia v gastronómií môžete husaciu masť použiť pri rôznych zdravotných ťažkostiach a jej účinok je rokmi overený. Vykazuje vysokú účinnosť pri liečbe bolesti kolien, bedrových kĺbov a chrbtice, ale aj pri zlomeninách a modrinách.

Navyše skvele pôsobí na pokožku – redukuje vrásky a zabraňuje tvorbe nových, regeneruje a napína pokožku.

Na prechladnutie a bronchitídu

Husacia masť je prírodný liek na prechladnutie, najmä pri pretrvávajúcom výtoku z nosa a kašli.

Potrebujeme:

2 PL husacej masti

1 PL medu

1/2 šálky teplého mlieka

Postup:

Mlieko zohrejte v hrnci, pridajte masť a med. Miešajte, kým sa všetko nerozpustí a nespojí. Tento nápoj má otepľovacie vlastnosti, účinne lieči nádchu a kašeľ a má antipyretické účinky. Oplatí sa tiež natierať ho na hrudník dieťaťa. Toto vonkajšie použitie je pri deťoch veľmi účinným a bezpečným riešením.

Reumatické ťažkosti

Husacia masť zmierňuje reumatické bolesti a tiež znižuje opuch. Najlepšie účinky dosiahnete, ak masť pred použitím trochu zohrejete.

Na rany a popáleniny

Husacia masť môže byť použitá aj vo forme obkladov na rany alebo popáleniny. Zmierňuje bolesť, znižuje opuch a urýchľuje hojenie.

Na vysoký cholesterol

Keďže je zdrojom nenasýtených mastných kyselín a obsahuje mononenasýtenú kyselinu olejovú, prispieva k zníženiu zlého cholesterolu (LDL). Môže pomôcť predchádzať infarktom a mozgovým príhodám.

V kozmetike

Husacia masť je aj vynikajúcou prírodnou kozmetikou. Vďaka obsahu vitamínov a minerálov prospieva pleti a je vhodná aj pre citlivú pokožku.

Na vrásky

Skombinujte husaciu masť s nechtíkovým olejom a máte dokonalú masku na tvár. Vyhladzuje vrásky, regeneruje a zvlhčuje pokožku.

Na kožné problémy

Ukázalo sa, že husacia masť je vhodná aj na liečbu kožných problémov ako je suchá pokožka, či vyrážky. Pokožku natrieme masťou, alebo ju pridáme do krému, ktorý používame. Ideálne je používať ju najmä na jeseň a v zime.

Zdroj: napadovy.blog

Foto: tjn
Foto: pixabay
Foto: pixabay

Najlepšie tipy pre zdravie