Hrávate sa na mobile? Nezabúdajte na dezinfekciu

Ako sa svet neustále dynamizuje, ľudia čoraz viac využívajú na brázdenie internetu alebo hranie hier svoje tablety a smartfóny. Pandémia SaRS-CoV-2 celý tento vývoj iba urýchlila. Je to celkom pochopiteľné. Väčšinu času máte po ruke práve váš chytrý telefón, ako stolný počítať alebo notebook.

Pri rozvoji a rýchlom nástupe smartfónov si vývojári všimli ich rastúci potenciál. Začalo sa s produkciou programov a hier, ktoré postupne prinášali prepracovanosť a komplexnosť, a postupne sa mazali rozdiely medzi telefónmi a stolnými PC. Dnes si rovnako dobre zahráte poker, alebo vyskúšate zadarmo hry s ruletou na PC, tablete i mobile. V dnešnej dobe je user-experience praktický totožný, čo je dané hlavne tým, že pri vývoji aplikácii, hier, alebo webu sa dopredu myslí na využitie v mobilných zariadeniach.

Je hranie na mobile, alebo tablete bezpečné?

Väčšina ľudí si telefón so sebou berie prakticky všade. Akonáhle ho vytiahneme z vrecka, koženého puzdra, prenášame na jeho povrch všetky mikroorganizmy, ktoré osídľujú našu pokožku. Tie dokážu prežiť na smartfónoch veľmi dlhú dobu, samozrejme v závislosti od vonkajšieho prostredia. Koronavírus vydrží na sklenenom povrchu displaya až 96 hodín pri optimálnych podmienkach.

Okrem displaya, býva znečistený aj bočný rám, zadný kryt či okolie fotoaparátu. O to horšie, ak sú niektoré časti vystúple. V ich záhyboch a medzerách sa okrem mechanického znečistenia môžu držať patogény a zároveň sú to miesta s horšou dostupnosťou čistenia.

Prečo používať dezinfekciu

Najlepší recept, ako sa nenakaziť pri používaní smartfónu je pravidelné využívanie dezinfekcie. Nielen zariadenia, ale aj rúk. Tá dokáže spoľahlivo usmrtiť väčšinu baktérií a vírusov. Ak patogény ostanú životaschopné, opätovne môžu spôsobiť ochorenie, pri styku s povrchom slizníc, očí, alebo kožného záderu.

Okrem neinfekčného telefónu, alebo tabletu zanechávajú dezinfekcie čistý povrch bez šmúh, fľakov, potu, odtlačkov a dotykov kvôli menšiemu obsahu alkoholu. Niektorí výrobcovia ich vyrábajú s príjemnou vôňou, ktorá zanechá vaše zariadenie aspoň na okamih „voňavé“.

Čistenie smartfónu

Zaručeným spôsobom ako telefón dôkladne očistiť je zakúpiť si utierky napustené izopropylalkoholom. Prípadne si ho môžete kúpiť samostatne a využiť čistú papierovú alebo textilnú utierku. Prejdite po všetkých častiach zariadenia, ale vyhýbajte sa otvoreným priestorom. Najlepšie je vykonávať dezinfikovanie čo najčastejšie a samozrejme, ak bol v kontakte s inou osobou.

Vo veľkom sa začala využívať aj dezinfekcia pod UV svetlom. Žiarenie dokáže rovnako veľmi spoľahlivo zneškodniť väčšinu škodcov, dokonca aj lepšie. Keďže väčšina ľudí nemá k dispozícii túto možnosť, v mnohých predajniach vám vedia pomocou UV vyčistiť telefón za malý poplatok. Autorizovaný servis SWISS pre svojich zákazníkov dokonca robí dezinfekciu UV žiarením zdarma.

Na záver možno len dodať, že rovnako ako je dôležitá naša osobná hygiena by mala byť dôležitá aj hygiena predmetov a zariadení, s ktorými sme v blízkom kontakte. Vírusy a baktérie dokážu dlhodobo prežiť na rôznych povrchoch a ako živé vyvolávať choroby. Keď budete najbližšie hrať na vašom smartfóne, zamyslite sa, kedy naposledy dostal svoj pomyselný dezinfekčný kúpeľ.

Foto: Pexels

Inzercia

Inzercia

Platená inzercia. Články s týmto označením nie sú redakčným obsahom portálu. Viac informácií o možnostiach spolupráce nájdete na www.dobremedia.sk.

Dnes najobľúbenejšie