plny-hrniec_transparent_negativ.png

Hranolky zo zeleru sú zdravé a veľmi chutné

Hranolky nemusia byť vždy len zo zemiakov. Skúste zdravšiu variantu zo zeleru. Hodia sa ako samostatný pokrm alebo ako príloha k mäsu.

Hranolky nemusia byť vždy len zo zemiakov. Skúste zdravšiu variantu zo zeleru. Hodia sa ako samostatný pokrm alebo ako príloha k mäsu.

Ingrediencie

250 g zeleru
3 lyžice citrónovej šťavy
1 štipka soli
1-2 strúčika cesnaku
5 lyžíc oleja
2 lyžice nasekanej petržlenovej vňate

Postup prípravy

Zeler ošúpte a nakrájajte na hranolky. Vhadzujte do studenej vody s citrónovou šťavou.
Rúru rozohrejte na 180 °C. Hranolky osušte, dajte na plech s papierom na pečenie a pokvapkajte olejom zmiešaným so soľou a prelisovaným cesnakom.

Pečte 30 minút. Pred dopečením posypte zelenou petržlenovou vňaťou.

Zeler je nabitý zdravím

Vysoký obsah vitamínu C robí zo zeleru ideálnu zbraň v boji proti chrípke a nachladeniu. Pokiaľ si doprajete čerstvú zelerovú šťavu, dodáte telu množstvo vitamínu, čím si celkovo posilníte imunitu. Vitamín A obsiahnutý v tejto zelenine podporuje tvorbu zrakového pigmentu, ktorý bráni vzniku šeroslepoty. Pre správnu zrážanlivosť krvi a mineralizáciu kostí je nevyhnutný vitamín K. Okrem celej skupiny vitamínov B v zelere nájdeme ešte vitamín E. Ten je pre telo významným antioxidantom, ktorý chráni pred voľnými radikálmi a vznikom niektorých druhov rakoviny.

Na správnu činnosť nervov a svalov dohliada horčík. Navyše reguluje teplotu a pôsobí na vznik hormónov. Sodík spolu s draslíkom ovplyvňujú správnu hladinu tekutín v organizme.

Veľké zastúpenie majú i stopové prvky železo, zinok, jód a chróm. Chróm je nutný pre štiepenie sacharidov. Spoločne s inzulínom reguluje hladinu cukru v krvi, preto jeho nedostatok môže byť jednou z príčin vzniku cukrovky. Pre peknú pokožku a dobrý psychický stav je potrebný zinok.

Najlepšie recepty na dnes