Hortenzie môžu byť tento rok najkrajšou ozdobou záhrady: Toto musíte urobiť, aby priniesli záplavu kvetov!

Naučte, ako sa o vznešené hortenzie starať a čo treba robiť, aby zakvitli bohatšie, ako kedykoľvek predtým.

Hortenzie sú jedným z najobľúbenejších rastlín a radia sa medzi jednoznačného favorita našich záhrad. Obrovské kvety rôznych odtieňov môžu tento rok zaplaviť aj vašu záhradu. Naučte, ako sa o vznešené hortenzie starať a čo treba robiť, aby zakvitli bohatšie, ako kedykoľvek predtým. Skúsený pestovateľ sa s nami podelil o cenné rady, ako sa o vznešené kvety starať.

Hortenzie poznáme ako objemné kríky alebo ťahavé rastliny, ktoré sa rozpínajú podobne ako vinič. Hortenzia dokáže s minimálnou starostlivosťou kvitnúť od jari do neskorej jesene. Ak sa o rastlinky správne staráte, môžu vás tešiť až 10 rokov.

Marcový rez je veľmi dôležitý!

Ak chcete, aby hortenzia na jar priniesla bohatú úrodu kvetov, je potrebné správne ju zrezať. Bez rezu sa hortenzia veľmi „rozrastie“ a tým aj vyčerpá a skoro zostarne.

Hortenziu metlinatú a hortenziu stromčekovú je potrebné zrezať hlboko. Ide o takzvaný radikálny rez, ktorý spôsobí, že hortenzia bude vytvárať pravidelné objemné súkvetia, získa pekný tvar a čo najdôležitejšie aj množstvo energie na správny rast..

Tieto druhy hortenzií treba je ošetriť tak, že minuloročné výhonky zrežete až po prvý pár púčikov – je to však potrebné urobiť skôr, ako sa púčiky začnú otvárať.

Hortenzia kalinolistá radikálny rez nepotrebuje, stačí, ak odrežete suché a odkvitnuté časti – odstráňte ich nad prvým párom zelených púčikov. Vrcholky výhonkov, ktoré zrežete by nemali byť dlhšie ako 30 cm.

Hlboký rez nevyžaduje ani hortenzia popínavá, dubolistá či drsná. Podobne, ako v predchádzajúcom prípade stačí, ak im odstránite suché, odkvitnuté súkvetia a skrátite vrcholové výhonky.

Pôda

Farbu kvetov hortenzie môžete meniť, závisí totiž od pH pôdy, v ktorej rastlinu pestujete. Ak napríklad chcete modrú farbu kvetov, presaďte ju do kyslej pôdy (pH od 3,5-4,5). Asi mesiac pred kvitnutím ju zalievajte vodou s prídavkom síranu hlinitého (5 g na 1 l vody). Vhodné je tiež prihnojovať hnojivom pre modré hortenzie. Hnojivá s obsahom dusíka sú vhodné len na jar, neskôr voľte hnojivá s obsahom fosforu a draslíka. Hortenzie neznášajú vápenátú pôdu. Vhodná je pôda s obsahom rašeliny či špeciálne substráty pre hortenzie, ktoré kúpite v obchode.

Voda

Hortenzie potrebujú veľa vlahy najmä v období kvitnutia – musia byť dostatočne preliate a zálievka musí byť pravidelná. Pôda, v ktorej sú, by počas kvitnutia nemala nikdy celkom vyschnúť – inak predčasne ukončia produkciu kvetov.Nezabúdajte tiež na pravidelné hnojenie s hnojivom určeným špeciálne pre hortenzie. V zime zalievame len tak, aby celkom nevyschol koreňový bal.

Pre zaujímavosť – hortenzie dokážu byť veľmi odolné voči chorobám a škodcom – predovšetkým popínavé hortenzie sú v tomto smere veľmi známe a preto aj obľúbené u pestovateľov.

Presádzanie

Mladé hortenzie, ktoré pestujete v nádobách je možné presádzať aj 2x do roka. V prípade starších rastlín v záhrade je ideálne presádzať ich každý rok. Minimálne by ste im však mali vymeniť vrchnú vrstvu pôdy.

Rozmnožovanie

Hortenzie sa rozmnožujú veľmi jednoducho z odrezkov. Môžete to tento rok vyskúšať aj vy a namiesto kupovaných odrôd z obchodu vypestovať svoje vlastné z odrezkov. Návod, ako na to, nájdete TU.

Text: redakcia

Foto: takprosto

Dnes najobľúbenejšie