Holanďania otvárajú dvere na aute inak, ako my. Dôvod vás možno presvedčí, aby ste sa to naučili tiež!

Niekedy sú tie najjednoduchšie riešenia v skutočnosti aj tými najužitočnejšími.

Všetci vieme, že Holandsko je jednou z najekologickejších krajín sveta. Môže za to aj fakt, že tisíce ľudí namiesto klasickej automobilovej dopravy volia prepravu na bicykloch. Nový trend sa rozšíril natoľko, že cyklisti sa v tejto krajine stali celkom bežnou súčasťou premávky. Okrem množstva výhod sa však postupne začali objavovať aj riziká a to stále častejšie kolízie cyklistov s automobilmi. K tým však najčastejšie dochádza paradoxne vtedy, keď je auto zaparkované a šofér otvára dvere vozidla.

Nebezpečné otvorené dvere

holand

V mestách sú najbežnejšie pozdĺžne miesta na parkovanie, ktoré tesne susedia s cyklotrasou. Hoci zaparkované auto nezasahuje do cyklistickej trasy v momente, ako sa otvoria dvere, tieto zasahujú priamo do dráhy rozbehnutých cyklistov. Aj napriek tomu, že väčšina týchto kolízií skončila len odreninami, modrinami alebo maximálne zlomeninou, v Holandsku už evidujú aj prípady smrteľných nehôd v dôsledku poranenia hlavy a chrbtice.

Problém vyriešili jednoducho a pritom šalamúnsky

V celoštátnej televízií zaznel apel a všetkých šoférov, aby dvere automobilu otvárali pravou rukou. Táto jednoduchá zmena spôsobí, že pri otváraní dvier sa jedinec otočí celým trupom a vidí tak, čo sa deje bezprostredne za automobilom. Táto metóda však neslúži len šoférovi (ktorý má k dispozícií aj spätné zrkadlá) ale aj pasažierom, sediacim za šoférom.

262

350

Holanďania začali tento spôsob otvárania dverí používať a už teraz vieme povedať, že počet zranených cyklistov v dôsledku nárazu do otvorených dverí sa rapídne znížil. Spomeňte si naň keď budete nabudúce parkovať a povedzte o ňom aj ostatným pasažierom. Môžete tak ušetriť veľa nepríjemností.

Picture of Michaela Trogárová

Michaela Trogárová

Veľmi rada sa podelím o svoje nápady a ešte radšej privítam vaše názory a pripomienky k mojim nápadom. :)

Dnes najobľúbenejšie