Hmyz sa ani nedotkne osoby, ktorá sa umyje v tomto kúpeli: 100 rokov staré rady proti komárom, ktoré sú na nezaplatenie!

Akonáhle sa oteplí stále viac nás láka pobyt na vonku, na slniečku a v prírode. Všetko by to bolo úžasné, keby nám okolo uší nebzučali húfy krvilačných komárov takmer všade, kam sa len pozrieme.

odpudzujúci proti komárom© 

Nie je to však žiadna veda. Zozbierali sme pre vás pár starých rád, ktoré používali v boji proti nim naši predkovia a ktoré fungujú aj dnes. Niektoré z nich sú aj staršie ako 100 rokov a pochádzajú zo starých kníh a zápiskov. A na rozdiel od chemických repelentov, na túto vôňu si komáre nikdy nenavyknú. Je pre ne totiž toxická.

ochrana pred komármi na ulici©

Vedeli ste, že zloženie väčšiny repelentov je škodlivé pre vaše zdravie a deti, alebo tehotné ženy by ich vôbec nemali používať? Obsahujú toxické látky ako dietyltoluamid (DETA), karboxamid, oxamát, rebomid a mnohé ďalšie, ktoré nesporspievajú nám, ani životnému prostrediu.

ochrana pred komármi ľudovými prostriedkami©

...

Staré rady, ktoré sa oplatí skúsiť

 1. Esenciálne oleje
  Komáre nemajú radi zápach karafiátu, anízu a eukalyptu. Oleje z týchto rastlín len naneste na kúsok vatového tampónu a položte na parapetu alebo blízko postele. V zriedenej forme s vodou môžete nastriekať na oblečenie, alebo aj na telo. Klinčekový olej je kráľ: používali ho už naše staré mamy. Vôňa klinčeka naloženého v alpe alebo klinčekového esenciálneho oleja je pre komáre nesmierne odpudzujúca. Môžete použiť aj tento starý recept proti komárom: 5 g klinčekov zmiešajte s pohárom vody a prevarte po dobu 15 minút. Pár kvapiek tekutiny zmiešajte s alkoholom a potrite pulzujúce časti na tele. Táto ochrana vydrží 2 hodiny.
  ochrana pred komármi v prírode
 2. Baza
  Čaj z jej kvetov pomáha pri kašli s prechladnutí, z bobúľ môžete mať lahodný džem, málokto však vie, že funguje aj proti komárom. Kytica bazových vetvičiek (dokonca nemusia ani kvitnúť) v miestnosti je perfektným odpudzovačom komárom.
  ochrana pred komármi pod holým nebom pre deti
 3. Harmanček
  Starý ľudový prostriedok proti komárom – perzské alebo kaukazský harmanček. Sušené kvety, stonky a listy týchto druhov harmančeka ovplyvňujú nervové bunky hmyzu. Stačí zavesiť do okien a nad dvere niekoľko kytičiek a je to.
  bezpečná ochrana proti komárom
 4. Vývar z paliny
  Naše babičky hovorili, že žiadne hmyz sa nedotkne osoby, ktorá sa umyla v kúpeli z paliny. Hrsť nasekaného koreňa sa povarí v 1,5 litra vody 20-30 minút. Vychladnutý vývar sa používal na potieranie pokožky a kedy sa ním aj umývali ruky, krk a odhalené časti tela. Ak chcete tento kúpeľ skúsiť, odporúčame najskôr otestovať, či pre vás nie je kontakt s pokožkou nepríjemný.
  ochrana pred komármi v lese
 5. Odvar z pýru plazivého
  V dávnych dobách odpudzoval komáre a ďalšie krv sajúce druhy hmyzu odvar z koreňov pýru plazivého – jeden z najčastejších burín. Hrsť nakrájaných koreňov sa zaleje 1,5 litra vody a trikrát sa prevarí, aby sa získala tekutina žltkastej farby.  Týmto odvarom sa potierala tvár, krk a odhalené časti tela.
  ochrana pred komármi v túre
 6. Vanilka
  Zmiešajte vanilku s detským krémom v pomere 1: 10 a potrite všetky odhalené časti tela.
  prirodzená ochrana proti komárom
 7. Ihličie borovice
  Ak sa rozhodnete sedieť okolo ohňa, hodte do ohňa niekoľko hrstí čerstvého borovicového ihličia.
  ľudové prostriedky proti komárom a midges
 8. Listy paradajok
  Vôňu týchto listov komáre nemôže vystáť. Vetvičky s listami sa dávali do okien a keď strácali vôňu, stačilo ich len trošku požmoliť v rukách a opäť fungovali ako perfektný repelent. ochrana pred komármi v miestnosti
 9. Cédrový olej
  Vôňa oleja z cédrového dreva odplaší nielen komáre, ale aj muchy a šváby.
  odpudzujúci citrón proti komárom
 10. Tigria masť
  Nezabudnite na starý dobrý balzam. Naneste na pokožku malé množstvo balzamu, aby ste získali odpudivý účinok. Ak chcete vyhnať muchy a komáre z domu, nechajte vo vnútri otvorenú nádobu s balzamom.najlepšie repelent proti komárom