zdravetipy_transparent-horizontal-pozitiv

Nemôže dýchať a nie je blízko lekár? Pomôcka, ako zachrániť život dospelému aj dieťaťu – toto by sa malo učiť v škole!

Heimlichov manéver, taktiež nazývaný aj Heimlichov chmat je technika, ktorou sa snažíme oslobodiť ohrozenú osobu od cudzieho predmetu v dýchacích cestách a predísť tým uduseniu. Radí sa k prvej pomoci. Je pomenovaná po americkom lekárovi Henrymu Heimlichovi, ktorý túto techniku objavil. Metóda dokáže pomôcť prekvapivo účinne a v mnohých prípadoch dokonca zachránila pacientovi život a to vďaka skorému zákroku. Aj preto si myslíme, že túto metódu by mal ovládať každý jeden človek – nikdy neviete, kedy sa vám bude hodiť.

hrateľnosť

Je nutné konať rýchlo

Zistite, nakoľko sú dýchacie cesty uzavreté

Čiastočne zablokovanie – ak človek kašle alebo vydáva zvuky dusenia, znamená to, že jeho dýchacie cesty nie sú úplne zablokované, čo je veľmi dobré. Kašeľ je ochranná reakcia organizmu, ktorej cieľom je zbaviť sa zvyškov potravín alebo iných predmetov uviaznutých v krku.

Henry Heimlich

Poproste človeka, aby pokračoval v kašľaní, kým neuvidíte objekt, ktorý sa zasekol a potom ho uchopte a vytiahnite ho pomocou palca a ukazováka. V prípade, že ide o dieťa mladšie ako jeden rok, nezabudnite, že keď plače a kašle, je to dobré znamenie.

Kompletné zablokovanie – človek nevydáva žiadny zvuk, no je pri vedomí. Nemôže kašľať, pretože objekt v jeho krku mu úplne uzavrel dýchacie cesty. V tomto prípade je nevyhnutné uchýliť sa k Heimlichovej metóde.

Heimlichov manéver (Pre dospelých a deti staršie ako 1 rok)

Postavte sa k človeku zozadu, ak ste pravák, trochu viac doľava a ak ľavák tak trochu doprava. Obchyťte ho pevne pod oblasť hrudníka a mierne sa nakloňte dopredu, aby sa predmet, ktorý uviazol v krku, nemohol pohybovať do vnútra.

Opatrne, no s istotou udrite človeka medzi lopatkami hornou časťou zápästia. Skontrolujte, či je objekt von. Ak nie, zopakujte to ešte raz (maximálne 5x).

Ak sa obeť aj napriek tomu nedokáže poriadne nadýchnuť, zovrite ruku v päsť a položte ju medzi pupok a rebrá. Druhú ruku položte na tú prvú a niekoľkokrát stláčajte, kým zaseknutý predmet nevyjde von z krku.

Upozorňujeme, že túto techniku nemožno robiť pri tehotných ženách, deťoch do 1 roka a ľuďoch s výraznou nadváhou. Ak objekt aj naďalej ohrozuje dýchanie človeka, zavolajte sanitku. Medzitým pokračujte v Heimlichovom manévri, kým sa nedostane prvá pomoc.

Deti do 1 roka

Ak dieťa nekašle a neplače, položte ho tvárou dole na vaše predlaktie alebo stehno tak, aby sa jeho hlava mala o čo opierať.

Jemne ho 5x pobúchajte po chrbte s hornou časťou zápästia. Potom starostlivo preskúmajte dieťa v ústach a odstráňte predmet, ak ho vidíte. Potom dôkladne preskúmajte vnútro jeho úst a odstráňte z nich zaseknutý predmet.

Nepokúšajte sa predmet vyberať tak, že vložíte svoje prsty do úst dieťaťa, v prípade, že vám to nevyjde, mu môžete viac ublížiť ako pomôcť. Ak to nepomôže, otočte dieťa na chrbát a opatrne mu 5x stlačte hrudník päťkrát. Po každom pokuse skontrolujte, či daný predmet vypadol.

Najlepšie tipy pre zdravie