Uvarte si ešte dnes harmančekový čaj s bobkovým listom: Zlepšuje spánok, pomáha predchádzať chrípke a posilňuje imunitu!

Harmanček, aj bobkový list majú množstvo výhod pre zdravie a podľa portálu felizsaude môže práve táto kombinácia zlepšiť vaše zdravie, aj spánok!

Harmanček je bohatý na flavonoidy, ktoré majú antioxidačnú schopnosť a vplývajú veľmi pozitívne na náš organizmus. Prispievajú k zníženiu krvného tlaku, regulujú hladinu cholesterolu, čím pomáhajú predchádzať srdcovým chorobám. 

Štúdia s 83 pacientmi trpiacimi cukrovkou zistila, že u tých, ktorí pili harmančekový čaj, došlo k znateľnému zlepšeniu hladiny cholesterolu, ako aj triglyceridov a „zlého“ LDL cholesterolu v porovnaní s tými, ktorí pili iba vodu. Na potvrdenie úlohy harmančekového čaju pri podpore zdravia srdca je potrebný ešte ďalší výskum, ale rozhodne je veľmi vhodné zaradiť ho do svojho pitného režimu pre udržanie celkového zdravia.

Harmanček je známy aj svojou schopnosťou zlepšiť trávenie a znižuje riziko určitých gastrointestinálnych stavov. Výťažok z harmančeka má potenciál chrániť proti hnačkám a to sa pripisuje jeho protizápalovým vlastnostiam. Je užitočný pri prevencii žalúdočných vredov, pretože pomáha znižovať kyslosť žalúdka a brzdí množenie baktérií, ktoré prispievajú k rozvoju vredov. Upokojuje žalúdok a mnoho ľudí ho využíva pri poruchách trávenia. 

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Bobkový list slúži ako skvelé dochucovadlo do omáčok a polievok, ale je skvelý aj pre zdravie. Obsahuje eugenol, čo je zlúčenina s protizápalovým účinkom, preto skvele tlmí zápal, najmä v kĺboch a má upokojujúci účinok. Látky, ktoré obsahuje bobkový list, pomáhajú tiež regulovať krvný obeh a uvoľňovať nervové impulzy. Pomáha pri migrénach a zmierňuje bolesť krku a ramien. 

Významný je tiež vplyv bobkového listu na náš imunitný systém. Aby náš imunitný systém fungoval správne, bude potrebovať vitamíny a minerály. Eugenol obsiahnutý v bobkovom liste pôsobí tiež ako antioxidant a posilňuje náš imunitný systém. Pomáha otvárať dýchacie cesty a pomáha napríklad pri astme a alergických problémoch.

Harmančekový čaj s bobkovým listom

Potrebujeme:

3 bobkové listy

2 PL sušeného harmančeka

1 PL sušenej mäty

1 ČL medu

250 ml vody

Postup:

Do šálky si dajte bobkové listy, harmanček, sušenú mätu a zalejte vriacou vodou. Nechajte vylúhovať 10 minút, potom preceďte a pridajte lyžičku medu. Pite podľa potreby.

Tento čaj posilní vašu imunitu, pomáha pri prechladnutí, chrípke a pred spaním prispeje k lepšiemu spánku.

Foto: pixabay
Foto: pixabay
Foto: pixabay