Geniálny dôvod, prečo mala cisárovná Sissi vždy vo fľaši sektu kovovú lyžičku: Perfektný nápad na oslavu Nového roka!

Viete, ako zachrániť bublinky v nedopitej fľaši sektu? Už rakúska cisárovná používala ten najbežnejší trik.

Už len pár hodín a privítame Nový rok. Oslavy sa neúprosné blížia a prípravy tiež. Po odbití polnoci z 31. decembra 2017 na 1. januára 2018 budú ľudia na celom Slovensku otvárať fľašky sektu a pripíjať si so svojimi blízkymi. Viete, ako správne otvárať fľašu a čo máte spraviť v prípade, že už nemáte chuť na ďalší pohárik a nechcete aby bublinky vyprchali?

Ako sa vyhnúť výbuchu

Pri každom otváraní sektu treba byť ostražitý. Nezabúdajte na rešpekt pred korkom. „Po vystrelení štartuje z hrdla fľaše rýchlosťou asi 300 kilometrov za hodinu,“ prezradil pre portál etrend.sk držiteľ titulu Trend Top somelier a rekordov v sekaní sektov Tomáš Vyšvader. V prípade, že ste lajk na otváranie sektu šabľou zabudnite a zostaňte verní osvedčenej technike. „Fľašu uchopte ľavou rukou za hrdlo, palcom pridržiavajte korok, povoľte drôtený košík, ktorý následne rýchlo odstráňte. Hrdlo s korkom chyťte do pláteného obrúska a palcom ľavej ruky korok istite,“ opísal správny postup Vyšvader. Následne nato pomaly točte s fľašou a stále pridržiavajte korok. Nikdy nemierte korok na ľudí a dodržiavajte všetku bezpečnosť.

Záchrana bubliniek

Ak si chcete vychutnať sekt nepoškodený, vypite ho a fľašu so zbytkom neodkladajte. Ak sa to však inak nedá, existujú spôsoby, ako pár dní chuť udržať. Použite napríklad stoper, tlakový uzáver či obyčajný korok. Pri tretej možnosti ale treba počítať s rizikom vytlačenia korku unikajúcim oxidom uhličitým.

Sissi vedela, ako uchovať jej obľúbené bublinky

Nebudeme sa tváriť akoby sme priniesli svetobornú novinku. Veď použitie striebornej lyžičky na uchovanie bubliniek pozná azda každý. Ide už o takzvanú tradíciu. Tento trik používala už milovaná cisárovná Sissi. „Zrodila sa v časoch cisárovnej Sissi, ktorá si rada dopriala pohár šampanského či sektu. V tom období neexistovali stopery. Sisi vtedy niekto poradil vkladať do úzkeho hrdla dobre vychladenej fľaše šampanského kovový predmet, ktorý sa v nej obalí chladom, čím sa zmenší veľkosť otvoru a tým pádom zabráni rýchlemu unikaniu bubliniek,“ prezradil pre etrend.sk Vyšvader.

Dnes najobľúbenejšie