Geniálne vychytávky do záhrady, ktoré nestoja skoro nič: Kto pozná tieto triky, celú sezónu šetrí na zavlažovaní a dvor má ako z obrázku!

Pomôcka pri nosení dreva

Skvelý nápad, ako využiť prázdnu stenu v záhrade

Nápad na pestovanie rajčín

Skleník, v ktorom sa nemusíte ohýbať

Pestovanie hrášku ako zábava pre deti

Jednoduché osvieženie a zábava z obyčajnej plastovej fľaše

Lehátka z betónových tvárnic

PVC rúrky v záhrade skvele poslúžia

Cibuľové šupky posilnia rastliny a zvýšia ich produktivitu

Odvar z cibuľových šupiek je vynikajúcou výživou pre uhorky, tekvice, cuketu, zemiaky, mrkvu, reďkovky, kapustu, aj paradajky. Vďačné za túto výživovú bombu však budú aj ovocné stromy a kríky.

Odvar pripravíme tak, že do smaltovaného vedra vložíme niekoľko plných hrstí šupiek, zalejeme vodou a preložíme na plameň. Privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a zložíme z plameňa. Odvar necháme niekoľko dní stáť a potom používame na zalievanie zeleniny (môžeme zalievať priamo na listy). Ja riedim s dažďovou vodou, ale môžete aj s odstátou vodou z vodou – na jedno veľké vedro približne 1-1/2 l odvaru.

Vyvýšený záhon zo starej škridle

Perfektný na pestovanie zeleniny a kvetov. Škridla ochráni pred škodcami a vyvýšený záhon ušetrí aj vašu chrbticu

Šišky sú fantastické do záhonov

Chystáte sa do lesa? Nazbierajte si šišky, v záhrade vám perfektne poslúžia a ochránia vaše rastlinky!

Šišky pôsobia ako mulč – chránia pôdu pred vysychaním a zároveň zabraňujú výskytu buriny. Okrem toho však udržia ďaleko aj domáce zvieratká, keďže stretnutie s pichľavými šiškami pre ne nie je vôbec príjemná.

Tipy záhradkárov na domáce zavlažovacie systémy, ktoré vám ušetria vodu!

Voda priamo ku koreňom.

Jednoduchý zavlažovací systém

Vytvoríte ho z vedra, stojana a záhradnej hadice. Záhradnú hadicu je dobré zakopať do pôdy pozdĺž celého záhonu tak, aby ste nepoškodili korene rastlín. Do hadice navŕtame dierky, ktorá sa budú starať o distribúciu vody vždy ku konkrétnej rastlinke. Vedrá naplnené vodou zavesíme na stojan, vložíme do nich konce hadice a o ostatné sa postará gravitácia.

Kvapkajúci solárny zavlažovací systém

Ako na to?

Potrebujeme jednu veľkú (5 litrovú), jednu menšiu plastovú fľašu (1,5 l) a 1 šálku vody.

Postup:

Z oboch fliaš odrežeme dno. Dno menšej fľaše nám bude slúžiť ako šálka vody. Naplníme ho vodou a vložíme do jamky v zemi.

foto: screenshot youtube

Nádobu zahrabeme zeminou tak, aby siahala asi 2 cm od okraja. Potom zakryjeme vrchnou časťou väčšej fľaše. To ej všetko.

foto: screenshot youtube

Tento zavlažovací systém umiestnime do blízkosti rastliniek, ktoré chceme zavlažiť. Voda bude vplyvom slnečných lúčov kondenzovať, zachytávať sa na stenách nádoby a vo forme kvapiek sa vráti späť do zeme. Vlaha sa dostane ku koreňom rastliniek, ktoré budú mať prirodzenú vlahu vždy, bez toho, aby čo i len kvapka vody vyšla na zmar!

foto: flordeplanta

Rastlinky, ktoré potrebujú častejšie zavlažovanie sa odporúča obklopiť viacerými menšími zavlažovacími systémami.

Vhodné je celý tento systém – zavlažovanie aj rastlinky ohradiť suchým lístím alebo slamou, ktoré spôsobia, že vlhkosť sa bude ešte lepšie koncentrovať vo vnútri systému.

Skvele poslúži aj PVC rúrka

Vlaha zaručená aj pre izbovky

Perfektný nápad pre vaše izbovky: Vďaka tomuto sa im bude skvele dariť po celý rok!

Ukážeme vám, ako si vyrobiť celkom jednoduchý a pritom dômyselný “knôtový” systém zavlažovania, vďaka ktorému môžete pravidelné zalievanie pokojne vypustiť z hlavy. Ideálny je pre rastlinky, ktoré obľubujú vzdušnú a ľahkú pôdu. Ideálna je najmä pre obľúbené fialky, ktoré vďaka tomuto nápadu budú kvitnúť a rásť do krásy celý rok.

Potrebujeme:

Sklenenú fľašu

Kúsok motúzu alebo hrubšej priadze

Vyrezaný kúsok sieťky proti komárom

Postup:

Fľašu rozdelíme (viď video) a vezme časť s hrdlom. Zo sieťky odrežeme štvorcový výrez s malým zárezom uprostred.

Povraz prevlečieme cez zárez a upevníme uzlom.

Potom sieť a povraz vložíme do fľaše tak, ako je to znázornené na obrázku.

Do širšej časti hrdla navrstvíme pôdu s rastlinkami a vložíme do pohára s menším množstvom vody.

Vďaka tomuto jednoduchému zlepšováku môžete na časté zavlažovanie pokojne zabudnúť. Pomocou motúzu ponoreného vo vode, si rastlinka bude brať toľko vlahy, koľko potrebuje. Z času na čas stačí doplniť vodu do pohára.

Ani kvapka na zmar – dažďová voda je zázrak, ktorý máte zadarmo

Ani kvapka nazmar: Dažďová voda je dar z nebies, takto ju využijete doma aj v záhrade!

Dažďová voda nestojí nič – doslova nám padá z neba. Múdri ľudia ju dokážu využiť nielen v záhrade, ale aj inak. Poradíme vám, ako vodu zachytiť, využívať a prečo je taká cenná!

Na zalievanie je nenahraditeľná

Namiesto využívania toho, čo máme úplne zadarmo, niektorí ľudia využívajú na zaleivanie záhrad pitnú vodu a povedzme si pravdu, je to doslova plytvanie. A to zvlášť v obdobiach, kedy je vody dostatok. Dažďová voda má nízky obsah solí, má mierne kyslú reakciu a neobsahuje chlór ani iné chemikálie (samozrejme, pokiaľ nehovoríme o priemyselných zónach). Táto voda má vyvážený pomer živín a kedže je mäkká a odráža teplotu vonkajšieho prostredia, pre rastlinky je absolútne ideálna.

Je dokázané, že dažďovú vodu dokážu omnoho jednoduchšie absorbovať a aj zužitkovať. Dokonca, skúsené gazdinky nedajú dopustiť na zalievanie izbových aj záhradných kvetov. Mnohí pestovatelia odporúčajú odstátu dažďovú vodu predovšetkým na orchidei, podporuje ich častejšie a dlhšie kvitnutie.

Využijete ju aj doma

Dažďová voda síce nie je vhodná na pitie ani do umývačky, dá sa však skvele využiť. Veľmi výhodné je túto vodu používať na pranie. Pri praní s dažďovou vodou nemusíte použiť, zmäkčovače vody, ochranu pred vodným kameňom, a dokonca ani aviváž. Stačí aj menej pracieho prostriedku.

Vysvetlenie nám poskytuje chémia:

Keď sa tvrdá voda dostane do kontaktu s pracím prostriedkom v práčke vznikajú zrazeniny – ktoré vidíme ako malé biele vločky. Táto reakcia obmedzuje čistiacu schopnosť pracieho prostriedku a vy ho preto musíte použiť viac. Zároveň sa tieto drobné častice dostávajú do vnútorných štruktúr práčky a zanášajú ich. Navyše, pri praní v mäkkej dažďovej vode nepotrebujete používať aviváž a bielizeň bude aj tak mäkká a voňavá.

Okrem toho je dažďová voda vynikajúca aj na čistenie a napríklad aj na umývanie auta. Pri jej využití potrebujete menej čistiaceho prostriedku. Navyše, táto voda nezanecháva typický biely povlak na povrchu, neobsahuje totiž soli.

Samozrejme, je dobré oddeliť vodu, ktorú používame v interiéri alebo napríklad na čistenie od tej, ktorou zalievame naše rastlinky.

Ako ju zachytávať?

Najjednoduchšie je zachytávať dažďovú vodu priamo z ríny. Postačí vám na to obyčajný plastový sud a podložie, ktoré ľahko zhotovíte napríklad z betónových tvárnic. Ak chcete dažďovú vodu zachytávať len do záhrady, nemusíte používať špeciálne sieťky alebo filtre. V prípade využívania v domácnosti zvoľte jeme sitá alebo iné jednoduché filtračné riešene, ktoré zachytí nečistoty. Voda použitá  mimo záhrady by mala byť zužitkovaná čo najskôr.

Vynikajúci tipom sú kaskádovité zberné nádoby, ktoré zachytia vodu aj pri nadmernom úhrne zrážok.

Do sudov je samozrejme nutné namontovať aj vypúšťací ventil, aby ste vodu mohli ľahko a najmä kedykoľvek využívať. Ventil pohodlne napojíte napríklad na hadicu.

Aj na balkóne môžete dažďovú vodu jednoducho, ale veľmi účelne zachytávať!

zdroj: gardeningchannel

Dnes najobľúbenejšie