Kto pozná tieto triky, tento poriadne ušetrí na zavlažovaní aj postrekoch: Geniálne vychytávky, ktoré nestoja nič!

Cas vysádzania priesad a semienok do pôdy v našich záhradách sa práve začal. Ak však chcete, aby vaše rastlinky rástli do sily a nakoniec priniesli bohatú úrodu, musíte sa pripraviť na vrtochy počasia, ktoré môžu spôsobiť, že rastlinky v záhradách nebudú mať dostatok vlahy.

Tento zlepšovák z plastových fliaš poskytne vašim rastlinkám dostatok vlahy s minimálnou spotrebou vody.

Kvapkajúci solárny zavlažovací systém

Ako na to?

Potrebujeme jednu veľkú (5 litrovú), jednu menšiu plastovú fľašu (1,5 l) a 1 šálku vody.

Postup:

Z oboch fliaš odrežeme dno. Dno menšej fľaše nám bude slúžiť ako šálka vody. Naplníme ho vodou a vložíme do jamky v zemi.

foto: screenshot youtube

Nádobu zahrabeme zeminou tak, aby siahala asi 2 cm od okraja. Potom zakryjeme vrchnou časťou väčšej fľaše. To ej všetko.

foto: screenshot youtube

Tento zavlažovací systém umiestnime do blízkosti rastliniek, ktoré chceme zavlažiť. Voda bude vplyvom slnečných lúčov kondenzovať, zachytávať sa na stenách nádoby a vo forme kvapiek sa vráti späť do zeme. Vlaha sa dostane ku koreňom rastliniek, ktoré budú mať prirodzenú vlahu vždy, bez toho, aby čo i len kvapka vody vyšla na zmar!

foto: flordeplanta

Rastlinky, ktoré potrebujú častejšie zavlažovanie sa odporúča obklopiť viacerými menšími zavlažovacími systémami.

Vhodné je celý tento systém – zavlažovanie aj rastlinky ohradiť suchým lístím alebo slamou, ktoré spôsobia, že vlhkosť sa bude ešte lepšie koncentrovať vo vnútri systému.

Tento obsah nie je možné sprístupniť bez prijatia súborov cookies.

Ani kvapka dažďovej vody nevyjde nazmar

Dažďová voda má nízky obsah solí, má mierne kyslú reakciu a neobsahuje chlór ani iné chemikálie (samozrejme, pokiaľ nehovoríme o priemyselných zónach). Táto voda má vyvážený pomer živín a kedže je mäkká a odráža teplotu vonkajšieho prostredia, pre rastlinky je absolútne ideálna.

Je dokázané, že dažďovú vodu dokážu rastlinky omnoho jednoduchšie absorbovať a aj zužitkovať. Dokonca, skúsené gazdinky nedajú dopustiť na zalievanie izbových aj záhradných kvetov. Mnohí pestovatelia odporúčajú odstátu dažďovú vodu predovšetkým na orchidei, podporuje ich častejšie a dlhšie kvitnutie.

Stojan sušenie cibule a cesnaku

Po zbere je dobré nechať úrodu niekoľko dní presušiť na čerstvom vzduchu. Toto je perfektný spôsob, ako na to!

Šišky sú fantastické do záhonov

Chystáte sa do lesa? Nazbierajte si šišky, v záhrade vám perfektne poslúžia a ochránia vaše rastlinky!

Šišky pôsobia ako mulč – chránia pôdu pred vysychaním a zároveň zabraňujú výskytu buriny. Okrem toho však udržia ďaleko aj domáce zvieratká, keďže stretnutie s pichľavými šiškami pre ne nie je vôbec príjemná.

Žihľavu do každej jamy

Keď budete sadiť paradajky, dajte do každej jamy aj pár kusov čerstvej žihľavy. Dodá koreňom množstvo živín a dokáže zvýšiť teplotu pôdy. Je známe, že paradajky neznášajú studenú pôdu.

Skvelý nápad na jednoduchú pinvicu

Ak potrebujete, aby vám úroda vydržala dlhšie čerstvá, skúste túto jednoduchú pivnicu. Ako izolačný materiál vám poslúžia obyčajné kartóny od vajec.

Vychytávka na sadenie

Pestovanie a zbieranie jahôd je hračka

Jednoduché dávkovanie kompostu, zálievky aj domáceho hnojiva

Nápad, ako pestovať popínavú zeleninu

Do záhrady dajte škrupinky

Toto som sa naučila pred rokmi od starej a som jej za to dodnes vďačná: Kto uvidí toto, ten túto jar nevyhodí do koša ani jedinú vaječnú škrupinku!

Posypte pôdu okolo rastliniek škrupinkami z vajec. Skvele to pôsobí na škodce ako sú slimáky, ktoré sa cez ostré kusy škrupín nedostanú k vašej rastlinke.

Perfektné pre paradajky

Ako sme už spomínali, škrupiny z vajec sú bohaté na vápnik a ten je pre paradajky veľmi potrebný. Skúsení záhradkári radia, aby ste do jamky, kam zasadíte paradajky, najskôr nasypali hrsť drvených škrupiniek. Vápnik pôsobí pre rastliny ako výživová bomba a zároveň ich chráni pred škodcami, hnilobou a plesňami. Záhradkári hovoria, že vďaka škrupinkám môže byť úroda rajčín až dvojnásobne vyššia.

Cibuľové šupky posilnia rastliny a zvýšia ich produktivitu

Odvar z cibuľových šupiek je vynikajúcou výživou pre uhorky, tekvice, cuketu, zemiaky, mrkvu, reďkovky, kapustu, aj paradajky. Vďačné za túto výživovú bombu však budú aj ovocné stromy a kríky.

Odvar pripravíme tak, že do smaltovaného vedra vložíme niekoľko plných hrstí šupiek, zalejeme vodou a preložíme na plameň. Privedieme do varu, prikryjeme pokrievkou a zložíme z plameňa. Odvar necháme niekoľko dní stáť a potom používame na zalievanie zeleniny (môžeme zalievať priamo na listy). Ja riedim s dažďovou vodou, ale môžete aj s odstátou vodou z vodou – na jedno veľké vedro približne 1-1/2 l odvaru.

Vyvýšený záhon zo starej škridle

Perfektný na pestovanie zeleniny a kvetov. Škridla ochráni pred škodcami a vyvýšený záhon ušetrí aj vašu chrbticu

Dnes najobľúbenejšie