Nasypte na pôdu a zmiznú slizniaky, dajte ju k muškátom a budú prekrásne: Geniálne triky záhradkárov s obyčajnou kuchynskou sódou!

Hlavným snom každého záhradkára je získať dobrú úrodu, ktorá sa bude dať dlho skladovať. Nesnažte sa chrániť svoje plodiny len umelými prostriedkami. Chemikálie z obchodov často nie sú bezpečné, pretože niektoré škodlivé látky sa dostanú do zeleniny a tiež do pôdy. Existuje alternatíva – použiť ľudové prostriedky. Napríklad jedlú sódu. Budete milo prekvapení, s čím všetkým vám pomôže.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Uložiť  nestratiť!

Bez jedlej sódy je vo všeobecnosti ťažké si predstaviť si úžitkovú záhradu bez použitia chémie. Zdá sa, že pomáha všade. Ak pestujete hrozno, nezabudnite pri zrení bobúľ posypať vinič roztokom sódy – 75 gramov na 10 litrov vody. Tento postup chráni hrozno pred sivou hnilobou, rovnako ako zvyšuje obsah cukru v plodoch. Rovnaké riešenie môže byť použité všetky ovocné stromy v boji proti list-jesť húsenice.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Sóda je jedným z účinných prostriedkov proti múčnatke. Na ochranný postrek uhoriek sa používa roztok čajovej lyžičky sódy v litri vody. Egreš a ríbezle sa ošetrujú komplexným postrekom: 1 polievková lyžica sódy, 1 tableta aspirínu, 1 lyžička prostriedku na umývanie riadu alebo tekutého mydla a 1 polievková lyžica rastlinného oleja – to všetko na 4,5 litra vody.

Roztok sódy (1 polievková lyžica na 10 litrov vody) sa naleje na uhorky, aby sa zabránilo predčasnému žltnutiu listov. Ak chcete odradiť húsenice, veľa záhradkárov sype sódu priamo na sódu na kapustové listy.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Existuje ešte jeden osvedčený spôsob, ktorým sa kapusta môže zlepšiť. V 3 litroch vody  naložte valeriánu lekársku a 1 polievkovú lyžicu tekuté mydlo. Tento roztok by sa mal nastriekať na plody, na ktoré si robia zálusk škodcovia.

Mesiac pred zberom hlávok na skladovanie je výbornou radou postriekať hlávky roztokom amoniaku –  (40 ml) zriedená v 5 litrovom vedre s vodou a pridajte niekoľko polievkových lyžíc tekutého mydla. Takto postriekaná kapusta sa bude menej kaziť, budete ju môcť skladovať omnoho dlhšie.

čo zvládnuť kapusta

© DepositPhotos

Pre krásne muškáty

Muškáty aj begónie potrebujú zásadité pH pôdy. Práve preto im prospeje zálievka s obsahom jedlej sódy. Tá vytvorí v pôde ideálne podmienky na pestovanie týchto okrasných rastlín. Zálievku s obsahom sódy aplikujte na pôdu okolo rastlín.

Proti slimákom a mravcom

Ak budete na jar a v lete riešiť problém s otravnými slimákmi a mravcami, ktoré nivočia vašu úrodu, tento trik si rozhodne zapamätajte. Okolo záhonov rozprášte jedlú sódu. Vytvoríte tak prirodzenú bariéru, cez ktorú škodci neprejdú. Prípadne môžete slimáky sódou priamo posypať. Sóda ich okamžite vysuší.