Geniálne triky pre vašu záhradu, ktoré by ste mali rozhodne poznať!

Prinášame vám triky, o ktorých ste možno doteraz nepočuli, ale pre vašu záhradu môžu byť cennejšie ako zlato!

Každý, kto sa venuje pestovaniu okrasných rastlín alebo úžitkovej záhrade, hľadá tipy a nápady, ktoré mu pomôžu uľahčiť prácu, ochránia jeho úrodu pred inváziou škodcov a zabezpečia prosperujúce a zdravé rastliny, ktoré sa stanú ozdobou záhrady a zdrojom domácich vlastnoručne dopestovaných plodov. Prinášame vám triky, o ktorých ste možno doteraz nepočuli, ale pre vašu záhradu môžu byť cennejšie ako zlato!

Ochráňte priesady a podporte ich rast

8c7204200f42db6f31d234c1a0c2e915

Keď zasadíte priesady rastliniek do zeme, sú krehké a ľahko im môže ublížiť počasie alebo si na nich pochutnajú škodcovia. Aby ste ich ochránili, použite prerezané plastové fľaše, ktoré priesady ochránia pred nepriaznivým počasím aj škodcami. Plastová fľaša bude tiež pôsobiť ako mini-skleník, v ktorom sa priesade bude skvele dariť a čoskoro bude dostatočne silná na to, aby ste mohli externú ochranu odstrániť. Záhon rastliniek môžete tiež ochrániť netkanou texítilou alebo ochrannou sieťou.

Vínová fľaša ako vodná nádrž

96da110c-e55a-4d9d-9a32-3a4433cfe6fa

Trik, ako ušetriť čas pri zalievaní s prázdnou fľašou vína. Naplňte fľašu vodou a zapichnite smerom do pôdy (hore dnom). Rastlinky tak budú mať dostatok vody vždy, keď to budú potrebovať.

Vošky na stromoch a rastlinách?

control-aphids_800

...

Ak vás trápia vošky v záhrade, môžete sa ich zbaviť veľmi jednoducho a bez chémie. Vyrobte si proti nim prírodný postrek. Stačí zmiešať vodu s citrónovou šťavou v pomere 2:1, preliať do fľaše s rozprašovačom a nastriekať na miesta, kde sa vošky objavujú.Čoskoro po nich neostane ani stopa!

Výživa a ochrana pred škorcami z vašej kuchyne

Primiešajte do pôdy k rastlinám kávovú usadeninu. Získate tak vynikajúce prírodné hnojivo, ktoré poskytne rastlinkám výživu a zároveň ich ochráni pred inváziou škodcov, predovšetkým mušiek a slimákov.

Ako bojovať proti plesni?

02

Pleseň môže našu úrodu, ale aj okrasné rastliny spoľahlivo zničiť. Aby ste jej zabránili vo vyčíňaní, použite jednoduchý domáci recept. Stačí, ak zmiešajte niekoľko strúčikov pretlačeného cesnaku s väčším množstva vody, ktorou budete polievať vaše rastliny. Cesnak jednak pôsobí proti vzniku plesní a keď sa pleseň objaví, pomáha ju zničiť. Strúčiky cesnaku zapichnuté do pôdy v okolí rastlín, pôsobia ako prírodné odpudzovače škodcov.

Máte na záhrade málo miesta? Vyskúšajte toto!

c0273516-4b04-47f7-84d5-d43dd227e661

bb2a6042-bdc9-4cfa-a171-168192197e40

Staré ríny alebo PVC trubky môžete využiť na vybudovanie vertikálnej mini záhrady. Ušetríte tak priestor a môžete sa tešiť z kvetov alebo iných rastliniek. Ak chcete pestovať napríklad paradajky, vyskúšajte techniku pestovania „hore koreňmi“. Postup, ako na to nájdete TU.

Fľaky na listoch a múčnatka – pomôže domáca liečba

Ak sa na listoch rastlín objavujú tmavé škvrny, je to často znakom napadnutia škodcom. Vyrobte si jednoduchý postrek zmiešaním vody a trochy saponátu – nemusíte sa báť, trocha saponátu rastlinám neuškodí, škodcov však spoľahlivo odoženie. Postriekajte týmto roztokom na listy napadnutných rastlín.

Na múčnatku platí roztok kravského mlieka a vody zmiešaný v pomere 1:1. Tento roztok striekajte na napdnuté rastliny vždy 1x za 2 dni. Celkovo by ste mali postrek použiť maximálne 3-4x.

Ako rozmnožovať ruže z odrezkov?

Ako rozmnožovať ruže z odrezkov? Vyskúšajte trik so zemiakom a zrnkom jačmeňa

Vyskúšajte trik so zemiakom a semienkom jačmeňa. Možno to znie zvláštne no niektorí záhradkári nedajú na túto metódu rozmnožovania ruží dopustiť. Celý postup ako na to, nájdete TU.

Toto platí na burinu

V boji proti burine poznáme hneď niekoľko overených domácich pomocníkov. Pomôže napríklad jablčný ocot, soľ, vriaca voda či obyčajné noviny. Ako poraziť burinu v záhrade bez chémie, si môžete prečítať TU.