Vezme citrón a umiestni ho vedľa postele! Geniálne a užitočné triky, ako využiť obyčajný citrón – nie je len do čaju!

Nie sú v tom žiadne čary ani magické rituály. Ide o celkom praktické hľadisko, ktoré toto ovocie má bez toho, aby sme ho museli jesť, alebo pridávať si ho do čaju.

Citróny sú prospešné pre naše zdravie kvôli vysokému obsahu vitamínov a zdraviu prospešných látok. Tušili ste však, že citróny sú fantasticky užitočné aj vtedy, ak ich vôbec nekonzumujete? Stačí, ak si rozkrojený citrón uložíte čo najbližšie k posteli. Pýtate sa prečo? Tu je odpoveď:

Konečne si poriadne odpočiniete

Citrónové silice sa dostávajú do ovzdušia a ak ich vdýchnete, okamžite začínajú pôsobiť na nervový systém. Zmierňujú napätie po náročnom dni, znižujú úzkosť a prinesú vám pokojný spánok. AK nemáte poruke citrónový esenciálny olej, postačí vám obyčajný citrón rozkrojený na kúsky.

Zlepší sa vaša pozornosť a sústredenosť

Najlepšie nápady na váš e-mail

Nechajte sa inšpirovať! Každý deň vám pošleme súhrn najlepších nápadov priamo na váš e-mail.

Citrónová aróma má ďalšiu úžasnú vlastnosť – jej vdychovanie dokáže ovplyvniť kognitívne funkcie človeka, konkrétne koncentráciu, pamäť a pozornosť. Dokonca, ak si dáte rozkrojený citrón na pracovný stôl, budete robiť v práci menej chýb – to dokázali výsledky skúmania japonských vedcov.

Budete mať lepšiu náladu

Citrónový esenciálny olej sa oddávna využíval ako liek na depresiu a depresívnu nápadu. Opäť platí, že ak ho nemáte doma, použite namiesto neho citrón, ktorý jednoducho rozkrojíte, inhalujte jeho vôňu pred spaním a aj počas spánku (uložte si ho čo najbližšie k posteli).

Vyčistí vám vzduch

Citrónové silice, ktoré sa dostanú do ovzdušia, ničia choroboplodné zárodky a baktérie.Miestnosť bude mať tak čistejší vzduch!

Už žiaden vysoký krvný tlak

Tento trik by mali poznať ľudia trpiaci vysokým krvným tlakom. Vôňa citrónu ho totižto dokáže znížiť– čím pravidelnejšie citrónovú vôňu vdychujete, tým sú výsledky lepšie a najmä tlak stabilnejší.

Hmyz má červenú

Napichajte do rokrojeného citrónu klinčeky. Komáre a muchy túto kombináciu vôní zacítia už z diaľky a keďže je pre nich príliš výrazná a prenikavá, miestnosti sa radšej vyhnú.

zdroj: brightside

Ďalšie triky s citrónom

Vďaka citrónu bude prádlo belšie

Ak hľadáte prírodnú alternatívu k bielidlám s obsahom chlóru, použite citrónovú šťavu. Citrónová šťava dodá oblečenie krásnu vôňu, rozžiari biele prádlo a dokonca je bezpečná aj pre použitie pri praní farebného prdla. Navyše, zmäkčuje vodu a zabraňuje tak tvorbe vodného kameňa vo vnútri práčky.

Lemon-Hacks-e1466447830379

Odstráni zápach rúk

Ak krájate mäso alebo cibuľu, zápach z týchto potravín sa drží na rukách bez ohľadu na to, koľkokrát si ruky umyjete. Pre rýchlu pomoc použite plátok citróna, ktorým si ruky po umytí pretriete. Citrón je jedným z najsilnejších prírodných neutralizátorov zápachu.

Dosku na krájanie vyčistí a vydezinfikuje

Lemon-Juice-and-Salt

Do malých rezov dosky na krájanie sa ľahko dostanú baktérie a nečistoty, ktoré ostávajú na doske aj po umytí. Nebezpečné sú predovšetkým baktérie zo spracovania surového mäsa. Ak chcete, aby bola doska skutočne čistá a vydezinfikovaná, použite polovicu citróna a soľ. Dosku poprášte soľou a potom dôkladne pretrite povrch citrónom.

Citrónový sprej

c677220c09a62ecb_spray.jpg.xxxlarge

Šťavu z citróna prelejte do fľaše s rozprašovačom. Pomôže vám udržať nakrájané ovocie dlhšie čerstvé, osvieži limonády a čaje a je dodá skvelú chuť šalátom aj grilovaným pochúťkam.

Univerzálny citrusový čistič

Všetci vieme, že ocot je vynikajúci prostriedok na čistenie domácnosti, jeho vôňa však nie je vôbec lákavá a predstava domácnosti páchnucej octom nás od jeho použitia odrádza. Aj s týmto problémom pomôže citrón. Navrstvite citrónové šupy do pohára a zalejte octom. Nechajte odpočívať 2-3 týždne na a potom prelejte do nádoby s rozprašovačom. Univerzálny domáci čistič s krásnou vôňou je hotový.

Odstráni zápach z chladničky

Citrónová šťava vám pomôže odstrániť z chladničky nepríjemný zápach. Stačí, aby ste namočili kúsok vaty do citrónovej šťavy a uložili do misky na rôzne miesta v chladničke. Tento tip je dokonca účinnejší, ako používanie jedlej sódy proti zápachu.

Letné dezertné misky

Citrón je potrebné najskôr dobre umyť, rozpoliť na polovicu a potom vybrať jadro tak, aby ste nepoškodili kôru. Citrónové polovice poslúžia na servírovania sviežich letných dezertov, sorbetu a zmrzliny.

Prírodný odpudzovač hmyzu a komárov

Muchy, mravce a komáre nenávidia vôňu citrusov. Na odplašenie nezvaných hostí stačí použiť niekoľko kúskov citrónovej šupy a zabaľte ich do papierovej servítky. Vytvorte niekoľko balíčkov, ktoré uložíte do okien a k dverám.

Ďalšou možnosťou je vyrobiť si silný odpudzovač hmyzu a komárov, ktorý vás ochráni v interiéri aj exteriéri. Návod na jeho výrobu nájdete TU.

Na grilovanie rýb

life-hacks-with-lemons-06

Ak sa chystáte grilovať rybu, máme pre vás skvelý tip. Uložte na mriežku niekoľko koliesok citrónu a na ne uložte mäso. Získate tak perfektnú chuť a nemusíte sa obávať, že sa ryba pripáli.

Namiesto kociek ľadu

life-hacks-with-lemons-3

Na horúce dni a prípravu domácich limonád si namiesto klasického ľadu vyrobte citrónový ľad. Do formičiek na ľad vložte kúsky citrónu, zalejte vodou a dajte zamraziť. Používajte do ľadových čajov, limonád a letných drinkov.

Najlepšia kúra pre suché a popraskané päty

DSC_0187

Citrón je vynikajúcim pomocníkom aj pre vaše nohy. Vďaka tomuto ovociu budú vaše vaše päty už o 30 minút jemnejšie, hrubá pokožka ošetrená a zjemnená. Rozdiel spoznáte už na prvý dotyk. Postup je jednoduchý – citrón rozdelíme na polovicu a obe polovice odšťavíme ( nie však celkom, necháme v nich trochu citrónovej šťavy. Potom obe polovice priložíme na čisté päty a obujeme ponožkou, ktorá citróny k nohe pripevní. 30 minút necháme pôsobiť a počas toho relaxujeme napríklad s dobrou knihou.

Foto: pixabay