Geniálna rada na záclony od milej pani z čistiarne: 7-ročná záclona z toho žiari ako nikdy, aj muž si myslel, že je nová!

Závesy sú nepostrádateľným atribútom útulnej domácnosti. Je však skvelé, keď sú žiarivo čisté a bez škvŕn, čo sa dá dosiahnuť a udržať len ťažko.

Ako umyť tyl

Aby nezažltli a ako vybieliť zažltnuté záclony – rada od pani z čistiarne!

Keď som pred rokmi vybielila svokrine zažltnuté záclony, bola som v rodine za hviezdu. :-) Ale pravdou je, že tento postup ma naučila moja mama a ja ho používam už roky. Záclony u mňa musia byť každom okne, už si dom ani neviem predstaviť bez nich. Kedže ich takto udržiavam pravidelne mám ich krásne biele, ale poradím aj trik, ako vybieliť zašednuté a staré záclony.

Verím, že tento nápad sa vám bude hodiť, kedže biele záclony sú v interiéri vždy najkrajšie a hodia ku každej farbe. Ešte chcem povedať, že tento postup používam aj pri praní bielej posteľnej bielizne a bieleho prádla. Radu mám od milej pani z čistiarne, keď som pri čakaní na manželov kabát získala túto skvelú pomoc.

Trik pre super-biele záclony, ktoré nezažltnú

Pri pravidelnom praní záclon, stačí, ak pri plákaní nasypete do práčky aj 1 hrsť kuchynskej soli. Soľ má perfektný bieliaci účinok a rozžiari záclony. Mne to funguje najlepšie zo všetkého. Kamarátky mi záclony už roky obdivujú.

...

Na zašednuté a zažltnuté záclony

Ak záclony potrebujete vybieliť, pretože sú zažltnuté, alebo zašednuté, postupujte takto. Do 10 l vody dajte 3 lyžice soli a 5 balení prášku do pečiva. Nechajte záclony máčať aspoň 30 minút a potom vyperieme ako zvyčajne. Na záclony v lepšom stave stačí, ak ich na noc namočíte do roztoku soli a vody (3 lyžice na 10 l).

Ako sa zbaviť mastných škvŕn

Metóda číslo 1

Pri ručnom praní je najlepšie obyčajné jadrové mydlo. Naplňte hlbokú nádobu horúcou vodou, nastrúhajte do nej polovicu mydla, namočte do vody záclonu a nechajte 1 hodinu takto odmočiť. Potom preperte v rukách a opláchnite pod tečúcou vodou.

Ako umyť tyl

Metóda č. 2

Naplňte lavór s vodou, pridajte 1,5 lyžičky jedlej sódy a dobre premiešajte. Vložte záclonu do vody a na škvrny rozotrite jadrové mydlo. Nechajte pár minút pôsobiť a potom pridajte aj saponát na riad. Nechajte takto 1-2 hodiny takto namočené a potom len preperte v rukách.

Ako umyť tyl

Metóda číslo 3

Táto metóda je vhodná na čerstvé škvrny . Na znečistenú oblasť naneste trochu saponátu, ponechajte 20-30 minút stáť, potom ju jednoducho opláchnite tečúcou vodou.

Ak chcete záclonu zbaviť mastnoty v práčke, stačí, ak do bubna vhodíte aj dve tablety do umývačky. Mastnota zmizne a záclony budú belšie.

Ako umyť tyl

Metóda č. 4

Záclonu dajte do lavóra v ktorom ste rozpustili 2 tablety na čistenie protézy. Je to prekvapivo jednoduché a účinné riešenie.

Ako umyť tyl

Metóda č. 5

Namočte špinavú záclonu do octovej vody (voda s 1-2 lyžicami octu), vyperte v rukách a potom dôkladne preperte pod tečúcou vodou.

Ako umyť tyl

Metóda č. 6

Ak sú škvrny na záclone naozaj staré, postupujte nasledovne. Do vody nalejte 3-4 lyžice amoniaku, polovicu nastrúhaného jadrového mydla a rozpustte miešaním. Pridajte záclonu, preložte na plameň a varte asi 20-30 minút. Zložte, nechajte vychladnúť a potom dajte vyprať ako bežne.

Ako umyť tyl